O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Mistrovství světa: Paříž ovládli Číňané

Mistrovství světa 2010 skončilo podle očekávání: svou dominanci badmintonovému světu předvedla Čína. Zisk pěti zlatých medailí se jí podařil historicky podruhé – poprvé v roce 1987 u toho byl současný trenér Li Yongbo jako hráč. Připomeňme si nejzajímavější momenty minulého týdne.

Lin Dan selhal, ale čínský celek uspěl "nad plán"

Nejsledovanějším mužem pařížského mistrovství byl Lin Dan. Čínský suverén už posbíral všechny velké světové tituly: je olympijským vítězem 2008, mistrem Asie 2010 – a trojnásobným mistrem světa z let 2006, 2007 a 2009. Letos mohl přidat unikátní čtvrtý titul v řadě, a ačkoli nebyl prvním nasazeným, rozhodně patřil k největším favoritům. V prvním kole hladce porazil Aliho Shahhosseiniho, ve druhém podobně přejel Henri Hurskainena (zápas si můžete prohlédnout online). Když velmi suverénně přehrál také reprezentačního kolegu Bao Chunlai v osmifinále, hovořilo se navíc o jeho vynikající formě. Ve čtvrtfinále však přišlo stěží pochopitelné selhání: čínský šampion byl svým vlastním stínem a v nepříliš pohledném utkání podlehl Park Sung Hwanovi z Koreje. To byl nečekaný konec snu o čtvrtém zlatu v řadě.

Hlavní trenér čínské reprezentace Li Yongbo měl před šampionátem nebývale skromné plány. "Spokojíme se s třemi zlatými medailemi," řekl na tiskové konferenci. Plán ale úderníci z národního družstva nejlidnatější země světa překonali: ovládli totiž všechny disciplíny. Ve smíšené čtyřhře, čtyřhře žen a dvouhře žen se dokonce hrála čistě čínská finále! Mistry světa pro rok 2010 se nakonec stali: Chen Jin ve dvouhře mužů, Lin Wang ve dvouhře žen, Zheng Bo a Ma Jin ve smíšené čtyřhře, Cai Yun a Fu Haifeng ve čtyřhře mužů a Du Jing a Yu Yang ve čtyřhře žen. Dominance Číny světovému badmintonu se ukázala v plné nahotě a ostatní budou mít co dělat, aby aspoň trochu srovnali krok.

BadmintonWeb vám po celé mistrovství nabízel původní obsah: fotografie Pepy Rubáše přímo z dějiště mistrovství, a s minimálním zpožděním také videozáznamy důležitých utkání. Finálové zápasy si můžete prohlédnout dokonce úplně všechny:

Smíšená čtyřhra: Zheng Bo, Ma Jin – He Hanbin, Yu Yang (všichni Čína) 21:14 21:10

Dvouhra mužů: Chen Jin (Čína) – Taufik Hidayat (Indonésie) 21:13 21:15

Dvouhra žen: Lin Wang – Wang Xin (obě Čína) 21:11 19:21 21:13

Čtyřhra žen: Du Jing, Yu Yang – Ma Jin, Wang Xiaoli (všechny Čína) 21:9 21:17

Čtyřhra mužů: Cai Yun, Fu Haifeng (Čína) – Koo Kien Keat, Tan Boon Heong (Malajsie) 18:21 21:18 21:14

Češi zahráli dobře, ale díru do světa neudělali

Mistrovství světa se zúčastnili také čeští badmintonisté. Náhlé onemocnění Šárky Křížkové bohužel připravilo ji i její deblovou partnerku Alžbětu Bášovou o start ve čtyřhře žen. Jedinou zástupkyní něžného pohlaví v pavoucích pařížského šampionátu tak byla Kristína Ludíková - a nevedla si vůbec špatně. V prvním kole porazila americkou hráčku Renu Wangovou a ve druhé dlouho vzdorovala a až ve třech setech podlehla jedenácté nasazené Yao Jie z Nizozemska.

Ve dvouhře mužů startovali Jan Vondra a Petr Koukal. První jmenovaný nestačil na nasazeného Marca Zwieblera z Německa, druhý těsně v koncovkách prohrál s japonským bojovníkem Kenichi Tagem – za výsledek 19:21 a 22:24 proti finalistovi letošního All England Open se ale Petr vůbec nemusí stydět: naopak, pochvalu sklidil i od svého otce, vždy náročného kritika Petrových výkonů a výsledků. Tomáš a Ondřej Kopřivovi měli největší pozornost zaplněných tribun Stade de Coubertin, když v utkání prvního kola čtyřhry mužů (navíc naplánovaném až na úplný večer, takže už se v hale současně jiný zápas neodehrával) nastoupili proti světovým jedničkám Koo Kien Keatovi a Tan Boon Heongovi z Malajsie. Ani oni si nevedli špatně, porážku 15:21 a 13:21 sledovala i televizní kamera a komentátorka Gillian Clarková, která našim doporučila "méně kazit a zlepšit obranu". Bratři Kopřivové se ke svému utkání vrátili exkluzivně pro BadmintonWeb, v článku Mrzelo nás, že se nehraje na tři vítězné sety, najdete i kompletní videozáznam.

Něco k počtení, sledování i diskusi...

Zajímá vás mistrovství světa podrobněji? Kompletní pavouky a výsledky si můžete prohlédnout na tournamentsoftware. Souhrn článků a zejména videozáznamů, které jsme pro vás připravili na BadmintonWebu, najdete na stránce Mistrovství světa. Mimo finálových a semifinálových utkání doporučujeme ještě vynikající zápas čtyřhry Koo Kien Keat, Tan Boon Heong - Lee Yong Dae, Jung Jae Sung, pokud preferujete dvouhru, pusťte si čtvrtfinálový zápas Taufik Hidayat - Lee Chong Wei. Jako skvělý zdroj článků, fotoreportáží a fejetonů psaných přímo z místa dění poslouží oficiální stránky Českého badmintonového svazu, o veškerý obsah se postaral s pečlivostí sobě vlastní Pepa Rubáš. A pokud se chcete podělit o své dojmy z mistrovství, zhodnotit finále či výkony Evropanů a Čechů, doporučujeme zabrousit na BadmintonForum.cz.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [03.09.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Univerziáda: nejlepší tým má Čína, nejvíc titulů Tchaj-wan

Tchaj-wan byl v minulém týdnu dějištěm akademického mistrovství světa v badmintonu. V týmové soutěži se z vítězství radovalo podle očekávání družstvo Číny, v soutěži jednotlivců ale došlo k několika překvapením. Nakonec si ...

All England: třetí titul v řadě pro Liliyanu Natsirovou a Tontowi Ahmada

Finálový den All England přinesl krásnou čínskou bitvu ve čtyřhře žen, dva tituly pro Čínu, dva pro Indonésii, a několik úspěšných obhajob. V závěrečném duelu finálového dne získala mixová dvojice Ahmad-Natsirová třetí titul v ...

All England: parádní finále čtyřhry mužů

Slavný turnaj zná své vítěze. Po napínavém průběhu se ve vynikajícím finále čtyřhry mužů radovali Lee Yong Dae a Jung Jae Sung. Očekávaný souboj mezi Lin Danem a Lee Chong Wei bohužel ovlivnilo zranění malajského hráče...

All England: velké dánské vítězství v deblu

101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

All England: vítězné loučení Tine Baun

Takhle odchází ze scény velikáni! Tine Baun, jedna z největších hvězd evropského i světového badmintonu, oznámila před letošním ročníkem All England, že půjde o poslední turnaj její bohaté kariéry. A rozloučila se stylově: ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!