O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Výživa a pitný režim v jednotlivých fázích přípravy

V předzávodní fázi hraje velmi důležitou roli metabolismus sacharidů, velký význam má velikost zásob glykogenu, především glykogenu svalového. Z tohoto důvodu je poslední tři až čtyři dny před turnajem kladen důraz na co možná nejlepší doplnění zásob sacharidů; někdy se k tomuto používá tzv. princip superkompenzace, jenž spočívá na několikadenním omezení příjmu cukrů ve stravě a poté zvýšeném příjmu cukrů při omezení tréninku.
Během samotného turnaje se doporučuje nejíst dvě až tři hodiny před začátkem zápasu větší jídlo a do zápasu jít připravený nejen po kondiční či taktické stránce, ale i s naplněnými zásobárnami glykogenu a tekutin; nicméně i zde platí tradiční „Miroslavské“ – všeho s Mírou.

Po vítězném turnaji můžete jíst i zlatou medaili jako Chong Wei Lee (Malajsie) po vítězství na Japan Open 2007.

Během zápasu se většinou potíme, v potu je obsaženo množství elektrolytů, přičemž hlavní prvkem k jehož ztrátám dochází je chlorid sodný. Při pocení se v jednom litru potu ztrácí až 3 gramy chloridu sodného, 300 miligramů draslíku a 40 miligramů hořčíku. Z tohoto důvodu by nápoje konzumované během zápasu měly být především bohaté na sodík, draslík a hořčík. Dále je pochopitelně dobré doplňovat sacharidy.
Oblíbené jsou především iontové nápoje. Iontové nápoje se dělí na nápoje hypotonické (pro velký výdej nekoncentrovaného potu, kdy z vás „lije pot“), izotonické (pro badminton ideální, pot je koncentrovanější, nedochází k jeho extrémním ztrátám) či hypertonické „nápoje“ (velmi vysoká koncentrace iontů, koktejly či léčebné nitrožilní roztoky).
Dobře připravený jedinec by i během sebedelšího zápasu neměl mít pocit hladu.

Po vítězném turnaji můžete jíst i zlatou medaili jako Tine Rasmussen (Dánsko) po vítězství na Japan Open 2007.

Jak již bylo uvedeno výše, přestože jsou během zápasu dodávány tekutiny, po zápase zůstává až 2 litrový deficit. Je tedy zapotřebí ztracené tekutiny doplnit, stejně jako doplnit snížené množství sacharidů; strava bohatá na sacharidy může doplnit zásobárnu glykogenu již do 24 hodin.
Malá poznámka na závěr kapitoly
1) Nepodceňujte regeneraci, výživu ani pitný režim – pokud se svědomitě připravujete po stránce tělesné, technické či taktické je třeba se dobře připravit i po stránce regenerační a výživové.

Lin Dan ještě jednou. Pochvalu si zaslouží, že jí zeleninu, ale musel by jí sníst během roku pět tun, aby nechal zapomenout na společenské faux pas – Dane, čepice u stolu? To tě doma neučili, že když přijdeš do místnosti, tak se pokrývka hlavy sundá?

Doporučit:




Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze




O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS