O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Prague Open: obhajoba Zwieblera a fair-play gesto Durkinjaka

Sobotním finálovým dnem vyvrcholilo mezinárodní mistrovství ČR. Špičkově obsazený a výborně zorganizovaný turnaj vyhrál ve dvouhře Marc Zwiebler, největšího potlesku se ale dočkal jeho soupeř Zvonimir Durkinjak za gesto fair play, které předvedl ve druhém setu.

Nejočekávanější duel finálového dne, zápas o titul ve dvouhře mužů, měl být papírově jasnou záležitostí pro německého favorita. Zvonimir Durkinjak ale v průběhu turnaje ukázal, že se na jeho postavení ve druhé stovce světového žebříčku nelze ohlížet. Agresivní hra s dobrou přípravou a tvrdými smeči dlouho platila i na "stylaře" a fantasticky pohyblivého Zwieblera. Až výsledek 26:24 rozhodl o tom, že první sadu získá turnajová jednička Zwiebler.

Ve druhém setu si favorit vybudoval jednoznačnější, tříbodové vedení. Za stavu 8:12 Durkinjak dobrým dropem donutil soupeře sebrat míček téměř až u země v předním backhandovém rohu. Téměř? Rozhodčí na umpiru neváhala a odpískala chybu, i když se zdálo, že Zwiebler ještě stihl zásah kousek nad podlahou. Po chvilce rozčileného dohadování bylo jasné, že svůj verdikt rozhodčí už nezmění. Durkinjak se postavil na podání z levé strany...

...a svůj backhandový servis poslal před zaplněnými tribunami haly Královka daleko, daleko do autu. Sportovní gesto ocenili diváci bouřlivým potleskem, soupeř pak podáním ruky. Durkinjak už se z tlaku svého protivníka nevymanil a druhou sadu prohrál poměrem 11:21. Tím spíše mu patří obdiv za fair play gesto a čestný boj.

Skotská rychlost, indický aerobik a německý zmar

Finále byla poučnou podívanou pro všechny badmintonisty v hledišti – setkání se špičkovou světovou úrovní odhalilo, jaké rezervy máme v připravenosti kondiční, dynamické, rychlosti práce s raketou i rychlosti rozhodování.

Právě rychlost byla rozhodujícím faktorem ve finále dvouhry žen. Kirsty Gilmour ze Skotska nedala šanci Lindě Zetchiri. Bulharka uhrála pouze 16 a 14 bodů a po většinu času v obou setech tahala jednoznačně za kratší konec.

Ve finále čtyřhry žen se z ještě pohodlnější výhry radovaly Isabelů Herttrich a Birgit Michels z Německa. Jejich soupeřka Marie Batomene (Francie) zahájila první set chybou při podání, které šlo zhruba do poloviny výšky sítě, a laciných chyb za celý průběh nashromáždila se svou partnerkou Emilie Lefel úctyhodné množství. Výsledek: 21:13 a 21:9.

Jediné třísetové finále nabídla čtyřhra mužů. Krom toho, že šlo o mentální bitvu plnou překřikování, taktizování při výměnách míčku nebo žádostech o napití a otření, byl k vidění také vynikající badminton. Poláci Adam Cwalina a Przemyslaw Wacha bodovali drajvovými výměnami, předvídavostí, rychlým přechodem na síť a dělovými smeči. Na druhé straně dominovala totální rychlost a hyperaktivita – Sumeeth Reddy si před každou výměnou obešel kurt v takřka aerobikovém kroku (odborníci by řekli, že měl blízko k double step-touch), švihnul si backhandem i forehandem, a pak teprve zklidnil ve střehovém postavení před výměnou. Rituál bavil publikum skoro stejně dobře jako výslovnost číslovky "six" hlavní rozhodčí. To hlavní se ale přece jen dálo na kurtu ve výměnách – oba páry se vystřídaly v obracení koncovek, ve třetím setu ale Cwalina s Wachou svým soupeřům přece jen utekli a vyhráli tak celkově 19:21 22:20 a 21:14.

Program po deváté hodině uzavřelo finále mixu, ve kterém Michael Fuchs a Birgit Michels neprodali svou precizní hru. Zejména Fuchs byl až přemotivovaný a velmi prožíval své nezdary. Zato klidný projev Vitalije Durkina a neobvyklé, ale účinné údery Niny Vislové vedly k úspěchu – ruský pár vyhrál 21:18 a 21:19 k velké radosti skupinky fanoušků, kteří odměnili oba sborovým skandováním "Molodci!"

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [27.09.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

All England: druhý den ve znamení čínské režie

Čínská reprezentace si zahrává s důvěrou diváků a rozhodčích – tak jako v minulosti i ve druhém kole All England Open předvedli Číňané do očí bijící příklad týmové režie. Úspěšný osmifinálový den zažili Němci, Marc Zwiebler ...

All England: německá vzpoura pokračuje

Čtvrtfinálový den All England Open přinesl konec Petera Gadeho, naopak pokračuje „vzpoura“ německých badmintonistů: Marc Zwiebler i Michael Fuchs s Birgit Michelsovou zdolali favorizované soupeře a postoupili do semifinále.

Austrian International: páté místo mixu Bitman-Bášová

Na mezinárodním mistrovství Rakouska se nejlépe z českého reprezentačního týmu dařilo mixu Jakub Bitman – Alžběta Bášová. Čerstvě trojnásobní mistři ČR ve smíšené čtyřhře se dokázali prosadit k celkovému pátému místu.

Belgian International: jediné vítězství Kristíny Gavnholt

Jako jediná z našich reprezentantů se dostala do hlavní soutěže, jediná uhrála alespoň vítězství: Kristína Gavnholt držela český badminton nad vodou na mezinárodním mistrovství Belgie.

Belgian International: Němci byli nepřemožitelní

Triumfem německé reprezentace skončil turnaj Yonex Belgian International, který se konal ve dnech 9.-12. září v Leuvenu. Naši západní sousedé vyhráli všechny disciplíny: Juliane Schenková a Marc Zwiebler dvouhry, čtyřhry pak páry ...

Belgian International: videa z finálových zápasů

Sledujte videozáznam čtyř finálových utkání na mezinárodním mistrovství Belgie. Mimořádně se dařilo německé reprezentaci, která získala všechny zlaté medaile: sledujte, jak suverénně Juliane Schenková přehrála anglickou soupeřku, ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS