MS juniorů: Češi v soutěži družstev 25.

V Japonsku startuje reprezentační výběr juniorů na mistrovství světa do 19 let. V soutěži družstev se našim začalo dařit až v utkáních o konečné pořadí, po třech porážkách ve skupině a třech výhrách v bojích o pořadí obsadili Češi celkové 25. místo.

Česko – Tchaj-wan 0:5

Hned na úvod se naši střetli se soupeřem z nejtěžších – Tchaj-wan patří mezi asijské badmintonové velmoci a jasně to našim juniorům ukázal. Při vysoké porážce se statečně držel Adam Mendrek ve dvouhře, kdy proti Tzu Wei Wangovi uhrál 16 a 10 bodů, ale zejména mix Jaromír Janáček – Lucie Černá. Sehraná českokrumlovská dvojice vzala set páru Chin Lin Wang – Szu Yu Chen a prohrála svůj zápas až v koncovce třetího setu.

přehled zápasů

Česko – Rusko 1:4

Další nasazený soupeř ve skupině bylo Rusko – proti evropským konkurentům ale naši předvedli mnohem lepší výkon a při troše štěstí v koncovkách mohli favorita zaskočit. Velká škoda byla už úvodní čtyřhry: Adam Mendrek s Michalem Světničkou podlehli ruským soupeřům 19:21 ve třetím setu. Skóre srovnala Lucie Černá, která přehrála Natalii Rogovovou, ale to bylo z naší strany vše. Jaromír Janáček těsně podlehl Sergeji Sirantovi, a na své soupeře nestačily ani páry Ivana Zychová-Monika Světničková a Jaromír Janáček-Lucie Černá.

Česko – Austrálie 2:3

Pokud měli naši junioři smůlu proti Rusku, s Austrálií to byla tuplovaná porce... Po 41 minutách prohrál Jaromír Janáček úvodní dvouhru s Danielem Gudou 21:23 v koncovce třetí sady! Bod, který nám chyběl, abychom remízu přetavili ve vítězství, protože vzápětí Lucie Černá přehrála Verdet Kesslerovou ve třech setech a Adam Mendrek s Michalem Světničkou udrželi "na distanc" pár Sawan Serasinghe-Cham Chen. Po prohrané čtyřhře dívek to bylo 2:2 a rozhodoval závěrečný mix. Jaromír Janáček a Lucie Černá se drželi až do koncovky třetího setu, ale ta jim utekla poměrem 18:21. Naši tak obsadili poslední, čtvrté místo ve skupině.

Česko – Uzbekistán 3:0

Zápasy o celkové 25. místo otevřel duel s Uzbekistánem. Protože šlo o vyřazovací část, už se nedohrávaly zápasy za rozhodnutého stavu. A naši bleskově rozhodli o výhře 3:0 – Adam Mendrek nedal šanci Arťomu Savaťuginovi, ještě jasnější byla vyhraná dvouhra Lucie Černé nad Marií Pakinovou a třetí bod během pouhých 14 minut přidali Adam Mendrek s Michalem Světničkou.

Česko – Bulharsko 3:1

V náročném souboji s evropským konkurentem z Bulharska nás tentokrát do zápasu výtečně odpíchl vyrovnaný mix. Jaromír Janáček a Lucie Černá v něm porazili Dimitara Delčeva a Milu Ivanovovou 22:20 ve třetím setu. Vedení ještě zvýraznil singlovým vítězstvím Adam Mendrek. Jeho oddílová kolegyně Monika Světničková sice nestačila na Marii Mitsovovou, ale o výhře českého týmu vzápětí rozhodla čtyřhra Adam Mendrek-Michal Světnička.

Česko – Irsko 3:2

V duelu o konečné 25. místo bojovali naši proti Irsku. V úvodní dvouhře Adam Mendrek podlehl Jonathanu Dolanovi. Stav ale srovnala Lucie Černá, která porazila Annah Stephensonovou. Adam Mendrek vzápětí napravil své singlové zaváhání, když získal bod ze čtyřhry spolu s Michalem Světničkou – výborná bilance brněnských deblistů je odpovědí na kritiku nominace. Naopak za pravdu kritikům výsledkově daly Monika Světničková s Ivanou Zychovou; po jejich prohře byl stav 2:2 a o výsledku utkání Česko-Irsko tak musel rozhodnout mix. Jaromír Janáček a Lucie Černá v něm za 21 minut vybojovali vítězství nad dvojicí Joshua Magee-Rachel Darraghová a zajistili tak našemu celku konečné 25. místo.

Autor: Tomáš Krajča [28.10.2012]