O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Velká cena Brna: domácí turnajový experiment

Turnaj Grand Prix A dospělých v Brně přinesl dobré výkony juniorů, překvapení ve čtyřhře mužů a napínavé finálové drama v mixu. Především šlo ale o turnaj, kde se testoval nový systém se zrušenou kvalifikací.

V posledních letech probíhaly vrcholné republikové turnaje dospělých (označené v kalendáři jako GPA) podle stejného, předepsaného scénáře. V pátek turnaj zahájily kvalifikační boje o volná místa v pavouku. V sobotu se teprve rozjela hlavní soutěž v pavouky o maximální velikosti 32 hráčů či párů. A v neděli pak turnaj vyvrcholil semifinálovými a finálovými bitvami. Šlo o systém dobrý, umožňující „zkusit štěstí“ i hráčům, kteří nejsou na špičce českého žebříčku a řešící účast zahraničních badmintonistů. Na druhou stranu, měl dvě stinné stránky: ti, kdo vypadli v kvalifikaci – a často to bylo po dvou či třech náročných zápasech kvalitou nesrovnatelných s turnaji GPD či GPC – nedostali vůbec žádné body a mohli tak mít pocit, že se snažili zbytečně. A ti, kdo náročným sítem kvalifikace prošli, mohli mít už v pátek odehráno sedm či osm zápasů – a do sobotní hlavní soutěže tak šli rozlámaní, unavení a jejich výkony neodpovídaly skutečným schopnostem.

Systém, který ČBaS testoval v Brně, a bude testovat ještě na posledním GPA sezóny v Liberci, kvalifikaci zcela zrušil. Všichni přihlášení, kdo se vešli do limitu účastníků daného počtem kurtů a časovým rozvrhem, mohli startovat v hlavní soutěži. Samozřejmě to znamenalo, že se například pavouk mixu či dvouhry mužů roztáhl na velikost 64 pozic (a v Liberci to může být klidně ještě více). Na druhou stranu: i ti, kdo vypadli v prvních kolech, byli symbolicky bodově odměněni za účast. Testovaný systém budí nevoli především mezi hráči, kteří očekávají, že budou nasazeni – a byli zvyklí na turnaje jezdit až v sobotu. Teď nemají při přihlášení jistotu, že nebudou muset nějaký zápas odehrát už v pátek, což znamená nutnost brát si dovolenou či volno ve škole. Debatovat lze i o smyslu turnajů GPA, které by měly být výkladní skříní českého badmintonu, a ne příležitostí pro všechny, aby „si zahráli“.

BadmintonWeb nebude vynášet nad novým systémem soudy. Snad jen v krátkosti: méně zloby by se jistě zvedlo, kdyby už v propozicích bylo detailněji informováno o systému a hráči věděli, na co se mají připravit. A kdyby turnaj v Brně neprovázela i jiná negativa: zvýšené startovné 150 Kč za disciplínu (úzus je přitom 100), či umístění mezi dva extraligové víkendy (takže ti, kdo se zúčastnili, de facto obětovali všechny předvánoční víkendy badmintonu). Turnaji jistě pomohla absence zahraničních hráčů a celkově menší účast – k řešení autorům nového systému zbývá počet a důvody přidělování divokých karet, účast předních hráčů ze Slovenska, Německa či Polska a jejich nasazení, a u nasazených hráčů možnost garance určité hodiny či dne startu.

Výsledkový přehled: dařilo se juniorům, překvapivé vítěze měla čtyřhra mužů

Je odvážné mluvit o překvapivém vítězství u nasazeného páru číslo dvě, ale přesto: v konkurenci dlouhodobých domácích jedniček Josefa Rubáše a Jaroslava Soboty, či dalších kvalitních párů jako Drančák-Provazník, Štika-Kubiš nebo Jirásek-Segeč se dá hovořit o jisté nečekanosti. Čtyřhru mužů v Brně ovládli Marek Teller s Petrem Hoškem. Hráči pražského Meteoru, kteří hostují pro letošní sezónu v kádru extraligového Kladna, navíc turnajem prošli velmi suverénně, beze ztráty jediného setu, a finálové vítězství nad dvojicí Rubáš-Sobota může přimět k zamyšlení manažera jejich kmenového oddílu. Abychom však byli spravedliví, pomohlo i štěstí na los: zatímco Rubáš se Sobotou museli v semifinále proti Drančákovi s Provazníkem bojovat až do koncovky rozhodujícího setu (ten skončil 23:21), Teller s Hoškem šli do finále po dvousetové výhře nad Jiráskem a Segečem o poznání odpočatější.

Zpestřením turnaje byl start Febby Angguni, extraligové posily brněnského Sokolu. Indonéská badmintonistka naplno ukázala své kvality ve dvouhře, kde nedala šanci hráčkám domácí špičky a s přehledem vyhrála. Ve finále jí nestačila ani Dominika Koukalová. V mixu s Adamem Mendrekem překvapila Febby výhrou nad nasazeným párem Sobota-Kozová, ale finálové boje obstaraly čtyři zkušenější páry. Ve čtyřhře pak brněnská dvojice Angguni-Bášová došla až do finále, kde se musela sklonit před uměním sehrané dvojice Milisová-Titěrová.

Velké ceny Brna se zúčastnil jako pozorovatel také trenér juniorské reprezentace Petr Koukal starší. A s některými výkony svých svěřenců musel být spokojen. V dobré formě domácí GPA zastihlo Adama Mendreka, který se dokázal probojovat až do semifinále dvouhry, když získal mezi osmi nejlepšími cenný skalp Ondřeje Kopřivy. Ve dvouhře dívek to do stejné fáze turnaje dotáhly hned dvě juniorky: Tereza Lajdová a Lucie Černá. Další mladí reprezentanti do bojů o medaile nepronikli, podali ale bojovné a kvalitní výkony.

Závěrem ještě krátká zmínka dvou jmen, která výrazně zasáhla do výsledkové listiny turnaje. Nejúspěšnějším hráčem se stal Jakub Bitman. Obě disciplíny, do kterých zasáhl, tedy dvouhra a mix, vyhrál. Přitom v mixu to bylo po nervydrásající koncovce: tradiční souboj Bitman-Bášová proti Drančák-Kollarová skončil až 22:20 v rozhodující sadě. Druhým jménem je pak Marek Teller: k vítězství v deblu přidal pražský badmintonista druhé místo v singlu – a ve finále vzal právě Jakubu Bitmanovi set.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

dvouhra mužů: Jakub Bitman (Sokol Veselý Brno Jehnice) – Marek Teller (Sokol Meteor Praha Radotín) 18:21 21:15 21:18
dvouhra žen: Febby Angguni (Sokol Veselý Brno Jehnice) – Dominika Koukalová (BK 93 Hořovice) 21:13 21:6
čtyřhra žen: Eva Titěrová, Hana Milisová (Sokol Meteor Praha Radotín, SKB Český Krumlov) – Febby Angguni, Alžběta Bášová (Sokol Veselý Brno Jehnice) 17:21 21:16 21:17
čtyřhra mužů: Petr Hošek, Marek Teller (Sokol Meteor Praha Radotín) – Josef Rubáš, Jaroslav Sobota (USK Plzeň) 21:16 21:19
smíšená čtyřhra: Jakub Bitman, Alžběta Bášová (Sokol Veselý Brno Jehnice) – Pavel Drančák, Hana Kollarová (Sokol Meteor Praha Radotín) 18:21 21:14 22:20

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [11.12.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Česká extraliga uvidí Indonésany, Slováky i Kanaďana

Řadu překvapení na poslední chvíli připravily svým fanouškům české extraligové týmy. Benátky nad Jizerou angažovaly třetí indonéskou posilu, Brno hledalo především v Polsku a mezi domácí špičkou, talentované cizince ve svém kádru ...

Finále MČR dospělých - videozáznam

 Vraťte se ještě jednou k vrcholným okamžikům českého republikového šampionátu a prohlédněte si záznam všech pěti finálových utkání ve vysoké kvalitě. 

První den mistrovství světa: tři české postupy

 Úspěšný první den prožili čeští reprezentanti na mistrovství světa v Dánsku. Do druhého kola se po výhrách podívají singlisté Kristína Gavnholt a Petr Koukal i mixový pár Alžběta Bášová-Jakub Bitman. 

Jednodenní badmintonový kemp s Evou a Pavlou

 Přijďte si zatrénovat a zlepšit se v badmintonu pod vedením zkušených profesionálních trenérek Pavly Janošové a Evy Titěrové. 

Memoriál Holobradého - GPA dospělých

 Přijďte se podívat na vrcholný republikový turnaj dospělých o víkendu 22.-24. listopadu do tělocvičny ZŠ Vinoř.

iBod a Sparing GPA: Memoriál Konstantina Holobradého

 Přijďte se podívat na celostátní turnaj Grand Prix A dospělých o víkendu 13.-15. listopadu v hale ZŠ Vinoř - Prachovická 340. V akci uvidíte hráče ze špičky republikového žebříčku, po celou dobu turnaje je vstup do haly zdarma.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS