O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Legenda odchází: Peter Gade zakončil kariéru výhrou nad Lin Danem

Poslední zápas dánské badmintonové ikony Petera Gadeho mohli sledovat diváci na Copenhagen Masters. Exhibiční duel s Lin Danem dotáhl po více než hodině parádních výměn Gade do vítězného konce a s badmintonovým publikem se tak rozloučil v dokonale hvězdné formě.

Videozáznam posledního zápasu Gadeho bohaté mezinárodní kariéry sledujte zde:

182 cm vysoký rodák z dánského Aalborgu nikdy nevyhrál olympijské hry a nestal se ani mistrem světa. Přesto je Peter Gade legendou, s níž snesou z aktivních badmintonistů srovnání snad jen Lin Dan a Lee Chong Wei. Čerstvě 36letý hráč byl od druhé poloviny 90. let minulého století tím, kdo – a mnohdy jako jediný – držel nad vodou naděje evropského badmintonu ve zdánlivě marném boji proti asijským velmocem. Štíhlý a pohyblivý singlista spoléhající na bezkonkurenční techniku včetně řady efektních triků a zadržených úderů se stal poprvé světovou jedničkou už v roce 1997, o rok později se stal poprvé evropským šampionem a v roce 1999 v souboji mladých hvězd porazil ve finále All England Taufika Hidayata. Přeučený deblista (a juniorský mistr světa z roku 1994, kdy zvítězil spolu s Pederem Nissenem právě ve čtyřhře mužů) dokráčel ve dvouhře k pěti titulům mistra Evropy, stříbrné a čtyřem bronzovým medailím z mistrovství světa a nespočtu titulů z turnajů nejvyšší mezinárodní úrovně. Mezi své největší úspěchy sám Gade zařadil výhru nad Lin Danem na jeho domácí půdě během China Masters 2006.

Vedle objektivních důvodů – dlouhodobě špičkové výkonnosti a výsledků – je Peter Gade výjimečný i jako tvář badmintonu jako takového. Charismatický a pohledný hráč se stal inspirací a motivací pro mnoho více či méně talentovaných následovníků. Gade také patří mezi nejaktivnější ambasadory charitativních projektů Solibad a pro mnohé vrcholové sportovce může být příkladem i jeho komunikace s fanoušky a profesionální spolupráce se starými i novými médii.

Je fantastické, že se našel evropský hráč schopný tak dlouho konkurovat čínskému, malajskému, japonskému či korejskému "machine badmintonu"; hráč, který neustále zavíral ústa všem, kteří tvrdili, že teď už je opravdu příliš starý, hráč, který působil na ostatní svým zápalem, motivací a neutuchající láskou ke sportu. Článek o jeho posledním zápasu tak nutně musí být patetický – ale tentokrát není možné a snad ani slušné volit jiný tón.

Prohlédněte si na závěr krásně sestříhané rozlučkové video a přejte si s námi, ať má Gade brzy ne jednoho, ale celou řadu následovníků:

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [01.01.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Bojuj jako Vittinghus: skvělá výměna z All England

Tři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičení

Atletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.

China Open: videa z finálových utkání

Sledujte videozáznam čtyř finálových utkání China Open Super Series: vedle tří čínských soubojů ve dvouhře mužů, dvouhře žen a smíšené čtyřhře můžete zhlédnout i vítězství korejského páru Lee Yong Dae – Jung Jae Sung ve čtyřhře ...

Chinese Taipei Grand Prix Gold: Korea vs. Indonésie

Na tchajwanském mezinárodním mistrovství se prosadili především zástupci dvou zemí – Indonésané a Korejci spolu svedli většinu finálových soubojů, každá země se nakonec radovala ze dvou zlatých. Z Indonésie to byl Simon Santoso ve ...

Čínská superliga: sledujte nejlepší soutěž světa

Nabízíme pohled do obnovené ligové soutěže v nejsilnější badmintonové zemi světa. Sledujte videozáznam několika utkání - v akci uvidíte špičku světového badmintonu, i "bezejmenné", ale vynikající hráče předních čínských klubů.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS