Mistrovství světa: Ludíková postupuje, Koukal končí

V dnešních zápasech prvního kola dvouher na mistrovství světa v Paříži se představila i dvojice českých reprezentantů. Kristína Ludíková přehrála americkou soupeřku Renu Wangovou 21:18 a 21:9 a postupuje dál, Petr Koukal bohužel podlehl Kenichi Tagovi z Japonska 19:21 a 22:24, v soutěži tak končí.

Češi bojovali, výsledkem je jeden postup

Kristína LudíkováPrvní z našich se na kurt krátce po obědě dostala Kristína Ludíková. Její soupeřka Rena Wangová byla mírným outsiderem utkání, první set byl ale až do koncovky zcela vyrovnaný. Naše reprezentantka ho pro sebe získala poměrem 21:18. Ve druhé sadě hrála Kristína mnohem lépe a Američance nedala šanci – po výsledku 21:9 postupuje do druhého kola, kde se utká s jedenáctou nasazenou Yao Jie z Nizozemska. Ta musela o postup bojovat ve třech setech s reprezentantkou Singapuru Ying Aiying, a tak by mohla být o něco unavenější než naše hráčka. Ve vzájemných utkáních má ale lepší bilanci Nizozemka – s Kristínou se utkala dvakrát a pokaždé zvítězila. Na Dutch Open 2009 to bylo ve dvou setech, na mistrovství Evropy 2008 ve třech sadách.

Ve večerních hodinách se představil největší český trumf ve dvouhře mužů: Petr Koukal. Soupeřem mu byl dvanáctý nasazený Japonec Kenichi Tago. Finalista letošního All England Open byl jasným favoritem, na kurtu se ale odehrál naprosto vyrovnaný zápas, který rozhodly až těsné koncovky. Pevnější nervy měl Kenichi Tago, první set ovládl poměrem 21:19. Ve druhém musel Petr odvracet hned několik mečbolů, první z nich za stavu 19:20. Sám si vybojoval jediný setbol, ale do rozhodující sady zápas dotáhnout nedokázal – Kenichi Tago zvítězil 24:22 a postoupil do druhého kola.

Favorité postupovali hladce, deblovou bitvu vyhráli Angličané

Mezi nejzajímavější zápasy prvního kola patřil střet dvou elitních deblů – anglického páru Nathan Robertson, Anthony Clark s americkou dvojicí Howard Bach, Tony Gunawan. Papírovými favority měli být desátí nasazení Američané – Robertson s Clarkem ale podali soustředěný a kvalitní výkon a v prvním setu své soupeře převálcovali 21:9. Po výhře ve druhé, vyrovnané sadě 22:20 se mohou radovat z postupu do druhého kola.

První den mistrovství se hrálo jen málo třísetových zápasů. Nepříliš překvapivě tím nejdelším byla čtyřhra žen: hodinu a čtyřicet sedm minut na kurtu strávily páry Sanni Rautalová – Noorta Virtová (Finsko) a Steffi Annysová – Severine Corvilainová (Německo). Po setech 21:15 19:21 a 21:11 se radovaly z výhry první jmenované. Ze singlových bitev zaujaly maratony evropských circuitových hvězd: Raul Must (Estonsko) udolal Dietera Domkeho (Německo) poměrem 21:16 16:21 a 21:18 za 59 minut, Petya Nedělčevová (Bulharsko) si poradila s Judith Meulendijksovou (Nizozemsko) 14:21 21:16 a 21:10 za 55 minut.

Vedle zmíněného páru Gunawan – Bach padlo už jen málo nasazených. Ze hry už jsou Choong Tan Fook – Lee Wan Wah (Malajsie), kteří podlehli německé dvojici Kristof Hopp – Johanes Schöttler, ve čtyřhře žen pak Savitree Amitapaiová a Vacharaporn Munkitová (Thajsko), které prohrály se skotským párem Imogen Bankierová – Emma Masonová.

Ostatní favorité s postupem problémy neměli – Lin Dan i Lee Chong Wei strávili shodně na kurtech jen 26 minut a porazili Aliho Shahhosseiniho, respektive Kevina Cordona pohodlně ve dvou setech. Podobně hladce prošli dál i další hvězdy turnajů Super Series – Taufik Hidayat, Bao Chunlai, Tienh Min Nguyen či Jan O. Jorgensen.

Kompletní přehled dneších zápasů můžete najít na tournamentsoftware, zítra budeme sledovat především zápasy Jana Vondry a bratrů Kopřivových (Šárka Křížková se pro náhlé onemocnění z turnaje musela odhlásit).

Autor: Tomáš Krajča [23.08.2010]