O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kraťas křížem: učte se od mistra světa ve dvouhře

Kraťas na síti zahrávaný křížem přes celou šířku kurtu může být mnohdy vítězným úderem. Naučte se od Petera Rasmussena, mistra světa ve dvouhře z roku 1997, jak jednoduše "převézt" své soupeře.

Než se pustíte do cvičení: teoretická příprava

Na úvod připomeňme, že jsme téma křižného kraťasu na BadmintonWebu už rozebírali – bylo to v článku Dvojitá finta u sítě: blafuj jako Lee Jae Bok. Jak název napovídá, čínský trenér Lee Jae Bok v něm ukazoval spektakulární, ale docela náročnou fintu s dvojitým zatajeným úderem. Kdo se cítí na tuto "vyšší dívčí", může přeskočit na tento článek. Dnes si ale doplníme o něco jednodušší verzi: základní techniku pro kraťas křížem, matoucí soupeře "pouze" jedním způsobem a mnohem snazší na pochopení i zvládnutí.

Pro začátek, než se pustíte do nácviku křižných kraťasů, doporučujeme využít možnosti teoretické přípravy. Základem je článek Údery na síti v Teorii badmintonu zpracované Pepou Rubášem. S postupem, jaký byste měli při cvičení uplatnit, vám v obecném článku o úderech u sítě poradí okénko trenéra Michala Turoně.

Peterova technika: stažení a stisk

Nyní už se ale podívejme, co doporučuje Peter Rasmussen - mistr světa ve dvouhře mužů z roku 1997. V instruktážním videu, které je dostupné ve verzi pro leváky (sám Peter je levák) i v invertované pro praváky, doporučuje nejprve přistupovat k síti stejně, jako byste chtěli zahrát kraťas po lajně – jen tak efektivně zmatete soupeře. Pro následné provedení kraťasu křížem je dobré nemít ruku k síti nataženou úplně kolmo (jakoby do šermířského výpadu), ale dostat blíže pásce i předloktí, čímž se zjednoduší následné zahrávání úderu.

Pohyb, který Peter ukazuje v první polovině videa, je stažení zápěstí směrem dolů. Hlava rakety přitom zůstává víceméně na stejném místě, mění se pouze úhel výpletu vůči míčku. Samotný úder je pak zahráván víceméně jen stiskem rakety v prstech (důležitý je palec a ukazováček). Důležité také je, aby celý pohyb nebyl příliš dlouhý a raketa se po odehrání míčku zastavila – to pomůže dosáhnout větší konzistence a přesnosti.

A teď už sledujte základní i invertovanou verzi videa na stránkách BadmintonLife.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [26.05.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Badminton vždy in: sledujte metodická videa a naučte se správné technice

 Český badmintonový svaz zveřejnil novou sadu tréninkových videí z dílny Petra Báši - zabývají se správnou úderovou technikou a nabídnou tipy, jak se naučit hrát kraťasy na síti, útočné výhozy, krátké backhandové podání či základ ...

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Finty v tréninku: driblinkové fintičky

Sledujte tréninkové video s ukázkou tuctu různých fintiček, které si můžete vyzkoušet při driblování s jedním míčkem. Zvládnete je všechny?

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Jak hrají badminton zvířata

Sledujte vtipné video trenérsko/hráčského dua Michal Světnička - Standa Kohoutek. Kluci vám ukážou, jak by to vypadalo, kdyby se do tréninku badmintonu pustila zvířátka jako jelen, pes, had... no a nebo kohoutek ;-)

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

 Sledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS