O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Z historie: když byly hvězdy ještě mladé

Je 14. března 1999 a badmintonoví fanoušci sledují velké finále tradičního turnaje: All England Open. Proti sobě se v něm staví dvě vycházející hvězdy světového badmintonu, v Birminghamské aréně nastupuje úřadující světová jednička Peter Gade Christensen (Dánsko) proti Taufiku Hidayatovi (Indonésie). Podívejte se, jaký badminton se hrál před 11 lety, a jakou hru tehdy předváděly hvězdy, jejichž jména od té doby nepohasla a s nimiž se na vrcholných turnajích setkáváme i dnes.

Protagonisté: dánská star a zázračný chlapec z Indonésie

Peter Gade ChristensenPeter Gade Christensen se do finále dostal poměrně bez obtíží – v průběhu celého turnaje neztratil ani set a postupně porazil Marleve Mainakyho, Ruuda Kuijtena, Shrikanta Bakshiho, v semifinále a finále pak čelil dvěma reprezentačním kolegům finálového soupeře, Indonésanům Johanu Hadikusumovi a Budimu Santosovi. Peter Gade byl před jedenácti lety stejně jako dnes jedničkou evropského badmintonu – a k tomu jedničkou světovou. Právě se totiž vyhříval na prvním místě světového žebříčku, kde vydržel celé tři roky (1998-2001). Rok 1999 je v jeho kariéře jedním z nejúspěšnějších, krom All England vyhrál ještě čtyři další velké světové turnaje.

Taufik Hidayat cestou do finále také neztratil ani sadu, postupně si poradil s Tjitte Weistrou, Park Tae Sangem, Peterem Knowlesem, Fungem Permadim a v semifinále porazil Gadeho krajana a úřadujícího olympijského vítěze Poula-Erika Hoyera-Larsena. Taufikovi bylo v době finálového utkání teprve 17 let! V roce 1999 nastartoval svou hvězdnou kariéru: byl členem indonéského týmu na Sudirman Cupu a vyhrál domácí Indonesia Open. V následujících letech se prosadil do nejužší špičky, i když světovou jedničkou nikdy nebyl. Dokázal však vyhrát v roce 2004 olympijské hry v Athénách a jednu dobu držel dokonce oba nejcennější tituly – to když se stal o rok později mistrem světa.

Finále: vyrovnaná bitva plná tvrdých smečí

Taufik HidayatFinále All England 1999 nabídlo parádní badminton. Taufik Hidayat spoléhal na rychlý, plynulý pohyb a neuvěřitelně tvrdé smeče, Peter zase na pestrou hru s řezanými dropy a překvapivými údery: i on se ale – v porovnání s badmintonem, který předvádí dnes – často opřel zdrcující silou do míčku v ničivé smeči z výskoku. Už první set trval déle než půl hodiny. Po pauze za stavu 12:11 Gademu pomohly nevynucené chyby soupeře a získal sadu ve svůj prospěch 15:11. Druhý set ovšem rozjíždí Taufik fantasticky. Gademu se nedaří ho prohodit do backhandu, prosmečovat ani přehrát a Indonésan vede 7:0! Dán se na chviličku chytí, ale Indonésan drží výrazný náskok, do koncovky vstupuje za stavu 12:5 a vyhraje druhý set pohodlně 15:7. Třetí set je však pravým opakem druhého: Gade vstoupí do hry mnohem útočnějším a agresivnějším badmintonem, získá si náskok 5:0 a zdá se, že míří za titulem. Chyba lávky – Taufik bleskově otočí a bod na 6:5 dává backhandovou smečí přesně na lajnu. Bezstarostný výkon ale na vítězství v důležitém finále zatím nestačí: Peter Gade Christensen prodá zkušenosti, a zatímco počítadlo bodů u Taufika se zastaví už na 10, Gadeho dojde až ke kýžené patnáctce. Po setech 15:11 7:15 a 15:10 se vítězem All England Open 1999 stává Peter Gade Christensen.

Prohlédněte si více než osmdesátiminutový záznam finálového utkání s komentářem Gillian Clarkové a Anthonyho Bushe. Nabízí v solidní kvalitě špičkový badminton z doby před jedenácti lety, podobně jako dnes už velmi rychlý, pestrý a náročný, avšak s mnoha tradičními prvky: vysokými podáními, či převažující bílou barvou dresů i šortek obou soupeřů. A zároveň – jak mladý Gade, tak především náctiletý drzounek Taufik jsou prostě neuvěřitelně roztomilí...

 

 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [11.06.2010]

Diskuze k článku

17.06.2010 17:14
Mato P.
Ahojte, pekny clanok a video este lepsie :), ale musim vas trosku opravit, vyssie v clanku pisete ze Taufik sa nikdy nestal svetovou 1, opak je pravdou, svetovou jednickou sa stal uz v nasledujucom roku ked mal iba 18 rokov a dokonca na olympiadu 2000 nastupoval ako Top favorit... , dakujem
17.06.2010 19:13
Tomáš K.
Dobrý den, tehdy jsem světové žebříčky detailně nesledoval, takže to nemám v paměti. Vycházel jsem z údajů na Wikipedii (vím, že nejde o spolehlivý zdroj), kde je uvedeno jako nejlepší Taufikovo žebříčkové postavení 2. místo z roku 2000 - máte ale pravdu, že na OH 2000 byl prvním nasazeným a je tedy logické, že v té době byl světovou jedničkou.Přiznávám, že tehdejší světové žebříčky se mi nepodařilo dohledat. Díky za příspěvek, jsem rád, že se vám video líbilo.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

All England: velké dánské vítězství v deblu

101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...

Taufik Hidayat: indonéský mistr badmintonu

Taufik Hidayat působí na světové scéně od konce 90. let. Mimořádně talentovaný indonéský singlista udivuje publikum tvrdými smeči, přesnou hrou na síti i ničivým backhandem. V kariéře už dokázal získat řadu velkých titulů: pojďme ...

Dvouhra mužů: získá Lin Dan čtvrté zlato v řadě?

Ačkoliv není světovou jedničkou, jasným favoritem dvouhry mužů na mistrovství světa v Paříži bude Lin Dan. Levoruký Číňan drží už nyní historický primát: vyhrál totiž tři zlaté medaile za sebou a letos může přidat čtvrté zlato v ...

SMASH IT! Badmintonové výměny v Top 5

Americká televize ESPN ve svém novém pořadu nabídla výběr pěti nejlepších výměn v raketových sportech z nedávných turnajů. Badmintonisté obsadili čtvrté a první místo – sledujte pěkné video.

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Češi vzpomínají: Gadeho klamavé údery byly neuvěřitelné

Během své bohaté kariéry nastoupil Peter Gade třikrát i proti českým soupeřům. Ondřej Lubas, Jan Fröhlich a Jan Vondra vzpomínají na své duely s badmintonovou legendou na MS v roce 1995 a ME v roce 2004 a také v dánské extralize.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!