O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Počítání do jedenácti: změna k lepšímu, nebo ne?

Světová federace otestuje v září a říjnu nový systém počítání – na tři vítězné sety do 11 bodů, bez nastavení. Na základě matematické úvahy a praktické zkoušky v tréninku hráčů SK Prosek Praha přinášíme některé odhady a argumenty pro a proti zavedení nového systému.

Otázka: jaké jsou cíle změny počítání?

Nejprve se musíme zamyslet nad tím, co má vlastně přinést změna počítání; čeho chce BWF dosáhnout. Prezident Poul-Erik Hoyer Larsen se v tiskové zprávě vyjádřil následovně: "Rostoucí délka zápasů a velké množství nezajímavých bodů před koncovkou setů – zejména pokud je mezi hráči velký bodový rozdíl – určitým způsobem snížily míru zábavy." Na co se tedy zaměřuje systém 5x11?

- větší množství zajímavých a důležitých výměn
- snížení celkové hrací doby zápasů

BWF dále zásadně zdůrazňuje, že nejde o rozhodnutí shora, "nařídit" hráčům nový systém bez patřičné diskuse napříč důležitými sférami. Teprve testovací fáze ukáže, jak si nové počítání povede v praxi. Důležitý je pohled hráčů samotných, fanoušků a badmintonové veřejnosti.

Jaký bude reálný dopad nového počítání na průběh zápasů?

Ne všechny věci se dají předpovědět, pojďme si ale říci, jaký dopad bude mít zavedení nového systému na průběh zápasů. Začněme prostou matematikou.

Nejrychlejší možný zápas ve stávajícím systému je výhra ve dvou čistých setech 21:0 a 21:0 – potenciálně tedy 42 výměn. Naopak nejdelší možná varianta zahrnuje tři sety s výsledkem 30:29, tedy 177 výměn. Zásadním rozdílem při odhadování délky zápasů z pohledu organizace je přítomnost třetí sady – ta tedy může při v průměru stejné délce všech setů protáhnout zápas o polovinu.

V systémui 5x11 je nejrychlejší možné vítězství třikrát 11:0, tedy 33 výměn. Nejdelší varianta je výsledek 5x 11:10, což znamená 105 výměn. Už z těchto čísel je patrná jasná časová úspora – i při vyrovnaných zápasech rozhodovaných v koncovkách setů nedojde k výraznému prodloužení hrací doby. Dokonce lze pětisetový zápas přirovnat k vyrovnanému dvousetovému zápasu ve stávajícím počítání (ten by při výsledku 30:29 a 30:29 měl 118 výměn). Na druhou stranu, při v průměru stejné délce setů vzniká o něco větší variabilita hrací doby, protože zápas může skončit už po třech setech, ale protáhnout se do pěti setů (přidají se tedy 2/3 nejkratší možné hrací doby).

Na základě průměrného počtu získaných bodů lze odhadnout, že by se zápasy měly zkrátit přibližně o třetinu. Tyto počty jsou ale pouze orientační – stejně se určitým způsobem odhadovalo zkrácení zápasů při přechodu na nynější systém, jež bylo ale podle všeho vykompenzováno většími prodlevami mezi výměnami samotnými, častějšími změnami míčů apod.

Může systém 5x11 naplnit deklarované cíle?

Začněme u snížení celkové hrací doby zápasů. Je zřejmé, že se v novém systému bude v průměru hrát menší množství výměn, a tedy by mělo dojít ke snížení celkové hrací doby zápasů.

Co se týká zvýšení atraktivity průběhu zápasu, je už odpověď složitější. Nesporné je, že v novém systému mizí takzvané ""build up" výměny, tedy fáze cca do přestávky v 11 bodech, kdy získané či ztracené body ještě nemusejí být "smrtelné" a buduje se napětí před rozhodující koncovkou. Náskok 5:1 nebo 6:2 je v novém systému významný vzhledem k rychle se blížící koncovce. Zmizet by tedy mohl úsek "testování soupeře" či "sžívání se s prostředím," který lze zaznamenat u řady zápasů, kdy teprve závěry setů mají skutečně maximální tempo.

Přesto nelze automaticky říci, že by se hrálo více důležitých výměn. Na vině je absence nastavení. Právě body v závěru setu, kdy se vedení přelévá z jedné strany na druhou stejně jako setboly či eventuelně mečboly, patří k tomu nejlepšímu, co nabízí stávající systém počítání. Při výsledku třeba 26:24 ve třetím setu to znamená téměř tolik bodů, jako celá sada v novém systému, všech přitom v duchu "buď a nebo," kdy zaplněná hala téměř nedýchá a uživá si drama. O tyto momenty diváci v systému 5x11 přijdou.

Jsou cíle BWF správné?

Samozřejmě bychom si měli položit i otázku, zda BWF sleduje správné cíle. Nebo jinak – zda splnění těchto dvou cílů bude znamenat pro badminton prospěch. Snížení celkové hrací doby zápasů může mít tyto pozitivní dopady:

- snazší práci organizátorů turnajů
- možnost "ukoukat" přímý přenos celého finálového dne nebo utkání Thomas/Uber Cupu

A možná negativa zkrácení herní doby?

- finálový den s pěti rychlými zápasy může nabídnout divákům málo zábavy
- hráči nebudou otestováni na hranici kondičních předpokladů

Pokud jde o cíl vytvořit v zápase větší množství atraktivních a zajímavých výměn, dá se jistě ospravedlnit zážitkem, který měl při sledování přenosů nebo záznamů ze světových turnajů zřejmě každý mimo největších badmintonových nadšenců – snaha "přeskočit" do stavu okolo 16:16, kdy už o něco jde, a vidět rozhodující výměny. Nelze ale podceňovat onu "build up" fázi a otázkou je, jaký dopad na napínavost bude mít zvětšení počtu setů (zatímco dnes je za stavu 19:19 zisk první sady velmi důležitý, při stavu 9:9 nemusí být ještě ztráta první sady ničím podstatným – a tedy koncovka jako taková bude mít nižší "wow" faktor než u stávajícího systému). Již v předchozím bloku pak najdete polemiku ohledně množství zajímavých výměn v koncovkách.

BWF si od změn slibuje také větší mediální zájem, lepší možnosti pokrytí vrcholných akcí a flexibilitu a dobrou programovatelnost. Vtěsnat badmintonový zápas do programu sportovního kanálu by mělo být díky menší délce a lepší předvídatelnosti skončení snadnější. Je ale otázkou, zda takový efekt může pouhá změna počítání skutečně přinést. Velmi populární sporty mají v průměru často i výrazně větší dobu trvání. Tenis nabízí o mnoho více klíčových bodů (téměř neustále možnost na důležitý "brejk"), ale jeho utkání může trvat od hodiny či dvou až po extrémní případy typu wimbledonského maratonu mezi Isnerem a Mahutem z roku 2010. Poměr času, kdy je míč ve hře, a prostojů mezi gamy je přitom výrazně ve prospěch méně zajímavých prodlev. Fotbalové utkání při devadesátiminutovém průběhu také nenutí týmy, aby od začátku hrály na hraně rychlostních možností a nasazení, na nedávno skončeném mistrovství světa byly k vidění ve vyřazovací fázi často zápasy, v nichž zajímavý bod přineslo po devadesáti minutých taktické nudy až prodloužení.

Dá se říci, že BWF má za sebou historicky už řadu pokusů o zásah do pravidel, úspěšnost se ale různí. Pokud jde o počítání, nevydařeným experimentem byla změna systému se ztrátami na tři vítězné sety do 7 bodů (podobnost s aktuálním návrhem je ve větším rozparcelování hry a zkrácení setů, aby se rychleji hrála koncovka). Naopak zrušení ztrát a zjednodušení pravidel pro podání v párových disciplínách provázely obavy, ale osvědčilo se velmi dobře. BWF určitě prospělo založení Super Serie a zavedení pravidel pro povinnou účast top hráčů na nejlepších turnajích, odvádí dobrou práci v získávání partnerů a navyšování prize money, skvělou novinkou je jestřábí oko. Ale snaha zavést pravidlo o povinném nošení sukní hráčkami se ukázalo jako krok špatným směrem.

Nelze tedy a priori BWF odsoudit za snahu "nabourat" stávající systém a "opravovat něco, co není rozbité" – ale na druhou stranu ani nekriticky přijímat nové nápady.

Nové počítání v praxi:

Praktické testování nového počítání hráči SK Prosek Praha v tréninkových zápasech během letní přípravy ukázalo několik věcí.

- i přes "nezbytné" reptání o podivném systému a stížnosti typu "za stavu 0:5 teprve začínám hrát" se všichni dokázali rychle adaptovat. Změna není tak velká, jakou bylo zrušení ztrát
- délka zápasů se výrazně snížila, a to jak na počet odehraných výměn, tak i na počet minut
- rozhodující náskok si lze vybudovat už během prvních míčů. Tří nebo čtyřbodové vedení se během tří testovacích tréninků podařilo otočit pouze v jediném výjimečném případě
- dojem ze hry byl výrazně lepší u singlů než u párových disciplín. Častokrát se během celého setu jeden z hráčů téměř "nedostal do hry"
- plus: ubylo situací, kdy je set za stavu 2:11 rozhodnut a výměny se dohrávají z povinnosti. Protože stačí získat kratší bodovou sérii, hráči se častěji pokoušejí otočit průběh
- minus: váha napínavých okamžiký za stavu 9:9 nebo 10:10 není tak velká jako dřív, každý má v hlavě, že s výsledkem se dá ještě něco dělat

Naše testování probíhalo v neformální atmosféře a přátelských, nesoutěžních zápasech. Teprve turnajová praxe ukáže, nakolik se systému 5x11 povede splnit to, co si BWF slibuje, a nakolik s ním budou spokojeni ti nejdůležitější; tedy hráči sami a samozřejmě také diváci.

Budeme moc rádi, když i vy přispějete svými dojmy z hraní novým systémem či sledování testovacích turnajů (mezi ně bude patřit i mezinárodní mistrovství ČR) do diskuse pod tímto článkem. Vítáme i další argumenty na podporu změny počítání či naopak pro zachování systému stávajícího.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [20.07.2014]

Diskuze k článku

05.06.2017 02:24
profík
Bohužel a zase znovu se setkávám s amatéry, kteří ani neumí správnou terminologii. Hraje se na gamy a ne na sety, to se hraje tenis. Stačí si přečíst oficiální pravidla badmintonu.
29.06.2017 12:54
Petr
Ano, mate pravdu, chce si to precist pravidla, udejte si nekdy cas a precte si je. Vytah z pravidel napr. 7.1. Zápas se hraje se na dva vítězné sety ze tří..... 7.2. Vítězem setu se stává ta strana, která ....
06.12.2014 00:16
Martin O
Když už, tak to měli dát na 3 vyhrané sety do 15 s nastavením do 20. Toto je opravdu blbost.
11.09.2014 17:32
Martin
Já s tímto novým počítáním nesouhlasím a doufám, že se neuchytí z těchto důvodů: 1) Smažou se rozdíly ve fyzičce. Sám znám případy (3x21, bez přestávky po 11 bodech), kdy výrazně slabší hráč hraje zezačátku naplno, soupeř ho prohání po kurtu a ten slabší se ho drží zhruba do stavu 12:12 a poté fyzicky zcela odpadne a silnější vyhraje třeba 21:15. Takto se ho ten slabší bude držet celej set a třeba i šťastně vyhraje 11:10 a pak bude mít 2 minuty na nabrání sil do dalšího setu. A spousta zvláště amatérských turnajů (či při tréninku) si systém 5x11 zkrátí na 3x11, což tyto rozdíly ve fyzičce smaže téměř úplně. 2) Absence prodloužení = loterie při vyrovnaných zápasech a divákům (kterými se změna argumentuje) to na polularitě naopak ubere. Tohle je blbost největší - kdyby se nastavilo maximum řekněme na 15 bodů, tak to délku zápasu příliš nezvýší a naopak to hodně přidá na napínavosti a zaslouženosti vyhraného setu. 3) Argumentuje se též, že nyní spousta diváků začíná set sledovat až od stavu cca 16:16, kdy to teprve začne nabírat na obrátkách. Tito diváci, kteří nemají čas či zájem sledovat celou hru ovšem při zavedení systému 5x11 to začnou sledovat až od 3. setu, neboť první 2 sety nerozhodnou a budou proto méně zajímavé. Podobně za stavu 1:1 na sety tito diváci 3. set přeskočí, protože není rozhodující. 4) Nemožnost obrátit delší sérii. Hráč, který udělá zpočátku setu šňůru třeba 5 bodů v řadě, má set prakticky už vyhranej a soupeř raději tento set dohraje na půl plynu, aby šetřil síly na další set, což bude tou nudnou pasáží, které se ani tento nový systém nezbaví. Při hře na 3 vítězné nemrzí ztráta jednoho setu tolik jako na 2 vítězné.
31.07.2014 16:59
Muf
Dva vítězné do 15-16 by byl možná rozumný kompromis
26.07.2014 09:29
Jiří
Není asi tak podstatné, na kolik setů a do kolika se hraje, jako to že se nebude hrát prodloužení, které bývá ve vyrovnaných zápasech to nejlepší, jak pro diváky tak pro hráče. Nový systém diváky ošidí o takové zážitky jako bylo nastvení ve třetím setu mužské čtyřhry ve finále mistrovství světa v roce 2009. http://www.youtube.com/watch?v=1H-MC0nh_60&feature=related Stačilo by trochu pohledat a takových infarktových prodloužení by se našlo hodně. Nerozhoduje náhoda, ale to kdo dokáže za sebou uhrat dva body.
23.07.2014 10:14
Hanka
Na nekterych amaterskych turnajich se hra na zkracene sety pouziva, aby se odehralo co nejvice zapasu. Osobne ji nemam moc rada, obzvlaste ve variante bez nastaveni... Vysledky jsou vice nahodne, protoze nez se clovek rozkouka, je konec setu a pokud clovek na chvili zavaha, tak neni moznost to napravit. Stav 10:10 je vlastne loterie :-).
23.07.2014 22:11
Marek
Tak. Vetsinou kdo jde na zacatku do vedeni, tak ten set i vyhraje. (Pokud tedy na sebe nenarazi hraci s hodne rozdilnou vykonnosti.) Take to povazuji hodne za loterii.
22.07.2014 14:23
Lukáš Sábo
U nás na plácku jsme se po vášnivé diskuzi v podstatě shodli na tom, že navrhovaný systém více nahrává náhodě a obtížněji se v něm otáčí nepříznivé skóre, což lze obojí vidět jako nevýhodu. Samotné zkrácení setů je podle mě krok správným směrem (zmizí prostřední „neatraktivní“ část), nicméně jako hodně podivný nápad se mi jeví ukončení setu bez nastavení - zápas pak může rozhodnout jedno zkažené podání, náhodné prase apod. a koncovkám setů to spíše dramatičnost ubírá, než aby ji to zvyšovalo (zkrátka po jednom míčku je konec). Každopádně jsme se rozhodli na začátku srpna uspořádat amatérský singlový turnaj, hraný novým systémem, tak jsem hodně zvědavý na výsledky (jestli budou vyhrávat stejní lidé jako obvykle) a na výsledné statistiky - podle současného systému nám průměrný zápas trvá 75 výměn a 2,2 setu. Odhaduji, že v novém systému se dostaneme někam kolem 60 výměn na zápas, což bude jistě nevýhoda pro hráče, kteří sázejí hlavně na fyzickou připravenost.
05.08.2014 11:56
Lukáš Sábo
Máme po turnaji, tak bych si ještě dovolil nabídnout tvrdá čísla: Turnaje se zúčastnilo 16 mužů a 7 žen, hrálo se v obou kategoriích švýcarským systémem na 6 kol, celkově 69 zápasů. 41 z nich (59,5 %) skončilo 3:0, 21 (30,5 %) 3:1 a 7 (10 %) 3:2. To znamená, že se odehrálo 242 setů, průměrná délka zápasu byla 60,1 výměny (v tomto odhadu jsem se tedy trefil ;) ), průměrná délka setu 17,1 výměny (tj. průměrný set skončil 11:6). Kvůli častějším prodlevám mezi sety a delším čekacím dobám na dohrání (tj. když se hraje jeden zápas na 5 setů, ostatní musí čekat) nebyla celková délka turnaje výrazně kratší než obdobné turnaje, hrané stávajícím systémem (ušetřilo se možná pár desítek minut). Na stupních vítězů se umístili víceméně stejní hráči jako obvykle, ale měli výraznější problémy s udržením jednotlivých setů (lze tedy říci, že výsledky jsou více ovlivněny náhodou). Odehrálo se celkem 22 “zlatých míčů” (tj. výměn za stavu 10:10), což přibližně vychází na 1 zlatý míč za 3 zápasy nebo za 10 setů. Většina hráčů vnímala nový systém jako příjemné zpestření, ale nezdá se nám to jako inovace, která by měla nějak významně badmintonu prospět.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

MMČR: Jakub Bitman a Alžběta Bášová budou hrát finále mixu!

 Našim se na mezinárodním mistrovství ČR už tradičně daří. Petr Koukal ve dvouhře dokázal vyřadit nedávného vítěze Polish International, největšího úspěchu ovšem dosáhli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, kteří se přes tchajwanské ...

MMČR 2011: dvouhra žen

Získá Kristína Gavnholt v domácím prostředí medaili? Kam až projdou pavoukem hráčky z Kanady, Islandu či Mauricia? Čtěte preview disciplíny na mezinárodním mistrovství ČR...

BWF bude testovat nový systém počítání: i na MMČR!

Z diskuse mezi zástupci hráčů a funkcionářů BWF vzešel návrh na testování nového systému počítání na 3 vítězné sety do 11 bodů. Tento systém bude testován na několika turnajích: včetně Mezinárodního mistrovství ČR!

MMČR: dvě výhry kanadské favoritky Michelle Li

Výborně obsazené mezinárodní mistrovství České republiky ovládla Kanaďanka Michelle Li. K vítězství ve dvouhře žen přidala i titul za čtyřhru a stala se nejúspěšnější účastnicí turnaje, který pro rok 2014 přesídlil z Brna do ...

MMČR juniorů: Lucie Černá a Adam Mendrek vítězí!

Velmi úspěšným se pro české barvy stalo mezinárodní mistrovství juniorů v Orlové. Lucie Černá potvrdila pozici nasazené jedničky a zvítězila ve dvouhře dívek, mezi chlapci ji po výborných výkonech napodobil Adam Mendrek.

BWF si posvítí na podezřelé skreče

V průběhu světového šampionátu probíhala na půdě BWF diskuse o stále častějších “podezřelých” walkoverech. Výsledkem je tisková zpráva popisující plánované zpřísnění dohledu nad zápasy hráčů ze stejného národního týmu na ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS