K několika změnám došlo v posledních týdnech na předních místech světových žebříčků. Světovými jedničkami ve čtyřhře mužů se stali Carsten Mogensen a Matthias Boe (Dánsko), nové vládkyně má také dvouhra a čtyřhra žen. Více než dva roky se na prvním místě dvouhry mužů drží Lee Chong Wei (Malajsie).
Mezinárodní seriál elitních turnajů Super Series má za sebou dvě evropská zastavení v podobě Denmark a French Open. Na starý kontinent se nevypravili někteří špičkoví asijští hráči – a i to umožnilo Evropanům, aby zamíchali pořadím žebříčků, které dává dohromady světová federace BWF. Čerstvě se na první místo světa probili Matthias Boe a Carsten Mogensen: vítězové obou zmíněných turnajů přeskočili o pouhých 45 bodů dosud vedoucí malajsijský pár Koo Kien Keat – Tan Boon Heong (Dánové získali ze 13 turnajů 70 052 bodů, Malajsijci z 12 turnajů 70 007) a poprvé v kariéře se mohou vyhřívat na výsluní.
Typicky evropskou disciplínou je určitě smíšená čtyřhra: v mixu na dobré výsledky pravidelně dosahují nejen dánské, ale i anglické, německé či polské páry. Světový žebříček to jen dokumentuje: se 67 760 body mu vévodí Thomas Laybourn a Kamilla Rytter-Juhlová (mistři světa z roku 2009), na druhém místě najdeme polskou dvojici Robert Mateusiak – Nadiezda Ziebová a teprve třetí jsou indonéské jedničky Hendra Aprida Gunawan a Vita Marissová.
Dánové pak jako jediní drží evropské akcie nad vodou i v dalších disciplínách – ve dvouhře mužů najdeme v první desítce jen dva Evropany – na druhém místě světa je to veterán Peter Hoeg Gade, na devátém překvapivý vítěz letošního Denmark Open, Jan O. Jorgensen. Mezi ženami je ve dvouhře Tine Baunová pátá, v první desítce jsou ještě Pi Hongyan (Francie), Juliane Schenková (Německo) a Ella Diehlová (Rusko). Ve čtyřhře žen pak Asiatkám alespoň trochu konkurují snad jen Rusky: šestým párem světa je dvojice Anastasia Russkikhová – Petya Nedělčevová (druhá jmenovaná reprezentuje Bulharsko), osmé jsou Valeria Sorokinová a Nina Vislovová.
Wang Xin. Mistryně světa má nyní na svém kontě 72 572 bodů, druhá Wang Yihan "jen" 68 088. Své naděje na budoucí post jedničky si hýčká i indická hvězda Saina Nehwalová, která útočí z třetí pozice se 63 211 body.
Světová špička ve dvouhře mužů je sice pořádně široká a říká se, že každý může zaskočit každého, badminton má ale přesto už několik let stejného krále. Lee Chong Wei (Malajsie) se stal světovou jedničkou poprvé na krátký čas v roce 2006, a to hned ve dvou etapách. Když se na světový trůn propracoval potřetí, 21. srpna 2008, zřejmě se rozhodl, že už ho nikomu nepřepustí: už více než dva roky najdeme týden co týden na vrcholu žebříčku dvouhry mužů stejné jméno, aktuálně vládle Lee s pohodlným náskokem před Peterem Gadem – malajsijský hráč má 84 646 bodů, dánský reprezentant 70 175...
Žebříček čtyřhry žen lze použít jako ilustraci toho, proč se nelze při hodnocení toho, kdo je nejlepší, řídit jen pořadím. Není pochyb o tom, že nejlepší hráče má Čína: pět zlatých medailí z mistrovství světa hovoří za vše. Elitní čínské páry ale najdeme až na 3., 4. a 5. příčce za vedoucí dvojicí Cheng Wen Hsing – Chien Yu Chin (Tchaj-wan) a japonským párem Maeda Miyukiová – Satoko Suetsunová. Důvod? Objely výrazně méně turnajů. Číňané se některých mezinárodních šampionátů nezúčastnili kvůli termínové kolizi s domácí Superligou, a chyběli z větší části i na dvojici evropských turnajů. Také proto je třeba Lin Dan až čtvrtý a Chen Jin pátý v žebříčku mužů: zatímco vedoucí hráči mají zapsáno 12, 14 či dokonce 15 turnajů, Číňané jich nemají odehráno ani 10. Ve čtyřhře mužů jsou Cai Yun a Fu Haifeng "až" sedmí, na takto vysokou příčku se ale dokázali dostat s pouhým půltuctem zapsaných výsledků... Pouze čínské singlistky jsou disciplinované i pokud jde o turnajovou účast – a proto najdeme v první šestici žebříčku hned čtyři.
Dobré turnajové výsledky posledních měsíců včetně 5. příčky na evropském šampionátu vynesly Kristínu Gavnholt až na 28. místo světového žebříčku!
Konečné žebříčky: kdo jsou naši nejlepší?Sezóna 2010/2011 je v českém badmintonu definitivně u konce. Kteří hráči ovládli domácí žebříčky a získali nejvíce bodů v jednotlivých disciplínách?
Naši nejlepší junioři: druhý pohled do žebříčkůKonečné žebříčky juniorských kategorií U19, U17, U15 a U13 ukazují, kdo jsou naši nejlepší žáci a dorostenci. Kterým talentovaným hráčům se nejvíce dařilo na domácích turnajích Grand Prix?
493 km/h: nejrychlejší smeč na světě má Tan Boon HeongYonex Nanoray Z-Speed je raketa vyvinutá se záměrem dosáhnout maximální rychlosti smečů. V laboratorních podmínkách byl díky ní opět překonán rychlostní rekord: v Guinessově knize rekordů je nyní zapsáno vedle jména malajského ...
S čím hrají mistři: rakety hráčů světové špičkyNejlepší hráči světa by vás pravděpodobně porazili i starou Alfou nebo celodřevěnou raketou s výpletem jako síťka na motýly – jsou totiž úžasně fyzicky, technicky i takticky připraveni. Vliv rakety na jejich výkon je přesto ...
Malaysia Open: videa z finálových utkáníSledujte videozáznam finálových utkání Malaysia Open - prvního turnaje kategorie Super Series, který se hrál v kalendářním roce 2011. Uvidíte například školení moderního badmintonu, které Taufiku Hidayatovi udělil domácí favorit ...
O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS
Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza
2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS