O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Mistrovství světa: Paříž ovládli Číňané

Mistrovství světa 2010 skončilo podle očekávání: svou dominanci badmintonovému světu předvedla Čína. Zisk pěti zlatých medailí se jí podařil historicky podruhé – poprvé v roce 1987 u toho byl současný trenér Li Yongbo jako hráč. Připomeňme si nejzajímavější momenty minulého týdne.

Lin Dan selhal, ale čínský celek uspěl "nad plán"

Nejsledovanějším mužem pařížského mistrovství byl Lin Dan. Čínský suverén už posbíral všechny velké světové tituly: je olympijským vítězem 2008, mistrem Asie 2010 – a trojnásobným mistrem světa z let 2006, 2007 a 2009. Letos mohl přidat unikátní čtvrtý titul v řadě, a ačkoli nebyl prvním nasazeným, rozhodně patřil k největším favoritům. V prvním kole hladce porazil Aliho Shahhosseiniho, ve druhém podobně přejel Henri Hurskainena (zápas si můžete prohlédnout online). Když velmi suverénně přehrál také reprezentačního kolegu Bao Chunlai v osmifinále, hovořilo se navíc o jeho vynikající formě. Ve čtvrtfinále však přišlo stěží pochopitelné selhání: čínský šampion byl svým vlastním stínem a v nepříliš pohledném utkání podlehl Park Sung Hwanovi z Koreje. To byl nečekaný konec snu o čtvrtém zlatu v řadě.

Hlavní trenér čínské reprezentace Li Yongbo měl před šampionátem nebývale skromné plány. "Spokojíme se s třemi zlatými medailemi," řekl na tiskové konferenci. Plán ale úderníci z národního družstva nejlidnatější země světa překonali: ovládli totiž všechny disciplíny. Ve smíšené čtyřhře, čtyřhře žen a dvouhře žen se dokonce hrála čistě čínská finále! Mistry světa pro rok 2010 se nakonec stali: Chen Jin ve dvouhře mužů, Lin Wang ve dvouhře žen, Zheng Bo a Ma Jin ve smíšené čtyřhře, Cai Yun a Fu Haifeng ve čtyřhře mužů a Du Jing a Yu Yang ve čtyřhře žen. Dominance Číny světovému badmintonu se ukázala v plné nahotě a ostatní budou mít co dělat, aby aspoň trochu srovnali krok.

BadmintonWeb vám po celé mistrovství nabízel původní obsah: fotografie Pepy Rubáše přímo z dějiště mistrovství, a s minimálním zpožděním také videozáznamy důležitých utkání. Finálové zápasy si můžete prohlédnout dokonce úplně všechny:

Smíšená čtyřhra: Zheng Bo, Ma Jin – He Hanbin, Yu Yang (všichni Čína) 21:14 21:10

Dvouhra mužů: Chen Jin (Čína) – Taufik Hidayat (Indonésie) 21:13 21:15

Dvouhra žen: Lin Wang – Wang Xin (obě Čína) 21:11 19:21 21:13

Čtyřhra žen: Du Jing, Yu Yang – Ma Jin, Wang Xiaoli (všechny Čína) 21:9 21:17

Čtyřhra mužů: Cai Yun, Fu Haifeng (Čína) – Koo Kien Keat, Tan Boon Heong (Malajsie) 18:21 21:18 21:14

Češi zahráli dobře, ale díru do světa neudělali

Mistrovství světa se zúčastnili také čeští badmintonisté. Náhlé onemocnění Šárky Křížkové bohužel připravilo ji i její deblovou partnerku Alžbětu Bášovou o start ve čtyřhře žen. Jedinou zástupkyní něžného pohlaví v pavoucích pařížského šampionátu tak byla Kristína Ludíková - a nevedla si vůbec špatně. V prvním kole porazila americkou hráčku Renu Wangovou a ve druhé dlouho vzdorovala a až ve třech setech podlehla jedenácté nasazené Yao Jie z Nizozemska.

Ve dvouhře mužů startovali Jan Vondra a Petr Koukal. První jmenovaný nestačil na nasazeného Marca Zwieblera z Německa, druhý těsně v koncovkách prohrál s japonským bojovníkem Kenichi Tagem – za výsledek 19:21 a 22:24 proti finalistovi letošního All England Open se ale Petr vůbec nemusí stydět: naopak, pochvalu sklidil i od svého otce, vždy náročného kritika Petrových výkonů a výsledků. Tomáš a Ondřej Kopřivovi měli největší pozornost zaplněných tribun Stade de Coubertin, když v utkání prvního kola čtyřhry mužů (navíc naplánovaném až na úplný večer, takže už se v hale současně jiný zápas neodehrával) nastoupili proti světovým jedničkám Koo Kien Keatovi a Tan Boon Heongovi z Malajsie. Ani oni si nevedli špatně, porážku 15:21 a 13:21 sledovala i televizní kamera a komentátorka Gillian Clarková, která našim doporučila "méně kazit a zlepšit obranu". Bratři Kopřivové se ke svému utkání vrátili exkluzivně pro BadmintonWeb, v článku Mrzelo nás, že se nehraje na tři vítězné sety, najdete i kompletní videozáznam.

Něco k počtení, sledování i diskusi...

Zajímá vás mistrovství světa podrobněji? Kompletní pavouky a výsledky si můžete prohlédnout na tournamentsoftware. Souhrn článků a zejména videozáznamů, které jsme pro vás připravili na BadmintonWebu, najdete na stránce Mistrovství světa. Mimo finálových a semifinálových utkání doporučujeme ještě vynikající zápas čtyřhry Koo Kien Keat, Tan Boon Heong - Lee Yong Dae, Jung Jae Sung, pokud preferujete dvouhru, pusťte si čtvrtfinálový zápas Taufik Hidayat - Lee Chong Wei. Jako skvělý zdroj článků, fotoreportáží a fejetonů psaných přímo z místa dění poslouží oficiální stránky Českého badmintonového svazu, o veškerý obsah se postaral s pečlivostí sobě vlastní Pepa Rubáš. A pokud se chcete podělit o své dojmy z mistrovství, zhodnotit finále či výkony Evropanů a Čechů, doporučujeme zabrousit na BadmintonForum.cz.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [03.09.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze



Související články

Indonesia Open: singlová výhra Kento Momoty, domácí vyšli naprázdno

V tradičně fantastické atmosféře se odehrával minulý týden turnaj Premier Super Series v indonéské Jakartě. Vítězství ve dvouhrách získali Ratchanok Intanon a Kento Momota, domácí i přes bouřlivou podporu tribun dosáhli nejvýše na ...

Australian Open: Carolina Marin na vrcholu, Axelsenovi scházel krok

Dva velké příběhy evropských singlistů jsme sledovali na turnaji Super Serie v australském Sydney. Carolina Marin dokázala vyhrát dvouhru žen, Viktor Axelsen porazil v prvním kole legendárního Lin Dana, ale ve finále nestačil ...

Malaysia Open: parádní finálové bitvy ve dvouhrách a mužském deblu

Turnaj světové Super Serie hostilo malajsijské hlavní město Kuala Lumpur. Finálový den přinesl velkou podívanou – Lin Dan ve třech setech podlehl Chen Longovi, mezi ženami po boji získala titul Carolina Marin. A vyvrcholením ...

Swiss Open: jedinou výhru si připsal Milan Ludík

Na výborně obsazeném turnaji Swiss Open Česko reprezentovali tři nejlepší singlisté. Petr Koukal ani Kristína Gavnholt se neprosadili, jedinou výhru zaznamenal v prvním kole Milan Ludík.

China Open: dvě indické výhry na čínské půdě

Překvapivým úspěchem indického badmintonu skončil turnaj China Open. Dvouhru žen ovládla Saina Nehwal, mezi muži se výhrou nad legendou Lin Danem ke zlatu prosadil Kidambi Srikanth.

French Open: parádní drama ve dvouhře mužů

Vrcholný seriál turnajů Super Series pokračoval turnajem v Paříži. Největším zážitkem pro všechny návštěvníky stadionu Pierra De Coubertina bylo finále dvouhry mužů, které skončilo výhrou tchajwanského hráče Chou Tien Chena.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS