O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Sudhakar Reddy Gujjula: "Čeští hráči by měli zlepšit kondici."

Vedle stručné zprávy o mosteckém mezinárodním soustředění přinášíme ještě rozhovor s jeho hlavní hvězdou, indickým trenérem Sudhakarem Reddym, který pracuje s hráči juniorské reprezentace této asijské velmoci.

Co vás inspirovalo během vaší badmintonové kariéry? Máte nějaké motto či oblíbený citát?
Největší inspirací pro mě bylo sledování zápasů Prakashe Padukoneho, vítěze All England a mistra světa. A můj hlavní cíl je: vychovávat hráče světové úrovně.

Jak funguje indický systém péče o talentovanou mládež - kdy nastupují mladí hráči centrální přípravu a v kolika letech se dostávají do národního juniorského týmu?
V Indii mají badmintonoví hráči a trenéři v současnosti dobré podmínky: indická vláda prostřednictvím ministerstva sportu podporuje jejich práci. V Indii je řada badmintonových center – ať už jde o vládní Goverment / State Sports, anebo Authority of India, či soukromá centra a akademie, najdeme je prakticky v každém větším městě. Chlapci a děvčata vybraní do těchto center mají záruku metodicky správného tréninku od kvalifikovaných koučů a mezinárodních hráčů. V pozdějším věku se přesunou do Akademie Prakashe Padukoneho v Bangalore nebo do Gopichandovy akademie v Hyderabadu, kde už směřují svůj trénink ke světové úrovni. Do národního týmu jsou pak vybráni hráči ve věku mezi 16-18 lety.

S kterými hráči v tuto chvíli nejvíce pracujete a koho vidíte jako největší naději indického badmintonu pro nadcházející roky a olympijský cyklus?
V současnosti pracuji pro Sports Authority of Andhra Pradesh, stát nám zajišťuje všechna zařízení pro hráče a jejich trénink. Pracuji teď s pěti juniorskými reprezentanty Indie a 10 medailisty z národních turnajů. Minulý prosinec jsme nabrali osm chlapců do naší akademie, ti jsou ve věku mezi 9 a 13 lety – tři z nich by se rozhodně měli dostat do reprezentace.
Co se týká olympijských her 2016, uspět by mohli nyní sedmnáctiletí Aditya Joshi a P. V. Sindhu.

Co je specifické pro indický badminton? Z mého laického pohledu na hráče působící na mezinárodní úrovni bych zmínil důraz na vytrvalost a konzistenci v rozehrávce a základních úderech; a také častější používání forehandového podání (např. Jwala Gutta)
To je pravda, v Indii mají hráči na programu kondiční tréninky každý den, aby dosáhli maximální vytrvalosti, ale také síly, rychlosti a pohyblivosti. Pokud jde o podání – dnes už jen velmi málo hráčů používá forehandový servis, všichni reprezentanti používají výhradně backhandové podání; s výjimkou Jwaly Gutty (v reprezentaci už od 12 let), která podává i ve čtyřhře forehandem.

Badmintonu v současnosti dominuje Čína. Kde hledat příčiny a co můžeme dělat, abychom ji zastavili?
Rozdíl mezi Čínou a ostatními je zejména v tom, že jejich hráči podstupují denní trénink už od 7 let věku a nemusejí při badmintonu studovat. To ale není možné v jiných zemích s povinnou školní docházkou.

Jak se vám líbí v ČR? Co říkáte úrovni hráčů mosteckého klubu a účastníků mezinárodního kempu?
Česká republika je krásné a příjemné místo, jsem tu opravdu rád. Pokud jde o mostecké hráče, je jich mezi nimi několik, kteří opravdu tvdě trénují a určitě mohou reprezentovat ČR – ostatně dva hráči (Veronika Koldová a Bedřich Valenta) už v juniorském týmu jsou. Následovat je mohou i další mladší spoluhráči. I další účastníci kempu jsou dobří hráči, zapracovat ale musejí na své kondici a na kurtu zlepšit rychlost pohybu a udržet kvalitu úderů i v delších výměnách. Hráčům z Evropy by obecně prospělo častější hraní turnajů v Asii, aby byli vystaveni většímu tlaku a konfrontováni s lepšími soupeři.
Jsem překvapen, že Lukáš Kroc a Martina Fartágová dokázali díky své tvrdé práci zorganizovat tento kemp bez jakékoli státní finanční podpory. Je skvělé, že se podařilo uspořádat mezinárodní soustředění v této podobě.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [28.08.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Viktor L. Axelsen: "Moje hra je dvouhra!"

Dokázal to, co se doposud nepodařilo žádnému Evropanovi. Viktor L. Axelsen (16), dánský badmintonista, přehrál na mistrovství světa juniorů v mexické Guadalajaře všechny soupeře a získal zlatou medaili. Hovoří se o něm jako o ...

1. Badmintonový Yonex camp Michala Turoně se konal v Praze

O tomto víkendu se do Prahy-Vinoře sjelo 40 účastníků 1. Badmintonového Yonex campu Michala Turoně. Hlavními partnery campu byli Sport Lubas Yonex, SportObchod-internetový obchod se sportovním zbožím a RevaStyle.

Gillian Clarková: "Snažím se být v komentáři spontánní."

Sledujete badmintonové přenosy stanice Astro SuperSport? Pak si jistě vybavíte výrazný hlas anglické komentátorky Gillian Clarkové. Někdejší vynikající deblová hráčka a 145násobná reprezentantka své země je dnes v podstatě "hlasem ...

Yonex Badminton Camp Michala Turoně

O tomto víkendu jsme v hale ZŠ Praha-Vinoř pořádali další badmintonový kemp pro amatérské hráče. Hráči absolvovali za asistence trenérů 14 tréninkových hodin a badmintonový turnaj. Kemp byl zaměřený na zdokonalování techniky úderů ...

Yonex Badminton Camp Michala Turoně

O tomto víkendu jsme v hale ZŠ Praha-Vinoř pořádali další badmintonový kemp pro amatérské hráče. Hráči absolvovali za asistence trenérů 14 tréninkových hodin a badmintonový turnaj.

Kateřina Tomalová: "Chci se připravit na přechod do dospělých."

Ohlédli jsme se za úspěšným turnajem juniorů – mezinárodním mistrovstvím Chorvatska. Na pár všetečných otázek odpověděla Kateřina Tomalová, vítězka dvouhry dívek. O zhodnocení výkonu našich reprezentantů jsme požádali trenéra ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS