O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Finty v tréninku: Gadeho finta a další nové triky

  Badmintonové triky a fintičky nejsou jen doménou profesionálních hráčů. Pokročilé údery se může naučit skoro každý. Sledujte čtveřici nových videí z tréninku žákovských družstev SK Prosek Praha. Uvidíte finty se změnou gripu, dvojitým pohybem rakety i pěkné provedení fintičky, kterou proslavil Peter Gade.

Gadeho finta: kraťas pod rukou s naznačeným lobem

Pětinásobný mistr Evropy, donedávna jediný Evropan schopný konkurovat nejužší asijské špičce - Peter Gade proslul i jako vytříbený technik a mistr fintiček. Jednou z jeho nejznámějších je kraťas pod rukou. Tento úder z předního backhandového rohu si vyzkoušela už řada badmintonistů. Ale Peterova verze je o něco obtížnější než prosté zahrání spodem a forehandovou stranou. Patří k ní totiž ještě pohyb proti míčku - naznačení lobu po čáře. Sledujte vzorné provedení od Václava Podivína (SK Prosek Praha) i s bonusovým "prasátkem".

Mimochodem; ani ne týden po natočení videa se Vaškovi povedlo touto fintou přehrát trenéra ;-)

Roztočený kraťas - lob po čáře v backhandu: smajlík s vyplazeným jazykem

Druhá fintička patří opět mezi triky s dvojím pohybem rakety. Falešným úderem, který naznačujeme soupeři, je tentokrát roztočený kraťas v backhandové straně kurtu zahrávaný pohybem rakety směrem ven z kurtu (u praváka tedy rotace zprava doleva). Tento falešný úder musí přijít o něco dříve, než by odpovídalo okamžiku skutečného odehrání míčku, navážeme pak rychlým provedením skutečného úderu: lobu do zadní části kurtu. Pro ty, kteří tápou v tom, jak by měla vypadat dráha hlavy rakety, existuje malá pomůcka: představte si, že kreslíte hlavou rakety do vzduchu obrázek. Falešný úder (kraťas) odpovídá ústům smajlíka, pohyb dolů a nahoru pro lob pak jeho vyplazenému jazyku ;-)

Lob po čáře - kraťas křížem z forehandu: hrátky se zápěstím

S třetí fintičkou už se přesouváme do předního forehandového rohu. Soupeře si tentokrát chceme poslat dozadu po čáře, míč, který ve skutečnosti zahrajeme, ale bude kraťas křížem. Při tomto úderu se opět snažíme provést falešný pohyb o malý okamžik dříve, než by přišlo běžné odehrání - jde o prudký pohyb hlavy rakety směrem k míčku, který se zabrzdí až velmi těsně před kontaktem. Následuje stažení zápěstí směrem dolů pro vytvoření vhodného úhlu a následně zahrání kraťasu křížem tažením hlavy rakety podél sítě. Důležitá je práce se stiskem rakety v prstech: při provádění falešného úderu hráč provádí stisk, následuje uvolnění a druhý stisk při provedení skutečného úderu.

Backhandový lob křížem z forehandu: cvičení pro změnu držení

Na závěr dnešního přídělu fintiček a triků si dáme fintu, která je více než úderem do zápasu cvičením pro rychlé změny držení rakety. S patřičným vedením ji zvládnou i velmi mladí hráči, jak je vidět na videu z tréninku přípravky oddílu SK Prosek Praha. Jde o backhandový lob křížem z forehandu - výchozí pozicí je postavení rakety jako na forehandový kraťas. Těsně před kontaktem s míčkem ale následuje rychlé otočení rakety v prstech a lob křížem zahrávaný backhandovou stranou výpletu. Důležité je, že v tomto úderu nejde o rotaci či zalomení zápěstí, ale pouze změnu držení rakety. Klíčem je tedy před úderem uvolnit držení, po otočení raketu stisknout a prsty zahrát překvapivý úder do zadní části kurtu, a následně raketu zase co nejrychleji vrátit do forehandového držení.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [14.08.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Zimní badmintonový camp: tréninky s Tomášem Krajčou

VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás zvou na zimní camp, který proběhne o víkendu 7.-8. prosince v tělocvičně na Spojích. Přijďte zlepšit svou úderovou techniku, pohyb i taktiku hry a překvapte své ligové soupeře.

Zimní badmintonový camp: 6.-7. prosince v Letňanech

Největší amatérská liga VAŠE LIGA a BadmintonCoach vás srdečně zvou na další z pravidelných badmintonových campů. Abyste vstoupili do podzimní sezóny fit a v plné formě, zatrénujte si pod vedením Tomáše Krajči v příjemném ...

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Videa z tréninku: kondiční dřina, herní rekordy

Zajímá vás, jak trénují reprezentanti v dospělé či juniorské kategorii? Nahlédněte do kuchyně našich profesionálů a podívejte se, jak vypadá kondiční příprava Adama Mendreka či herní dril skupiny okolo Petra Koukala.

Tři druhy smečů: naučí vás Fu Haifeng

Jak hrát správně tvrdé, razantní údery ze zadní části kurtu? O třech druzích smečů vás poučí osoba navýsost povolaná: mnohonásobný mistr světa a čerstvý olympijský vítěz Fu Haifeng. Sledujte jeho tréninková videa.

Trénujte z gauče: badmintonová cvičení na doma

Ne vždy je k dispozici volný kurt, ne každý má čas, chuť a vůli vydat se do sportovní haly. Anglický kouč Paul Stewart vám ukáže několik cvičení, která můžete dělat doma, doslova a do písmene "z pohodlí gauče".


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS