O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Ohlasy po finále: Brno slaví, hrdinou je Mendrek

Výjimečné finále extraligy skončilo stejně jako loni a předloni vítězstvím Brna v poměru 6:5. Mistrovskému celku se vyplatila sázka na teprve šestnáctiletého Adama Mendreka, který v klíčové dvouhře porazil Jana Vitveru.

Foto: Badmintonvbrně.cz (Tomáš David)

Mendreka na klíčovou pozici prosadil Petr Koukal

Za vyrovnaného stavu 4:4 museli trenéři nominovat hráče do tří nastavených zápasů. Pro mix si jehničtí vybrali nejsilnější možný pár Koukal-Angguni, do dvouhry z dvojice Havlová-Bášová první jmenovanou. Otázkou bylo obsazení dvouhry mužů: v úvahu připadal polský deblový specialista Lukasz Moren, zkušený Stanislav Kohoutek, či talentovaný Adam Mendrek. "Prosadil jsem ho mezi různými variantami a moc mě těší, že svou obrovsky náročnou roli zvládl. Klobouk dolů před jeho výkonem," uvedl pro stránky brněnského oddílu Petr Koukal. Právě přímluva našeho nejlepšího hráče pomohla Adamovi do sestavy – a podpora týmu i publika k vynikajícímu výkonu. "Splnili jsme cíl, jsme ohromně šťastní. Bylo to drama až do konce," hodnotil vítězné finále vedoucí Ladislav Vorel.

"Pro mě osobně i pro celé družstvo to byl velmi příjemný víkend s nejlepším možným koncem, který jsme si nenechali zkazit ani již tradičním nesportovním chováním trenéra Benátek Petra Martince," hodnotil na svém osobním webu Petr Koukal, největší hvězda brněnského týmu. Jeho otec, Petr Koukal st., se vyjádřil z pozice trenéra juniorské reprezentace především k výkonu Adama Mendreka: "Letošní mistr republiky kategorií U17 a U19 tak čelil zatím asi největší výzvě své badmintonové kariéry," napsal na Czechbadmintonu. "Adam však do zápasu nastoupil plně koncentrovaný a s Petrem Koukalem ml. za zády, lídrem týmu, který se o jeho nasazení do zápasu nejvíce zasloužil, svůj úkol nakonec ve dvou setech úspěšně zvládl. To může být pro jeho další badminton obrovský impuls," chválil svého svěřence.

O výhře Brna však zdaleka nerozhodl sám Adam Mendrek – klíčové body získali jeho týmoví spoluhráči: Febby Angguni, Jarolím Vícen, Petr Koukal či Jakub Bitman. Také Bitman velké finále komentoval na svých osobních stránkách: "Pro mě osobně celkově třetí titul v této soutěži, první s Jehnicemi, ale zdaleka jeden z těch nejemotivnějších, které jsem kdy dokázal vybojovat. Všichni hráči dali do všech utkání to nejlepší, co mohli," napsal. Pro Badec okomentoval finále extraligy i olympionik z roku 1992 Tomasz Mendrek: "Opravdu úchvatné – to co dnes předvedli hráči obou týmu ve finále extraligy bez obalu snese konstatování, že tak kvalitní badminton jsem v ČR (neberu MM ČR) už dlouho neviděl!!!" rozplýval se nad vydařeným turnajem.

Benátky jsou potřetí stříbrné, cítí také křivdu

Benátecký klub se na play-off cílevědomě připravoval. Společné soustředění a konečně dobrý zdravotní stav důležitých hráčů kádru umožnily, že Středočeši drželi s Brnem krok až do samotného konce. I přes vybojované prodloužení se ale nakonec znovu museli před svým rivalem sklonit. "Jsme všichni moc zklamáni. Do utkání jsme šli s cílem zvítězit a bojovat o každý míč. Musím celé družstvo pochválit za bojovnost a velmi dobré výkony," hodnotil jen stručně v neděli na oddílovém webu prezident klubu Petr Martinec. Dodal ale ještě výtku k výkonu rozhodčích: "Utkání velice ovlivnilo nesprávné posouzení rozhodčího ve 3. dvouhře mužů Vícen -Okvana, když ve 3. setu za stavu 19:20 hráč Vícen zahrál evidentní aut a jehnický rozhodčí označil míč jako dobrý, čímž pomohl Vícenovi k vítězství."

Vítězství Jarolíma Vícena nad Vikim Indrou Okvanou patřilo mezi nejpřekvapivější výsledky utkání. Málokdo dále čekal výhru páru Vitvera-Jelínek nad dvojicí Moren-Bitman, či fakt, že Benátky zabodují ve čtyřhře žen. Ale zápasů, které končily rozdílem dvou bodů v koncovce rozhodující sady, přinesl nedělní program celou řadu: a diváci tak mohli zůstat napjati až do samotného konce. "Bylo to drama od začátku do konce. Utkání plné zvratů, emocí, nádherného badmintonu prostě svátek našeho sportu. Myslím, že divákům se  pěti a půl hodinová bitva musela moc líbit," uvedl Petr Martinec v rozhovoru pro Czechbadminton. Krom jiného ho mohl mrzet i fakt, že Benátky nedaly vytoužené zlato jako dárek své hráčce Kateřině Tomalové k jejím 20. narozeninám (ty oslavila v pondělí).

Letošní finále extraligy bylo výjimečným zážitkem pro všechny aktéry – hráče, trenéry, vedoucí týmů, ale samozřejmě nejvíce pro početné publikum, které si v bohunické aréně užilo badminton špičkové úrovně. Takové, již může mezinárodní mistrovství ČR překonat kvalitou, ale ne emocemi, které střetnutí dvou předních českých družstev přineslo, a příběhy, které nabídlo. Díky takovýmto utkáním může nést naše nejvyšší soutěž právem název "extraliga"...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.04.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Přijďte se podívat na finále play-off extraligy

16.-17. dubna bude tělocvična ZŠ Vinoř hostit vrcholný turnaj - finále play-off extraligy v badmintonu. Přijďte se podívat na utkání čtyř nejlepších smíšených družstev o titul. Více na www.playoff-badminton.cz.

Benátecký pohár: jubilejní ročník turnaje GPA

Medaile pro juniorské reprezentanty z věkové kategorie U17, dvě výhry Kateřiny Tomalové či přetrženou achillovku Hany Milisové – to vše přinesl jubilejní 20. ročník Benáteckého poháru – Memoriálu Petra Martince st.

MS: Petr Koukal podlehl Viktoru Axelsenovi ve dvou setech

 Podle očekávání dopadl zápas prvního kola dvouhry na mistrovství světa v Jakartě. Petr Koukal se držel v první sadě až do stavu 14:14, nakonec ale podlehl dánskému favoritovi Viktoru Axelsenovi 14:21 a 11:21.

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Češi na Evropských hrách bez medaile, Bitman s Bášovou podlehli Dánům

Poslední českou medailovou nadějí v badmintonovém turnaji Evropských her byli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Ani oni ale nedokázali projít do semifinále, ve dvou setech podlehli dánské dvojici Nohr-Thygesen.  

Petr Koukal podlehl Dieteru Domkemu ve třech setech

Blízko medaile z Evropských her byl dnes Petr Koukal. Německému soupeři Dieteru Domkemu podlehl nakonec ve třech setech 18:21 21:18 a 17:21.  


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!