O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Legenda odchází: Peter Gade zakončil kariéru výhrou nad Lin Danem

Poslední zápas dánské badmintonové ikony Petera Gadeho mohli sledovat diváci na Copenhagen Masters. Exhibiční duel s Lin Danem dotáhl po více než hodině parádních výměn Gade do vítězného konce a s badmintonovým publikem se tak rozloučil v dokonale hvězdné formě.

Videozáznam posledního zápasu Gadeho bohaté mezinárodní kariéry sledujte zde:

182 cm vysoký rodák z dánského Aalborgu nikdy nevyhrál olympijské hry a nestal se ani mistrem světa. Přesto je Peter Gade legendou, s níž snesou z aktivních badmintonistů srovnání snad jen Lin Dan a Lee Chong Wei. Čerstvě 36letý hráč byl od druhé poloviny 90. let minulého století tím, kdo – a mnohdy jako jediný – držel nad vodou naděje evropského badmintonu ve zdánlivě marném boji proti asijským velmocem. Štíhlý a pohyblivý singlista spoléhající na bezkonkurenční techniku včetně řady efektních triků a zadržených úderů se stal poprvé světovou jedničkou už v roce 1997, o rok později se stal poprvé evropským šampionem a v roce 1999 v souboji mladých hvězd porazil ve finále All England Taufika Hidayata. Přeučený deblista (a juniorský mistr světa z roku 1994, kdy zvítězil spolu s Pederem Nissenem právě ve čtyřhře mužů) dokráčel ve dvouhře k pěti titulům mistra Evropy, stříbrné a čtyřem bronzovým medailím z mistrovství světa a nespočtu titulů z turnajů nejvyšší mezinárodní úrovně. Mezi své největší úspěchy sám Gade zařadil výhru nad Lin Danem na jeho domácí půdě během China Masters 2006.

Vedle objektivních důvodů – dlouhodobě špičkové výkonnosti a výsledků – je Peter Gade výjimečný i jako tvář badmintonu jako takového. Charismatický a pohledný hráč se stal inspirací a motivací pro mnoho více či méně talentovaných následovníků. Gade také patří mezi nejaktivnější ambasadory charitativních projektů Solibad a pro mnohé vrcholové sportovce může být příkladem i jeho komunikace s fanoušky a profesionální spolupráce se starými i novými médii.

Je fantastické, že se našel evropský hráč schopný tak dlouho konkurovat čínskému, malajskému, japonskému či korejskému "machine badmintonu"; hráč, který neustále zavíral ústa všem, kteří tvrdili, že teď už je opravdu příliš starý, hráč, který působil na ostatní svým zápalem, motivací a neutuchající láskou ke sportu. Článek o jeho posledním zápasu tak nutně musí být patetický – ale tentokrát není možné a snad ani slušné volit jiný tón.

Prohlédněte si na závěr krásně sestříhané rozlučkové video a přejte si s námi, ať má Gade brzy ne jednoho, ale celou řadu následovníků:

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [01.01.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Peter Gade se stal hlavním trenérem francouzské reprezentace

Francouzský badmintonový svaz by rád pozvedl svůj reprezentační tým na nejvyšší světovou úroveň. Pomoci má nový hlavní trenér, kterým není nikdo jiný, než Peter Gade – jedna z největších hvězd v historii badmintonu.

Austrian International: rozhodčí ukončila finále dvouhry mužů

Mezinárodní mistrovství Rakouska nabídlo nevídaný závěr finále dvouhry mužů; jeho protagonisty byla vedle obou soupeřů především hlavní rozhodčí. České výpravě se ve Vídni nedařilo.

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

BEC Trickshot Challenge: přehlídka fintiček

BadmintonEurope vyhlásila před Vánoci soutěž. Cílem bylo natočit povedenou fintičku, inspirovanou třeba evropskými hvězdami, a pochlubit se svým uměním. Prohlédněte si soutěžní videa a zkuste, zda to také dokážete ;-)

Finty v tréninku: trojitá porce překvapivých úderů

 Sledujte tři nová videa z produkce BadmintonCoach.cz a naučte se spodní backhandový slice, překvapivý forehandový lob z příjmu nebo zatajený backhandový lob, který můžete znát z jedinečného provedení Petera Gadeho...

Jak hrají badminton zvířata

Sledujte vtipné video trenérsko/hráčského dua Michal Světnička - Standa Kohoutek. Kluci vám ukážou, jak by to vypadalo, kdyby se do tréninku badmintonu pustila zvířátka jako jelen, pes, had... no a nebo kohoutek ;-)


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS