O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Markéta Osičková: "Když se hráči vymlouvají, většinou jim to předvedu."

Mistrovství ČR kategorie U17 uzavřelo seriál domácích šampionátů. Z pohledu medailové bilance je nejúspěšnějším oddílem Astra ZM Praha - požádali jsme tedy o hodnocení mimořádně úspěšné sezóny hlavní trenérku a držitelku ocenění trenér roku 2010, Markétu Osičkovou.

Markéta Osičková je již řadu let hlavní trenérkou oddílu ze Zahradního Města. Pražská Astra má v poslední době výsadní postavení mezi žáky a juniory, letos její hráči zaznamenali rekordní zisk šestnácti medailí z MČR. "Astráci" dokázali získat medaili na všech úrovních od U13 po U19, mezi dospělými a obsadili druhé místo na MČR žákovských družstev, na MČR družstev dorostu se pak dokonce stali potřetí v řadě mistry. Především za svou vynikající práci s mládeží, letos vyjádřenou také impozantními čísly, získala Markéta Osičková ocenění trenér roku 2010.

Co všechno tvoří "firemní kulturu" Astry

O víkendu skončilo poslední MČR a Astra je jediným oddílem, který dokázal bodovat na šampionátech všech věkových kategorií od U13 po dospělé, včetně družstev. Přitom jde i z pohledu vašeho oddílu o rekordní medailovou sbírku. Co na to říkáš? ;-)
Samozřejmě jsem nadšená, již několik let se nám daří získávat medaile z MČR, ale rozhodně jsme nikdy neměli tolik titulů jako v letošní sezóně! A to myslím, že některé medaile nám ještě o kousek unikly ;-)    Čím vyšší kategorie, tím větší hodnotu pro mě úspěchy  mají, a jsem ráda, že i mezi dospělými se někteří neztratí.

Letos ses dočkala i osobního ohodnocení – získala jsi ocenění Trenér roku. Když si projdeme úspěchy Tvých svěřenců, jedině zaslouženě. V jiném rozhovoru jsi zmínila, že Astra funguje díky „firemní kultuře“, ale přesto, co do ní vkládáš specificky svého?
Mého osobně hodně - veškerý volný čas, soukromí a doufám, že i zkušenosti z mého druhého oboru - psychologie. Věřím, že hlavní složkou té "kultury" jsou moje vlastní soustředění - letní a zimní kondiční především, kde vlastně nejde ani tak o badminton, jako o kondici doplněnou psychohrami. Vloni jsme měli v létě např. takový menší teambuilding pro všech účastníky nad 15 let. Také vkládám dost ze své rodiny, moje děti (Erika 3, Aneta 6) znají většinu mých svěřenců jménem,   jezdí na většinu soustředění se mnou nebo se je snažím pořádat v jejich  blízkosti a v blízkosti mých rodičů, a tak každý Astrák ví, kdo je "pan dědeček a paní babička". 

Máš nějaké motto nebo oblíbené heslo, kterým motivuješ své svěřence?
Heslo ani motto ani ne, ale když se na něco vymlouvají, že to nejde, neumí, nezrychlí, neskočí apod., většinou jim to předvedu a řeknu, že jsou trapní, když nezvládnou to, co já: "stará matka po dvou dětech". Někdy to zabere, ale samozřejmě to s nimi nemůžu dělat dlouho :-)

Tým dorostu získal potřetí v řadě zlatou medaili, na mnohých GPA bylo i sedm či osm hráčů z Astry. Jak se vám daří zachovat širokou základnu i špičkovou kvalitu zároveň?
Odpověď asi najdeš již u druhé otázky. Snažím se vytvořit podmínky pro dobrou partu i jinými zážitky než suchým trénováním přes rok. Bohužel se převážně po odchodu do dospělých rozpadne a zůstane pár jedinců.

Zmínila ses, žes titul dorostenců ani druhé místo žáků tentokrát nečekala (spíše doufala). Byl to tím pádem letos větší zážitek? Co rozhodlo o zisku dvou cenných medailí?
Družstva jsou vždycky zážitek, pro mě osobně je to největší adrenalin v sezóně. O titulu dorostenců rozhodl tým a jeho soudržnost a neuvěřitelná touha Dana Holce po vítězství celého družstva. Druhé místo družstva žáků ovlivnily především vynikající holky a hostování Vojty Legáta z Plzně Doubravky. Ač si nerada půjčuji hráče z jiných klubů, tentokrát si holky výpomoc určitě zasloužily.

Na medailích Astry v této sezóně se nejvíce podílela děvčata. Čím to?
Kluci došli nebo jim ještě něco chybí k tomu být úspěšní. Prostě je to tak. A to si myslím, že s klukama se mi pracuje líp, je s nimi víc konfliktů a nějak vždycky spolupráce graduje. Holky, když to mají v hlavě v pořádku, tak jsou v podstatě nenáročné na tréninkové vedení. Naše hlavní "pánská elita" dorost opustila vloni nebo opouští letos. Ale mezi ročníky 1998 a mladší mám naopak skoro samé kluky, tak uvidímě, jak vyrostou.

Šest mistrovských medailí, z toho pět zlatých, získala letos Kristýna Brunátová. Jak hodnotíš tuhle bilanci a kde vidíš její možnosti v budoucnosti? Roste nám, s nadsázkou řečeno, „česká Ratchanok Inthanon“?
5 mistrovských medailí je v jejím věku neuvěřitelných, navíc s jednou o 2 kategorie výš! Kristýna v posledním roce nebo možná půlroce začala dospívat především mentálně a chodí za vítězstvím jasněji než dříve, je na ní vidět, že chce vyhrávat a nezdržuje se snadnými zápasy. Na možnosti se mě ptá každý a budu odpovídat stejně - Kristýna teprve končí kategorii U13 a nechci "věštit" budoucnost. Předpokládám, že v té nejbližší bude bojovat o nominaci na ME U17, které proběhne na podzim.

Zapomínat bychom neměli ani na tři tituly Ivany Zychové. V čem je kouzlo hráčky, která dovede pravidelně vyhrávat klíčové zápasy a zvládat koncovky?
Iva je velmi chytrá hráčka (ostatně jako mnoho mladých Astráků), umí si situaci zanalyzovat, dobře si uvědomuje, co její soupeři hrají, má neuvěřitelnou předvídavost a otáčení již prohraných zápasů? Má nervy z ocele a velmi odolnou psychiku a samozřejmě psychologicky "tah na bránu".

S pravidelným přísunem špičkových juniorů může vysoko v budoucnu myslet i extraligové družstvo Astry. Věříš, že byste se svými odchovanci mohli jednou slavit i tenhle titul?
O tom vážně pochybuji. V extralize více bodů stojí na mužské části a těch schopných, jak vidíš z předchozích odpovědí, nemáme zas tak mnoho. Navíc Astra drží tradici nepůjčování si cizích hráčů i v extralize a bohužel zatím u nás nefunguje "následná péče" o ty, co odejdou do kategorie dospělých.

Závěrem pak snad jen: jak se Ti daří dělit čas mezi badminton a rodinu? A u čeho nejraději relaxuješ, když už máš obojího nad hlavu?
Na tuto otázku by asi měla spíše odpovídat moje rodina. ;-) Daří, i když bych chtěla mít na obojí mnohem více času. Nebýt fungujících prarodičů nemohla bych badminton dělat, a už teď se děsím vstupu Anety do školy, leč náš společný volný čas se převážně omezí na víkendy, což třeba v době všech MČR znamená téměř  6 víkendů za sebou bez společné aktivity. Tato realita drásá moje srdce vystudovanmého psychologa. Relax? V poslední době neznám a když ano, tak nejlépe se mi odpočívá na chalupě na horách bez televize a počítače (ještě bych potřebovala, aby tam nebyl signál na telefon), na běžkách bez nikoho z badmintonu a  bez vlastních dětí a když ani to není, stačí mi chvíle samoty v autě s nějakou pořádnou rockovou hudbou místo Pec nám spadla.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [03.05.2011]

Diskuze k článku

07.04.2013 02:51
Petr Feikl
Mila Marketo, gratuluji Ti ke Tvym trenerskym uspechum, nicmene bych byl potesen, kdybysis v aute pustila hudbu me skupiny Bez not Praha, jejiz ukazky jsou pod timto nazvem na internetu. Ahoj a mej se skvele. Kytarista a zpevak Petr Feikl

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Badmintonista roku 2011: nejlepší jsou Koukal a Gavnholt

V tradiční anketě o nejlepšího badmintonistu kalendářního roku zvítězili podle očekávání Petr Koukal a Kristína Gavnholt. Tituly pro nejlepší juniory putovaly do Českého Krumlova zásluhou Jaromíra Janáčka a Lucie Černé. Trenérkou ...

Barážový víkend: Liberec a Brno B postoupily do 1. ligy

O víkendu proběhla barážová utkání o účast v dalším ročníku nejvyšší české soutěže a také západní a východní skupiny. Do první ligy postoupila družstva Slavia TU Liberec a Sokol Veselý Brno Jehnice B, naopak do západní skupiny ...

Český badminton: kdo je u nás nejlepší?

Prostá otázka – a zdaleka ne snadná odpověď. Kdo je u nás nejlepší v badmintonu? Nejvýše na světovém žebříčku jsou Petr Koukal, Kristina Ludíková a bratři Ondřej a Tomáš Kopřivovi. Mezi individualitami u nás dále vyčnívají ...

Kateřina Tomalová: "Chci se připravit na přechod do dospělých."

Ohlédli jsme se za úspěšným turnajem juniorů – mezinárodním mistrovstvím Chorvatska. Na pár všetečných otázek odpověděla Kateřina Tomalová, vítězka dvouhry dívek. O zhodnocení výkonu našich reprezentantů jsme požádali trenéra ...

Česká extraliga uvidí Indonésany, Slováky i Kanaďana

Řadu překvapení na poslední chvíli připravily svým fanouškům české extraligové týmy. Benátky nad Jizerou angažovaly třetí indonéskou posilu, Brno hledalo především v Polsku a mezi domácí špičkou, talentované cizince ve svém kádru ...

Extraliga startuje: uvidíme i první přímý přenos

O víkendu startuje Compo Praha Extraliga družstev. Nejvyšší domácí ligová soutěž uvidí spoustu napínavých bitev – šlágrem bude utkání pražského Meteoru s mistrem z Brna, zajímavostí pak první přímý přenos v historii extraligy, z ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS