MČR družstev žáků: titul slaví České Budějovice

V Benátkách nad Jizerou proběhlo o víkendu mistrovství České republiky smíšených družstev žáků. Z vítězství se po dramatickém finále radovali hráči Sokola Českých Budějovic, na druhém místě skončily domácí Benátky.

Osm uchazečů o žákovský titul

Do Benátek se sjelo osm nejlepších týmů z osmi krajských přeborů kategorie U15. V sobotním programu skupin se rozhodovalo o tom, které celky si vybojují účast v semifinále a kterým zůstane jen souboj o konečné páté místo. Ve skupině 1 brzy vykrystalizovali dva hlavní favoriti: domácí Deltacar Benátky nad Jizerou a Sokol Klimkovice, kteří si poradili s Brnem-Jehnicemi i outsiderem z Pardubic. Ve večerním duelu o první místo ve skupině byli úspěšnějí benátečtí, opírající se zejména o výkony dvojice Jan Louda – Denisa Šikalová.

Výsledky skupiny 1: Benátky – Brno 4:3, Klimkovice – Pardubice 7:0, Klimkovice – Brno 6:1, Benátky – Pardubice 5:2, Klimkovice – Benátky 2:5, Brno – Pardubice 5:2
pořadí: 1. Benátky, 2. Klimkovice, 3. Brno, 4. Pardubice

Ve druhé skupině nejprve Baník Most těsně porazil pražský Meteor. Naopak České Budějovice přímo rozdrtily USK Plzeň. Hráči ze západu Čech se ale dokázali oklepal a po dvou výhrách si zajistili účast v bojích o medaile. Nadále suverénní Jihočeši pak poslali do souboje "o čest" jak Meteor, tak i Most.

Výsledky skupiny 2: Most – Meteor 4:3, České Budějovice – Plzeň 7:0, Most – Plzeň 2:5, České Budějovice – Meteor 5:2, Most – České Budějovice 1:6, Plzeň – Meteor 4:3

Pro Budějovice rozhodla vyrovnaná sestava

V utkáních o konečné páté místo si nejprve Meteor poradil s Brnem jednoznačně 4:1, Baník Most pak vyřadil Pardubice 4:3. V duelu o pátou příčku potom Meteor vrátil Baníku porážku ze skupiny a po výsledku 4:3 se radoval alespoň z dílčího úspěchu. O 7. místo se utkalo Brno s Pardubicemi, Jihomoravané zvítězili 4:1.

V semifinále nejprve domácí Benátky jednoznačně deklasovaly USK Plzeň 4:0. Ke skreči mixu přidali singlové body Jana Loudy, Cristiana Savina a Denisy Šikalové. České Budějovice si pak poradily s Klimkovicemi 4:2. Body Jihočechům zajistili v singlech Albert Hadáček a Vojtěch Lapáček, na dvojce uspěla také Kateřina Bočková. Definitivní jistotu finále pak potvrdil debl Hadáček-Lapáček.

V boji o bronz Sokol Klimkovice přehrál USK Plzeň 4:1 – Západočechy v bojích o medaile citelně omezovala absence třetí dívky, která znamenala automatickou ztrátu na začátku každého utkání. Napínavé finále Benátky – České Budějovice otevřeli lépe domácí. V mixu si dvojice Jan Louda – Denisa Šikalová poradila s párem Vojtěch Baloušek – Bára Hadáčková. Obě hlavní benátecké hvězdy pak bodovaly i v singlech: Jan Louda porazil Alberta Hadáčka, Denisa Šikalová pak Terezu Janoštíkovou. Ostatní se ale nepřidali a větší vyrovnanost budějovického družstva rozhodla o osudu napínavého finále: Vojtěch Lapáček porazil Cistiana Savina, Kateřina Bočková si poradila s Adélou Zuzákovou. Albert Hadáček s Vojtěchem Lapáčkem ve třech setech udolali pár Cristian Savin – Jakub Tichý a definitivu mistrovskému titulu daly Tereza Janoštíková a Kateřina Bočková ve čtyřhře proti sestrám Zuzákovým.