O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Vysoká hra na nízké úrovni

Někteří to mají z výše poctivých dvou metrů složité, aby si nás vůbec povšimli, ale ano: i malí lidé existují. A světě, div se, existují i malí badmintonisté – a nevedou si v konkurenci těch, co můžou podávat bezmála ve výši pásky, vůbec špatně.

Odjakživa mě chlácholili. Kluci rostou později. Ty centimetry ještě doženeš. Přes léto se vytáhneš. Někteří rostou ještě na vysoké. Ve svých čtyřiadvaceti už se ale začínám smiřovat s tím, že ten centimetr či dva, které mi chybí do 170 cm (a tak je vesele všude uvádím), přinese už leda podpultová chirurgická operace nebo nástavec na podpatek.

Trochu mě mrzí, že neprodám svůj nesporný talent pro volejbal, asi nikdy se mi nepodaří zasmečovat basketbalový míč do koše a shora budu kontrolovat obsah výstřihu jen opravdu malým ženám. Pláču už ale jen málokdy a potají. Důvod? Ne, opravdu nezabrala oblíbená utěšovací klišé jako „malej, ale šikovnej“. Pomohla Wikipedie a veřejně dostupné informace o badmintonu.

Věděli jste, že dlouholetý světový hráč číslo jedna, Lee Chong Wei z Malajsie, měří pouhých 170 centimetrů? Ti, kteří ho zahlédli na vlastní oči, nebo se s ním měli možnost vyfotografovat, ho popisují jako „malého, šlachovitého týpka“. Týpka, od něhož by spíše čekali, že jim na místě nabídne za výhodnou cenu svou zaručeně značkovou teplákovou soupravu, než nelidsky rychlý pohyb, ďábelskou smeč a bezchybnou hru na síti. Ale on to dokáže! Aktivace, krok, výpad a je na síti, odskok, aktivace, přeskok a už smečuje ze zadní čáry, jen aby o zlomek vteřiny později sklepával nepřesnou obranu soupeře.

Skutečný idol nás, kterým byly dopřány jiné přednosti než výška, je ale ještě někdo jiný. Od finálového zápasu čtyřhry mužů na olympijských hrách v Pekingu 2008 je to indonéský deblista Markis Kido. Podsaditý chlapíček s parádním výskokem, ukrutnou smečí a perfektní drivovou mezihrou byl hvězdou Her a teprve když vyskočil na stupínek pro vítěze vedle svého parťáka Hendry Setiawana, mnozí si uvědomili, jak malý doopravdy je. Pouhých 163 centimetrů – ale k nim titul olympijského vítěze a zlatá medaile z mistrovství světa.

Příkladů by se našlo mnohem víc. Jistě jen málokdo se bude vysmívat nejlepšímu polskému mixérovi Robertu Mateusiakovi, jakkoliv je minimálně o půl hlavy menší než jeho partnerka. Megawati Gustiani Sari, indonéská hráčka v barvách Benátek, měří stěží víc než síť, a tři roky ji v Česku nikdo neporazil. Ale není třeba dlouze házet jmény. Stačí prostá radost z toho, že malí lidé popírají veškeré předpoklady. „Vždyť nemůže nikam dosáhnout,“ „Vždyť musí udělat všude o krok navíc,“ „Vždyť nemůže smečovat z dostatečné výšky,“ „Vždyť ani nevidí přes parťáka ve čtyřhře,“ skládají jednu námitku za druhou.

Ne že by to nebyla pravda. Ne že bych nekousal vzteky do držátka, když si ten vůl, se kterým hraju čtyřhru, po podání stoupne zrovna do dráhy míče a zvedne ruku s raketou. Ne že by moje smeče nepřipomínaly víc usilovné drivy. Ne že bych dvoumetrovým kolegům nezáviděl jejich footwork „půl kroku a jsem všude“.

Ale o to radostnější je pak každé vítězství „Davida“ nad „Goliášem“.

Takže: není nakonec ten rozdíl hlavně v zarputilosti?

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [26.07.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

All England: třetí titul v řadě pro Liliyanu Natsirovou a Tontowi Ahmada

Finálový den All England přinesl krásnou čínskou bitvu ve čtyřhře žen, dva tituly pro Čínu, dva pro Indonésii, a několik úspěšných obhajob. V závěrečném duelu finálového dne získala mixová dvojice Ahmad-Natsirová třetí titul v ...

All England: parádní finále čtyřhry mužů

Slavný turnaj zná své vítěze. Po napínavém průběhu se ve vynikajícím finále čtyřhry mužů radovali Lee Yong Dae a Jung Jae Sung. Očekávaný souboj mezi Lin Danem a Lee Chong Wei bohužel ovlivnilo zranění malajského hráče...

Bojuj jako Vittinghus: skvělá výměna z All England

Tři čtvrtě minuty dlouhý klip předvede parádní výměnu ze zápasu mezi Lee Chong Wei a Hansem Kristianem Vittinghusem. Dánský badmintonista vybírá neuvěřitelné míče, na závěr předvede i svůj smysl pro čestný boj.

All England: velké dánské vítězství v deblu

101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

Asijské hry: Čína získala „jen“ tři zlaté

Asijské hry už znají své vítěze v individuálních disciplínách. Pouze ve třech případech se vítězi stali zástupci Číny – smíšená čtyřhra patřila Korejcům, čtyřhru mužů po strhujícím průběhu ovládli Markis Kido a Hendra Setiawan z ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS