O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Vítězi extraligy se v dramatickém finále play-off staly Benátky nad Jizerou

Finálový turnaj extraligy smíšených družstev nabídl dramatické a vyrovnané souboje čtyř předních českých týmů. Z titulu se radují Benátky nad Jizerou, které ve finále porazily Brno-Jehnice poměrem 5:3.

Velkou podívanou byly už sobotní souboje semifinále. Brno se prosadilo přes vítěze základní části, Český Krumlov, výsledkem 5:3, když to nejlepší si oba týmy schovaly na úplný závěr. Jaromír Janáček a Mateusz Swierczynski na jedné straně a Vojtěch Šelong se Standou Kohoutkem na druhé se přetahovali o každý bod, v závěru třetí sady měly oba páry k dispozici mečbol, z bodu se ale radovali brněnští Kohoutek a Šelong po výhře 25:23.

Také utkání mezi domácím Meteorem Praha a Benátkami nad Jizerou mělo vyrovnaný průběh. Paradoxně ho však rozhodl už úvodní mix, ve kterém sice Petr Jelínek a Denisa Šikalová podlehli Lukaszovi Morenovi a Alžbětě Bášové, podařilo se jim ale uhrát jeden set. A protože při vyrovnaném skóre 4:4 na zápasy rozhodoval právě počet získaných setů, radovali se díky výsledku 9:8 z postupu do finále Středočeši.

Nedělní program začal krátce po půl desáté duelem dvou zklamaných týmů. Jak Český Krumlov tak Meteor ale hodně chtěly medaili, a podle toho také jejich souboj vypadal; diváci v tělocvičně ZŠ Vinoř se rozhodně nenudili. Utkání otevřel mix, v němž Janáček s Černou ve dvou setech porazili více chybující Drančáka a Bášovou. V souboji týmových jedniček ale Pavel Florian nestačil na Petra Koukala. Další dvě dvouhry mužů udržely vyrovnanou bilanci: Jakub Bitman přehrál Mateusze Swierczynského, ale Max Koreny na tři sety porazil Mateje Hliničana. Český Krumlov na cestu k výhře nasměrovaly jeho ženy: bodem přispěla ve dvouhře Zuzana Pavelková i debl Lucie Černá-Hana Milisová. V tu chvíli vedl Český Krumlov 4:2 a zbývaly poslední dvě čtyřhry mužů; v obou byli ale favority hráči Meteoru. Pro Jihočechy bylo klíčem k bronzovým medailím uhrát alespoň dva vítězné sety. Ani jeden se však nepovedl prvnímu deblu Florian-Koreny. A když druhá čtyřhra Janáček-Swierczynski prohrála první set s párem Koukal-Bitman, zdálo se pomalu rozhodnuto. Krumlovští ale odmítli smířit se s porážkou, v nervydrásajících koncovkách otočili vývoj zápasu na 24:22 a za stavu 20:16 ve třetím setu už neměli Koukal s Bitmanem kam couvnout. Tři body se podařilo získat na hraně sebeobětování, když Jakub zachraňoval vítězný míč pár centimetrů nad podlahou, ale pak přišla chyba do sítě a definitivní stvrzení výsledku. 5:3 a celkové třetí místo pro SKB Český Krumlov, bramborová medaile pro domácí Sokol Meteor Praha Radotín.

O výsledku finále rozhodly hlavní měrou tři faktory: výborně nasazená sestava Benátek nad Jizerou, bouřlivá podpora velkého množství fanoušků v červených dresech a dvojí úspěch Lukáše Zevla v konfrontaci se Standou Kohoutkem.

Začátek finálového souboje byl přitom divácky neatraktivní. Po vypjatém utkání o třetí místo totiž finále začalo papírově i průběhem na kurtu jednoznačnými zápasy. Kamila Augustyn a Adam Cwalina nedali v mixu šanci benáteckému páru Cristian Savin-Pavlína Krpatová; na 1:1 srovnal jasnou výhrou ve dvouhře Adam Mendrek; na 3:1 pro Benátky upravili singlisté Marija Ulitina a Adrian Dziolko, jemuž Vojtěch Šelong dokázal vzdoroval jen jeden set.

Pak přišel na řadu první souboj Kohoutka se Zevlem, ve dvouhře mužů. Lukáš Zevl ukázal jistější ruku a lepší pohyb než brněnský hrající trenér a po zásluze zvítězil 21:17 a 21:14. NA 3:3 z pohledu Brňanů sice vzápětí srovnali Adamové Mendrek a Cwalina, ale Moravané potřebovali ještě alespoň jeden bod, aby se utkání mohlo prodlužovat.

Za stavu 3:3 ho málem překvapivě získaly Monika Světničková a Kamila Augustyn. Ty sice prohrály první set s dosud v extralize neporaženou deblovou dvojicí Marija Ulitina-Denisa Šikalová 10:21. Pak se ale neuvěřitelně zvedly a sebevědomě ovládly sadu druhou, 21:13. Ve vyrovnané koncovce rozhodujícího setu měly více energie a přesnosti přece jen benátecké dívky, vyhrály 21:17.

V tu chvíli visel osud celého utkání na druhé čtyřhře mužů; za Brno Vojtěch Šelong se Standou Kohoutkem, za Benátky Adrian Dziolko s Lukášem Zevlem. První set vyhráli Brňané 21:18, koncovku druhého zvládli lépe benátečtí, 21:17. Ve třetím se pak Zevl s Dziolkem rychle dostali do pětibodového vedení a Kohoutek s Šelongem ani přes veškerou snahu už nedokázali průběh zvrátit. Po padesáti minutách hry v nejdelším zápase finálového utkání se mohli radovat Benátky nad Jizerou z vítězství 5:3 a titulu mistrů extraligy!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [12.04.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Žebříček oddílů podle práce s mládeží: s náskokem vede Astra

Český badmintonový svaz zveřejnil žebříček oddílů podle úspěšnosti jejich práce s mládeží. Ten slouží především k rozdělení dotace pro dvacítku nejlepších klubů, ale zároveň umožňuje získat přehled o tom, kdo má nejlepší juniory a ...

Yonex Czech International: kvalifikace našim nevyšla

V Brně dnes startuje hlavní soutěž mezinárodního mistrovství České republiky. Včerejší kvalifikace domácím barvám žádný postupový úspěch bohužel nepřinesla.

Yonex Cup: mezinárodní turnaj mládeže v Brně

V Brně-Jehnicích se o víkendu 23.-24. října konal třetí ročník mezinárodního turnaje mládeže kategorií U13 a U15. Při účasti našich a slovenských hráčů se dařilo chlapcům z Liberce a Jižních Čech a dívkám z hlavního města.

Yonex & Sportobchod finále play-off extraligy smíšených družstev 2011

Extraliga se blíží svému finále: o víkendu 9.-10. dubna se v tělocvičně ZŠ Vinoř utkají čtyři nejlepší týmy o mistrovský titul. Stane se vítězem Brno, Benátky, Meteor nebo Dobruška? Přijďte se podívat na bitvu o pohár mistrů ČR!

Videozáznam utkání: Benátky – Meteor A 6:2

Sledujte videozáznam extraligového utkání mezi družstvy BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou a Sokol Meteor Praha Radotín A. Benátečtí dokázali v domácím prostředí zvítězit 6:2. Videopřenos realizovala společnost TVCOM.

Velká cena Brna: očekávaní i překvapiví vítězové

V Brně-Jehnicích se o víkendu 4.-5. prosince konal další turnaj domácího seriálu Grand Prix A. Velkou cenu Brna ovládli povětšinou favorité: Petr Jelínek zvítězil ve dvouhře, Martin Herout a René Neděla v deblu, Pavel Drančák a ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!