O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Z historie: hrdý boj pohledných Angličanů

Smíšená čtyřhra byla vždy silnou evropskou disciplínou – a na vrcholných turnajích se tradičně prosazovaly páry z Dánska a Anglie. Na olympijských hrách se ale vždy potvrdila jednoznačná asijská dominance, s výjimkou roku 2004. Tehdy měla Evropa v semifinále hned tři zástupce, do finále to dotáhli Gail Emmsová s Nathanem Robertsonem a svedli strhující třísetovou bitvu s čínským párem Zhang Jun – Gao Ling. Zaplněné tribuny bouřlivě fandily pohlednému anglickému páru, který nebyl daleko od historického úspěchu evropského badmintonu...

Protagonisté: evropští srdcaři a čínská síla

Nathan Robertson a Gail EmmsováV modrých dresech s bílými proužky nastoupili k finále smíšené čtyřhry na olympijských hrách 2004 v Athénách reprezentanti Velké Británie, přední hráči světového žebříčku (jednu chvíli se dokonce vyhřívali na první příčce) Nathan Robertson a Gail Emmsová. Pohledný pár byl právem idolem evropských fanoušků, kterých bylo v olympijské hale Goudi většina, 188 centimetrů vysoký, dlouhovlasý Nathan dominoval hře tvrdými smeči s dobrou křivkou, maličká (160 cm vysoká) a hbitá blondýnka Gail vládla výměnám na síti a rychlým drivům.

Čínská dvojice na druhé straně byla vyrovnanější nejen výškově, ale i silově: 175 centimetrů vysoký levák Zhang Jun, byl v době finále stejně starý jako Robertson, ale nepoměrně zkušenější – světovými jedničkami byli se svou partnerkou Gao Ling již v roce 2001. 168 centimetrů vysoká Gao Ling se razancí svých úderů partnerovi bezmála vyrovnala a prakticky celou první dekádu 21. století byla tahounem čínské reprezentace ve čtyřhře žen a smíšené čtyřhře.

Finále olympijských her 2004: zázračné anglické probuzení

Zhang Jun a Gao LingV Athénách si evropští badmintonisté brousili zuby na seznační zlaté medaile: ve smíšené čtyřhře se totiž do semifinále dostaly hned tři páry ze starého kontinentu. Dva byly dánské – Jonas Rasmussen (dnes evropská jednička ve čtyřhře mužů) s Rikke Olsenovou a Jens Eriksen s Mette Schjoldagerovou. Druzí jmenovaní však podlehli čínskému páru Zhang Jun – Gao Ling ve dvou setech 9:15 a 5:15 a stejně jednoznačně (15:12 a 15:6) zvítězili ve druhém semifinálovém utkání i Nathan Robertson a Gail Emmsová. Finále tak bylo bitvou Evropy s Asií, soubojem odlišných hráčských typů a přístupů ke smíšené čtyřhře: na anglické straně jednoznačné rozdělení mužské a ženské role a pestré rozehrávky, na čínské rychlost, síla a zdatnost v útoku i obraně takřka srovnatelná u obou členů smíšeného páru.

Angličané zpočátku působili dojmem, že olympijské finále zaspali: v prvním setu byli nejistí v podání, kazili jednoduché míče a Číňané trpělivě zvyšovali náskok až ke konečnému debaklu 15:1. Kdo by si v tu chvíli vsadil na zázračné probuzení Nathana a Gail? Ale skutečně, do druhé sady vtrhl modrý pár jako vyměněný, a za necelou půlhodinu vydřel výsledek 15:12. Rozhodující třetí set trval takřka čtyřicet minut a v systému se ztrátami se podání přelévala z jedné strany na druhou a zisk každého bodu byl velkým vítězstvím. Heroický boj anglických hráčů nutil občas zadržovat dech napětím a i když se nakonec po výsledku 15:12 radovali Číňané, patří finále olympijských her předvedenou hrou i svým emocionálním nábojem k nejkrásnějším zápasům badmintonové historie.

Než začnete sledovat zápas finále smíšené čtyřhry na olympijských hrách v Athénách 2004, připomeňte si, že bylo rozhodováno ještě podle starých pravidel – hrálo se tedy na dva vítězné sety do 15 bodů se ztrátami, každá dvojice měla vždy dvě podání. A malá perlička závěrem: fantastický zápas měl i českého protagonistu – rozhodčím na podání byl totiž Mojmír Hnilica.

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [02.06.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Polish International: dobré výsledky Alžběty Bášové

Na mezinárodním mistrovství Polska se dařilo českým reprezentantům v párových disciplínách: Alžběta Bášová se dostala mezi šestnáct nejlepších ve čtyřhře žen a do osmičky nejlepších spolu s Jakubem Bitmanem v mixu.

Swedish International: druhé místo Kristíny Gavnholt

Výtečný výsledek zaznamenala na turnaji evropského circuitu ve Švédsku Kristína Gavnholt. Česká singlová jednička obsadila druhé místo a připsala si cenný skalp nasazené japonské hráčky.

Badmintonová videohra: Mario a Sonic na olympiádě

Na trh se dostává videohra Mario & Sonic at London 2012 Olympic Games. Mezi řadou jiných disciplín najdeme i badminton, zpracovaný s překvapivou realističností, ale zároveň arkádově.

Z historie: dánské legendy si podmanily Německo

V seriálu videozáznamů zajímavých zápasů z badmintonové historie přinášíme pohled na dánské legendy 80. a 90. let: vítězné zápasy Mortena Frosta a páru Steen Fladberg – Jan Paulsen na turnaji German Open v roce 1988.

Z historie: badminton v raných osmdesátkách

Jaký se hrál badminton před třiceti lety? Nabízíme pohled na dva vrcholné zápasy: finále dvouhry mužů Liem Swie King – Prakash Padukone z All England 1981 a o rok starší finále čtyřhry mezi páry Tjun-Wahjudi a Stevens-Tregdett.

Z historie: velký olympijský příběh Zhang Ning

Je 16. srpen 2008, pravé poledne. Před zaplněnou halu pekingské technické univerzity nastupují dvě ženy, každá s jedním velkým snem. Obě dvě jdou na kurt s myšlenkou, že je čeká poslední zápas slavné kariéry. Že se vítězstvím ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS