O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Dvojitá finta u sítě: blafuj jako Lee Jae Bok

Pocit, kdy se povede vydařenou fintou soupeře doslova "vykoupat", miluje asi každý badmintonista. Naučit se zakrývané údery ale mnohdy není snadné. Nechte si poradit od špičkového čínského trenéra - Lee Jae Bok vás naučí, jak soupeře vycukat směrem dozadu, poslat k čáře... a potom zahrát křížem.

Dvojí falešný úder – a překvapení na závěr

Úder, který Lee Jae Bok ve svém videu předvádí, je skutečně "vyšší dívčí" – jedná se totiž hned o dvojí faleš. Cílem je u sítě soupeře přesvědčit nejprve, že se chystáte hrát kraťas. Pak naznačíte lob po lajně – ale ve skutečnosti zahrajete kraťas křížem. Tato dvojí finta vyžaduje samozřejmě, abyste byli u míče co nejdříve a měli čas provést falešné akce. Dalším zásadním požadavkem je pak schopnost rychle pracovat s raketou v prstech a uvolněné držení.

Sledujte video, kde Lee Jae Box předvádí dvojí fintu z backhandové strany:

Při provádění úderu je potřeba se soustředit na několik zdánlivých maličkostí. První naznačení se provádí tak, že hráč nachystá zápěstí co nejvýše a raketu před sebe tak, jako by chtěl hrát naražený kraťas. Toto naznačení je třeba provést s výrazným předstihem, aby si soupeř povšiml, co se chystáte hrát.

Druhým krokem je "vycukání" soupeře směrem dozadu. K němu stačí jediné: prudce klesnout zápěstím i raketou směrem dolů. Tento pohyb připomíná nápřah na lob po lajně a soupeře přesvědčí, že míč půjde dozadu. Okamžitě po tomto druhém naznačení pak musí následovat skutečný úder – kraťas křížem, provedený přetočením předloktí.

Lee Jae Bok zdůrazňuje, jak důležité je vnímat načasování jednotlivých fází úderu. Pokud byste si při jeho provádění počítali do tří, nebude to jedna – dva – tři, ale spíše: jedna.... dvatři. První falešný úder musí být patrný co nejdelší dobu, aby soupeře přesvědčil. Cuknutí raketou směrem dozadu prudké, aby se soupeř v pohybu zarazil – a navazující skutečný úder co nejrychlejší, než se stačí vzpamatovat...

Jde to i z forehandové strany

Úplně stejnou fintu pochopitelně můžete hrát i z forehandové strany: opět začíná dlouhým a výrazným naznačením kraťasu po lajně, prudkým stažením rakety a skutečným úderem, kterým je kraťas křížem. Podívejte se, jak hraje tuto variantu dvojí finty Lee Jae Bok:

Dvojitá finta, kterou badmintonové veřejnosti ve svých tréninkových videích představil Lee Jae Bok, je opravdu labužnický úder. A tak se na závěr patří varování: nezkoušejte se naučit tento úder dříve, než budete ovládat základní techniku křižného kraťasu i lobu. A když se vám podaří je zvládnout, stejně nehrajte tuto fintu příliš často – jednak si na ni soupeři po čase zvyknou, jednak při ní zahráváte míč níž, než byste museli.

Resumé: na síti hrajte nahoře, jednoduše, a tu a tam jako vzácné koření badmintonové hostiny můžete přisypat tuhle krásnou dvojnásobnou fintu.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [23.06.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Finty v tréninku: inspirujte se sedmičkou videí

 Zadržené a překvapivé údery nejsou jen doménou hráčů světové špičky. Zvládne je každý; dokonce i děti. Podívejte se na fintičky z příjmu, při hře na síti i v zadní části kurtu v podání mladých hráčů z pražských oddílů.

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

 Sledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...

Finty v tréninku: překvapivé varianty kraťasů

 Sledujte tři nová videa s fintičkami, které se tentokrát odehrávají v předních rozích a zahrnují zadržené varianty kraťasů na síti. Finty můžete zařadit do tréninku už od nejmladších kategorií.

Badminton vždy in: sledujte metodická videa a naučte se správné technice

 Český badmintonový svaz zveřejnil novou sadu tréninkových videí z dílny Petra Báši - zabývají se správnou úderovou technikou a nabídnou tipy, jak se naučit hrát kraťasy na síti, útočné výhozy, krátké backhandové podání či základ ...

Backhandové podání: sledujte seriál tréninkových videí

 Co všechno umožňují a co naopak zapovídají pravidla pro podání? Jaká je správná technika krátkého či dlouhého servisu? A jak podávat takticky, variabilně a přitom konzistentně? Poradí vám čtveřice tréninkových videí.

Finty v tréninku: Gadeho finta a další nové triky

 Badmintonové triky a fintičky nejsou jen doménou profesionálních hráčů. Pokročilé údery se může naučit skoro každý. Sledujte čtveřici nových videí z tréninku žákovských družstev SK Prosek Praha. Uvidíte finty se změnou gripu, ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS