O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Memoriál Holobradého: česká špička se sjede do Vinoře

Začátek nové sezóny se blíží a s ní i jeden z největších turnajů na domácí scéně: Memoriál Konstantina Holobradého, první turnaj Grand Prix A dospělých, na který se sjede celá domácí špička, aby prověřila formu po letní přípravě. Memoriál Holobradého se koná ve dnech 17.-19. září v tělocvičně ZŠ Vinoř.

Základní informace: na českou špičku přijďte zdarma

Jakub BitmanMemoriál Holobradého je prvním turnajem z kategorie GPA dospělých – v sezóně je vypsáno pět vrcholných turnajů na domácí scéně, které mají nejvyšší bodové ohodnocení i prize money, a tak se na nich schází nejužší špička. Memoriál Holobradého se koná ve dnech 17.-19. září v tělocvičně ZŠ Vinoř (Prachovická 340, Praha-9). Už v pátek 17. je v odpoledních hodinách na programu kvalifikace, v sobotu bude turnaj v 8 hodin slavnostně zahájen a rozjedou se boje v hlavní soutěži, v neděli od 8 h čekají hráče čtvrtfinálové, semifinálové a finálové boje. Hraje se všech pět disciplín – dvouhra mužů a žen, čtyřhra mužů a žen i smíšená čtyřhra, přičemž do pavouka se dostane jen 32 nejlepších hráčů a hráček ve dvouhře, 28 párů v mixu a čtyřhře mužů a 16 párů ve čtyřhře žen.

Na koho se můžete těšit? Chybět nebudou hráči pořádajícího oddílu, Meteoru Praha – mistři republiky ve čtyřhře mužů Jakub Bitman s Pavlem Drančákem, či mistryně republiky ve čtyřhře žen Hana Kollarová, lze očekávat účast domácí žebříčkové špičky a také zahraniční kvalitu reprezentovanou benáteckou dvojicí indonéských reprezentantů Viki Indra Okvana – Megawati Gustiani Sari. Tituly z loňska obhajují ve dvouhře mužů slovenský reprezentant Michal Matejka, ve dvouhře právě benátecká “Mega”, čtyřhru mužů loni ovládli Martin Herout a René Neděla, čtyřhru žen Eva Titěrová s Hanou Milisovou, mix potom Viki Indra Okvana a Megawati Gustiani Sari.

Ve všech disciplínách svedou hráči o přední příčky a medaile vyrovnané bitvy s nejistým koncem, jedno je ale jisté: kvalitnější badminton v Praze dlouho neuvidíte. Proto jistě potěší závěrečná praktická informace: do tělocvičny ZŠ Vinoř se můžete přijít podívat po oba dny turnaje, a to zdarma. Chcete vidět naše nejlepší hráče, okoukat jejich pohyb, údery, či nejrůznější triky, podpořit fanděním své oblíbence? Pak si zapište do diářů o víkendu 17.-19. září velkým písmem: MEMORIÁL HOLOBRADÉHO.

Tragické úmrtí mladého reprezentanta

Vinořský turnaj patří vzpomínce na talentovaného badmintonistu 70. let – Konstantina Holobradého. Rodák z Nitry se během pražských studií na vysoké škole prosadil do reprezentace a zaznamenal některé vynikající výsledky: byl členem národního družstva, které zvítězilo v XI. ročníku Helvetia Cupu, který se v roce 1973 konal v rakouském Grazu. Naši v sestavě Lacina, Kokojan, Holobradý, Poboráková a Krahulcová porazili postupně Finsko 6:1, Švýcarsko 5:2, Norsko a domácí Rakousko pak 4:3. Ještě o něco suverénněji si naši vedli na dalším mezinárodním turnaji družstev – II. Ročníku Plume d'Or Cupu v Bruselu, kde ve stejné sestavě porazili Francii 7:0, Belgii 5:2, Portugalsko 7:0 a Švýcarsko 5:2.

Holobradý byl také členem reprezentačního družstva, které vybojovalo na mistrovství Evropy 1974 deváté místo, v témž roce získal ještě bronzovou medaili za čtyřhru s L. Šrámkem na mezinárodním mistrovství Maďarska. O dva roky později se prosadil dokonce na příčku nejvyšší: společně s Táňou Pravdovou zvítězil na MM Rakouska v mixu. Na domácím mezinárodním mistrovství pak šokoval všechny diváky i zúčastněné, když vyřadil mistra Evropy z roku 1972 W. Bochowa – z celkového vítězství se ovšem radoval Němec Schnase.

Na domácí scéně má Konstantin Holobradý zapsány dva mistrovské tituly: v roce 1974 zvítězil v mixu s Alenou Poborákovou, o tři roky později pak s Petrem Lacinou ve čtyřhře mužů. Po skončení studií se nyní již Ing. Konstantin Holobradý vrátí na Slovensko a pozvedne úroveň oddílu Spoje Bratislava. Je to ale už jen krátká epizoda: v srpnu 1978 tehdy čtyřiadvacetiletý hráč tragicky umírá.

Oslaví “Mega” zlatý hattrick?

Megawati Gustiani Sari a Viki Indra OkvanaMemoriál Holobradého tradičně pořádal jiný pražský oddíl: Spoje. Teprve loňského ročníku se ujal pražský Meteor, a tak mají vítězové z roku 2009 primát: jsou prvními, kterým se to podařilo ve vinořské hale. Ti z roku 2008 jsou zase posledními vítězi z nové žižkovské haly Spojů: konkrétně jde o slovenský pár Mečár-Bobrovská v mixu, bratry Kopřivovy a dvojici Vašková-Jánošová v deblu, ve dvouhrách pak Tomáše Kopřivu a Gustiani Megawati Sari. Populární maličká Indonésanka tak může letos oslavit “zlatý hattrick”!

V nedávné minulosti turnaje najdeme také ročník, jehož se zúčastnili hosté z Dánska. A vedli si tak, jak se na zástupce badmintonové velmoci sluší: v roce 2006 vyhrála mix dvojice Sorensen – Melcherová a čtyřhru mužů Jensen s Andersenem. Ve dvouhře zastavil Dány až v semifinále pozdější vítěz Jan Vondra, další dvě vítězství pak zaznamenala Martina Benešová – sama ve dvouhře a s Hanou Kollarovou také v deblu.

Mezi nejúspěšnější hráče posledních let patří Tomáš Kopřiva, který dokázal na Memoriálu Holobradého vyhrát už všechny disciplíny: první vítězství si připsal už v roce 2005, společně s Pavlem Floriánem v deblu. A pokud se zúčastní turnaje i letos, bude to opět z pozice žhavého favorita na některé prvenství. Z těch, kdo mohou na letošním ročníku startovat, má ale suverénně nejvíce titulů Eva Titěrová (rozená Brožová) – medaile všeho druhu sbírá už od konce 90. let minulého století.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [22.08.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Canada Open: domácí turnaj ovládla Michelle Li

V kanadském Calgary potěšila diváky Yonex Canada Open domácí Michelle Li, když dokázala zvítězit ve dvouhře. Singl mužů ovládl stejně jako nedávné US Open vracející se Lee Chong Wei.

US Open: Lee Chong Wei vyhrál první turnaj po návratu na světovou scénu

Turnaj US Open letos nepřinesl velký úspěch českým barvám; naši reprezentanti vypadli už v prvních kolech. Z výhry v singlu se radoval poprvé od návratu na kurty po dopingové kauze Lee Chong Wei, který ve finále udolal Hanse ...

German Open: mistryně světa dostala od rozhodčích lekci ze slušného chování

Dramatické finále dvouhry žen na turnaji German Open vyvrcholilo udělením hned dvou červených karet Carolině Marin, úřadující mistryni světa. Čtyři turnajové výhry si odnesli hráči Dánska; Češi se do závěrečných kol neprosadili.

US Open: skvělý turnaj Zuzany Pavelkové a Petra Koukala

Výraznou stopu za sebou zanechali čeští reprezentanti na turnaji Grand Prix v americkém Orange. Petr Koukal se dostal až do finále, kde po třech setech podlehl Hsu Jen Heo z Tchaj-wanu, Zuzana Pavelková obsadila skvělé třetí ...

Bitburger Open: indický skalp pro Petra Koukala

V turnaji Grand Prix Gold pořádaném v německém Saarbrückenu sehrál pěkný zápas prvního kola Petr Koukal, když si poradil s indickým soupeřem Anandem Pawarem. Výborně obsazenému turnaji dominovali podle očekávání čínští ...

Malaysia GP Gold: čtyři zlaté pro domácí hráče

Na domácím turnaji Grand Prix Gold se dařilo esům malajské reprezentace. Z pěti možných získali nakonec čtyři zlaté, pouze ve dvouhře žen putoval nejcennější kov do Thajska.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS