O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kdo bude předsedou ČBaS? Kandidáti jsou zatím tři

O víkendu se koná volební sněm Českého badmintonového svazu. Rozhodne se na něm, kdo nahradí ve funkci stávajícího předsedu Zdeňka Musila. Svou kandidaturu dopředu oznámila trojice Hana Procházková, Ladislav Vorel, Petr Martinec.

Český badminton bude mít nového předsedu

Po šesti letech pozná český badminton nového "prvního muže" – stávající předseda Zdeněk Musil už s předstihem avizoval, že ve své funkci pokračovat nehodlá. "Věnoval jsem badmintonu posledních 12 let, připravilo mne to o spoustu času, energie, o hodně jsem tím přišel v soukromém životě. Na druhou stranu jsem prožil nezapomenutelné chvíle," uvedl v rozhovoru pro oficiální svazové stránky. Končí tak éra spojená s velkými úspěchy, jako bylo vítězství Kristíny Ludíkové na juniorském ME, úspěšné olympijské kvalifikace Kristíny a Petra Koukala. Z jednotlivých komisí, které fungují v rámci výkonného výboru, si i na mezinárodní scéně vedou výtečně rozhodčí, věcí, kterou Zdeněk Musil rád zdůrazňuje, je i rozpočtová ukázněnost a dobrý ekonomický stav svazu. Mezi kritizované oblasti stávajícího vedení patří marketing a systémová, společná příprava juniorů a dospělé reprezentace.

Jaká je pozice svazového předsedy v českém badmintonu a co by měli splňovat vhodní kandidáti? Podle Stanov ČBaS je předseda volen na čtyřleté období a vykonává zejména tyto činnosti: je statutárním zástupcem svazu, svolává a řídí zasedání výkonného výboru, navrhuje VV ke jmenování pracovníky svazu, sněmu ČBaS navrhuje volené členy VV (= vybírá si vlastní spolupracovníky pro vedení důležitých komisí), VV navrhuje zástupce svazu v mezinárodních komisích. V praxi je předseda skutečnou hlavou českého badmintonového hnutí, při aktuální finanční situaci se běžně stávalo, že vedle účasti na oficiálních akcích a setkáních BWF či Badminton Europe cestoval Zdeněk Musil s našimi hráči jako kouč na juniorská mistrovství...

Každopádně z požadavků na úspěšného kandidáta předsednictví ČBaS lze jmenovat jako zásadní dobrý přehled a jasnou vizi fungování svazu, širší podporu napříč oblastmi i oddíly, představu o vhodných spolupracovnících pro funkce ve výkonném výboru, dobrou angličtinu a diplomatické schopnosti pro vyjednávání na domácí půdě i na půdě BWF a dalších mezinárodních organizací.

Přehled kandidátů: dojde na další souboj Brno-Benátky?

Svou kandidaturu zatím jasně deklarovala trojice uchazečů. To neznamená, že se nemohou na sněmu objevit i další jména: o některých se už spekuluje v zákulisí, další mohou vyplynout z dohod krátce před sněmem či z diskuse. Prvním potvrzeným jménem je Hana Procházková. Ta dlouhodobě na svazu působí a stará se o administrativu. Její výhodou je znalost všech procesních záležitostí, kontakty i v mezinárodních organizacích, trumfem může být otevřená podpora předchozího předsedy Zdeňka Musila. Hana Procházková by podle všeho přinesla největší návaznost na práci stávajícího týmu lidí, kteří se na chodu svazu a jeho komisí podílejí.

Kandidátem, který se bude o post předsedy ucházet už podruhé, je Petr Martinec. Prezident silného středočeského klubu BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou přichází se snahou zlepšit marketing svazu, stabilizovat národní reprezentaci, získat sponzory a zvýšit prestiž důležitých akcí (extraliga, MČR, MMČR) a pracovat na rozšiřování členské základny. Podrobně své plány prezentoval v rozhovoru pro benátecký web. Zvolení Petra Martince by bylo krokem směrem k razantním změnám, personálním i strategickým, otázkou je, zda dokáže benátecký předseda získat hlasy širšího spektra oblastí a oddílů jako kontroverzní a ne vždy populární osobnost.

Třetím uchazečem o post předsedy je Ladislav Vorel. Předseda oddílu Sokol Veselý Brno Jehnice svým oznámením trochu zaskočil účastníky posledního jednání výkonného výboru, ale má připravenu seriózní kandidaturu s velkou nadějí na úspěch. Je předsedou trojnásobného mistra extraligy, úspěšného celku fungujícího v profesionálních podmínkách. Zároveň může čekat podporu od brněnské větve juniorské i dospělé národní reprezentace: blízko k němu má Stanislav Kohoutek i Petr Koukal starší i mladší. Jihomoravský badminton je přitom silnou oblastí s vysokým počtem klubů i hráčskou základnou.

Hodnotit šance jednotlivých kandidátů není ani několik dní před volbou snadné. Do hry přitom ještě mohou vstoupit další: v zákulisí se hovořilo například o možné kandidatuře Jiřího Provazníka, či Karla Frühaufa spojeného z První badmintonovou, je otázkou, zda nějaká vůdčí osobnost "nevypluje" z řad rozhodčích... Každopádně ale sobotní sněm ČBaS bude velkou událostí, kde se rozhodne o směřování českého badmintonu v dalších letech.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [12.06.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Velká cena Plzně: suverénní Hana Milisová

Turnaj GPA dospělých hostila Plzeň. Výjimečnou bilanci tří vítězství zaznamenala Hana Milisová. Senzací bylo druhé místo mixového páru Hany a Zdeňka Musilových.

MS veteránů: Diana Pražáková skončila na 5. místě

V turecké Ankaře probíhá od pondělí 9. září mistrovství světa veteránů nad 35 let. A česká výprava se v početném poli účastníků neztratila. Nejdále z našich došla ve dvouhře Diana Pražáková, které jen o jediný zápas utekla ...

Český badminton povede Hana Procházková

Když se dva muži perou, třetí žena se směje - i tak by se dala parafrázovat sobotní volba předsedy Českého badmintonového svazu. V konkurenci Petra Martince a Ladislava Vorla dali delegáti Sněmu ČBaS svou důvěru Haně Procházkové.

Ohlasy po finále: Brno slaví, hrdinou je Mendrek

Výjimečné finále extraligy skončilo stejně jako loni a předloni vítězstvím Brna v poměru 6:5. Mistrovskému celku se vyplatila sázka na teprve šestnáctiletého Adama Mendreka, který v klíčové dvouhře porazil Jana Vitveru.

Kauza: Divoké karty pro MČR dostali všichni žadatelé

Domácí badmintonovou scénou hýbe v posledních dnech kauza udílení divokých karet na mistrovství ČR dospělých. ČBaS totiž povolil start všem žadatelům, a to i přesto, že tím byl překonán maximální povolený počet daný rozpisem ...

MMČR 2011: čtyřhra žen

Může někdo porazit světové hráčky číslo 10, Valerii Sorokinovou a Ninu Vislovovou? Čtyřhra žen bude zřejmě v Brně spanilou jízdou nasazených jedniček. Uvidíme ale minimálně tři české páry...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS