Mistrovství světa: čeští hráči mají příznivý los

Světový šampionát jednotlivců bude hostit mezi 5. a 11. srpnem čínské Guangzhou. Turnaje se zúčastní také pětice českých reprezentantů, kteří už znají svůj los. A ten k nim byl v rámci možností milosrdný.

Petr Koukal se utká se soupeřem z Nizozemska, Jana Fröhlicha čeká Němec

Česká jednička Petr Koukal může doufat, že podruhé v krátké době po sobě využije znalostí svého nizozemského trenéra Dickyho Palyamy. Čeká ho totiž v prvním kole Erik Meijs - 129. hráč světa. Na US Open si Petr poprvé v kariéře – a velmi suverénně – poradil s Ericem Pangem, nyní by rád zdolal další doposud nezdolanou překážku. Ačkoliv je totiž Meijs na žebříčku výrazně níže než Koukal (ten je v aktuálním pořadí 68.), v jediném vzájemném duelu Petra porazil. Bylo to loni na Scottish International poměrem 21:19 a 21:18. Pokud by Koukal postoupil do druhého kola, utkal by se s vítězem duelu Raul Must (Estonsko) – Kashyap Paruppali (Indie); favoritem je nasazený Paruppali. A jak zhodnotil los pro Czechbadminton sám Petr? "V prvním kole mám velmi hratelného soupeře a pokud bych si měl vybrat do druhého kola někoho z top 16, byl by Kashyap jeden z pěti hráčů, které bych bral. Takže maximální spokojenost."

Také Jan Fröhlich si nemůže stěžovat na los – i on dostal evropského soupeře. Utká se s Dieterem Domkem z Německa. Oba hráči jsou na světovém žebříčku umístěni ve stejné desítce: Domke je 64., Fröhlich 70. Vzájemnou bilanci pak má lepší Domke, který vyhrál poslední dva ze tří duelů – Jan slavil vítězství pouze na Czech International, a to už v roce 2004 – naopak naDutch Open 2009 vyhrál ve třech setech Domke a loni na Swiss International se radoval z výhry 21:10 a 23:21. Pravděpodobným soupeřem Fröhlicha v případě postupu by byl nasazený Tien Minh Nguyen z Vietnamu, případně Joe Wu z Nového Zélandu. Pro Czechbadminton Jan hodnotil: "Můj los je velice neutrální, ale když se podívám na zbytek pavouka, tak vlastně i docela dobrý, přestože jsem naposledy s Domkem ve dvou setech prohrál."

Kristína Gavnholt se utká se španělskou nadějí

Nejlepší česká singlistka Kristína Gavnholt bude čelit španělské kvalitě v podání Beatriz Corralesové. Naše hráčka momentálně drží 34. příčku na světovém žebříčku, Beatriz je 40. Varovným signálem ale může být vzájemná bilance: ta hovoří ve prospěch Corralesové, jež vyhrála ve dvou sadách oba dva souboje v poslední době – na Swedish International i na Finnish Open 2013. Pokud by Kristína papírové předpoklady popřela, utká se ve druhém kole s devátou nasazenou Lindaweni Fanetriovou z Indonésie. Pro Czechbadminton se Kristína vyjádřila stručně: "Los je vždy zaujímavý, prisúdil mi Beatriz Corrales. S Beatriz Corrales som hrala dvakrát a vždy prehrala na dva sety."

Jakub Bitman a Alžběta Bášová budou čelit Japoncům

V mixu máme zastoupení v podobě dvojice Jakub Bitman – Alžběta Bášová. A právě na ně čeká asi nejtěžší oříšek k rozlousknutí – japonský pár Kenichi Hayakawa, Misaku Matsutomová. Naši jako 80. pár světa vyzývají 23. dvojici, s níž doposud nesehráli žádný vzájemný zápas. Ale vizitka vynikajících párařů v kombinaci s očekávanou asijskou kvalitou hovoří jasnou řečí. Soupeři budou favority, výhra Jakuba s Bětkou by byla velkým překvapením. Pro Czechbadminton hodnotil Jakub: "Před losem jsme se bavili, jestli chceme spíše ty úplně nejlepší, nebo naopak „hratelné“. Myslím, že tohle je něco mezi.  " A Bětka dodává: " S losem nakonec spokojená jsem, samozřejmě jsme mohli dostat někoho „hratelnějšího“, ale vzhledem ke kvalitě všech párů by to byla moc velká náhoda. Když člověk jede na mistrovství světa, tak s takovými soupeři počítat musí."

Autor: Tomáš Krajča [27.07.2013]