O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Peří nebo plast?

Vše co jste chtěli o míčích vědět, ale báli jste se zeptat.  

Pořídit si péřový, nebo plastový míč? Je mezi nimi rozdíl? Dá se upravit jejich rychlost? V dnešním článku se podíváme na zoubek právě těmto otázkám.


Začneme názvem - jak se vlastně badmintonovému náčiní správně říká? Anglické "shuttlecock" se do češtiny nejčastěji překládá jako míč, případně míček, nikoliv košíček, jak se někteří mylně domnívají. Pokud chcete hráče badmintonu naštvat, zkuste schválně slovo košíček použít. 

Plast nebo peří?
Badmintonové míče se nejčastěji vyrábí ze dvou materiálů - z plastu nebo peří (a korku). Jaký je ale mezi nimi rozdíl a jaký si máte pořídit? 

Výhodami plastového míče je nižší pořizovací cena a velmi dlouhá životnost. „Plasťák", jak se takovému míči lidově říká, má ale podstatně horší letové vlastnosti než míč péřový. Některé údery s ním zkrátka nezahrajete, ani kdybyste měli ten nejlepší plasťák na světě. Díky své odolnosti a příznivé ceně se tak hodí zejména pro začátečníky a amatérské hráče. Plastové míče se vyrábějí v různých rychlostech a jejich vlastnosti se pak nedají dále upravovat (na rozdíl od péřových míčů, jak si vysvětlíme později)


Oproti tomu péřový míč má neporovnatelně lepší letové vlastnosti - dovoluje daleko rychlejší a přesnější hru s množstvím sekaných a roztáčených úderů. Nevýhodou je však vysoká cena (od 500 Kč za tubu s 12 míči) a krátká životnost. „Peřáky" jsou extrémně náchylné k poškození vlivem špatného zásahu raketou - brk se zlomí a míč ztratí své letové vlastnosti. Navíc se také péřové míče rychle opotřebovávají. Proto můžete na turnajích vidět, jak hráči během jednoho zápasu vymění i několik míčů.
Také peřáky se vyrábí v různých rychlostech, ale jejich rychlost navíc můžete upravovat - stačí lehce zalomit špičku brku. Při zalomení špičky dovnitř se sníží odpor vzduchu a míč tak poletí rychleji, naopak při zalomení směrem ven bude míč lítat pomaleji. Míč se skládá z celkem 16 brk a zalamuje se buď každé, každé druhé nebo každé čtvrté brko, aby míč zůstal v rovnováze.
Péřové míče doporučujeme zejména zkušenějším a závodním hráčům, kteří naplno využiji a ocení jeho letové vlastnosti a díky zvládnuté technice jim míč vydrží déle, než začátečníkům.


Výroba míčů

Badmintonový míč váží pouhých 5 gramů a skládá se z 16 brk a korkové hlavičky. Ty nejkvalitnější péřové míče se vyrábějí výhradně z husího peří, a to konkrétně z levého husího křídla, přičemž z každé husy se často použijí pouze 4 brka, která jsou nejvyšší kvality.

Na to, jak vypadá samotná výroba, se můžete podívat ve videu.

 

 

Kde míče nakoupit? Doporučujeme Sportobchod nebo Yonex, kde mají širokou nabídku plastových i péřových míčů a dobře vám poradí.  

Doporučit:


Autor: administrátor [15.06.2017]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze




Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportega.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS