O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

1B Nejčastěji volené sporty a doplňkové aktivity


A) Kompenzační cvičení – soubor jednoduchých cviků v jednotlivých cvičebních polohách, které kompenzují nerovnoměrné zatížení svalových skupin. Jejich cílem je správné držení těla a zabránit nebo zmírnit svalové disbalance.
B) Turistika – komplex činností, spojený s aktivním pohybem a pobytem v přírodě. Uskutečňuje se ve zdravotně hodnotném a krásném prostředí a spojuje účinek pohybové aktivity s vlivem životního prostředí a poznávacím společenským procesem. Významně formuje vztahy v kolektivu. Turistika může být pěší, vodní, zimní, vysokohorská, cykloturistika, atd.
C) Chůze (walking) – dobrá na kondici i hubnutí, jestliže se jí věnujete 40-60min. denně. Nezatěžuje klouby. Výhodou je, že si můžete zvolit své vlastní tempo. Výkon i zátěž můžete zvýšit třeba chůzí ve členitém terénu nebo např. chůzí se speciálními holemi (nordic walking-o 20-50% větší energetický výdej).
D) Běh – jeden z nejpřirozenějších sportů, při kterém nedochází k deformaci páteře (při správné technice běhu). Je vynikající na zlepšování kondice, budování svalů na nohou, dobrý na hubnutí, avšak zatěžuje klouby a nedochází téměř k žádnému posílení svalstva horní poloviny těla.
E) Jízda na kole – pravidelné ježdění delších tratí zlepšuje kondici a hubne se při něm. Posez na kole však jednostranně zatěžuje páteř a je třeba ho vykompenzovat posilovacím a protahovacím cvičením.
F) Aerobik – záleží na zvolené náročnosti, hodí se zejména k hubnutí, některé formy aerobiku také k budování svalové hmoty. Rychlý aerobik posiluje oběhový systém. Poměrně dost zatěžuje klouby. Příjemné spojení kolektivního cvičení s hudbou.
G) Akvaaerobik – měl by se cvičit v teplé vodě, pak je vynikající na zpevňování svalů a hubnutí. Ve studené vodě se hubne výrazně méně.
H) Powerjóga – vynikající na protažení všech svalových skupin a jako psychická relaxace. Zpevňuje postavu, ale nelze od ní čekat zhubnutí ani extrémní zvýšení kondice.
I) Plavání – nabízí nejširší trénink většiny svalových partií i jejich uvolnění a patří k nejvhodnějším sportům. Je výborné na rozvoj kondice a zpevňování postavy, ale na hubnutí se příliš nehodí. Tuk se začíná více odbourávat při teplotě vody 36 stupňů Celsia. My většinou plaveme ve vodě o teplotě 20-26 stupňů. Při této teplotě má tělo tendenci tuk spíše ukládat.
J) Posilovna – správně sestavený tréninkový plán zvedne jak kondici, tak vytvaruje postavu. Je možné si i nechat sestavit program např. na hubnutí. Obecně pak posilování vede ke zvětšování objemu svalové hmoty.
K) Lezecké stěny – Všestranně procvičí celé tělo. Posiluje se zároveň i sebevědomí, protože se musíte spoléhat sám na sebe a na odhad svých schopností. Jde o cvičení náročné na pohybovou soustavu, od nějž nelze čekat výraznější hubnutí, spíše posílení svalů.
L) Spinning (obdoba rotopedu) – svědčí oběhové soustavě, srdci a celkové kondici. Nevhodně vedený trénink člověka snadno přetíží, hodně záleží na zvolené rychlosti a zátěži. Podle toho se jím buď zlepšuje kondice (vysoké tempo, při kterém se spalují cukry) nebo lze i hubnout (nižší rychlost, po půl hodině takového tempa se začnou spalovat tuky).
M) Tai-či – pomáhá při stresu, při potížích s pohybovým aparátem. Efekt se projeví až po delší době. Nejde o sport určený pro hubnutí.
N) Tae-bo – aerobní cvičení s prvky karate, taekwonda a boxu. Výborně si při něm posílíte hluboké zádové svaly a další svaly. Cvičí se ve vysokém tempu, takže si zlepšíte svou kondici.
O) Raketové sporty (badminton, squash, tenis) – jde o skvělé sporty pro zlepšení kondice, které však hodně zatěžují klouby. Proto je raději doplňte protahováním a odpovídající regenerací. Zejména rychlejší squash se hodí spíše pro mladší lidi.
P) Sjezdové lyžování – neprospívá tolik vaší fyzičce. Klade velké nároky na dolní končetiny, to znamená, že stoupá riziko přetížení a úrazů (především kolenních kloubů). Velmi příznivě působí na vaši psychiku okolní prostředí, ve kterém lyžujete.
R) Běh na lyžích – je k tělu mnohem ohleduplnější, než sjezdové lyžování. Zatěžuje totiž rovnoměrně pohybový i oběhový aparát. Ideálně kompenzuje sedavé zaměstnání, šetří kloubní aparát a hubne se při něm. Probíhá na čerstvém vzduchu v příjemném prostředí, čímž pozitivně ovlivňuje vaši psychiku.
S) In-line bruslení – vhodný sport na udržování kondice i hubnutí, s velkým energetickým výdejem. Posiluje svaly nohou i hýžďové svaly. Je vhodné ho doplnit posilovacím a protahovacím cvičením.
T) Kolektivní sportovní hry (fotbal, hokej, florbal, volejbal, atd.) – dobré pro zlepšování kondice i redukci váhy. Příznivě působí na oběhový i dýchací systém. Sportováním v kolektivu navíc prohlubujete svoje sociální dovednosti (ztotožnění se skupinou, kolektivní myšlení, apod.)




Doporučit:


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS