Mistrovství světa: Čína má pět zlatých medailí!

Kdo vládne světovému badmintonu? Čína! Finálový den mistrovství světa 2010 v Paříži dal jasnou odpověď – svěřenci trenéra Li Yongbo získali všechny zlaté medaile. Mistry světa pro rok 2010 jsou Zheng Bo a Ma Jin ve smíšené čtyřhře, Chen Jin ve dvouhře mužů, Lin Wang ve dvouhře žen, Du Jing a Yu Yang ve čtyřhře žen a Cai Yun a Fu Haifeng ve čtyřhře mužů.

Smíšená čtyřhra: Zheng Bo, Ma Jin – He Hanbin, Yu Yang (všichni Čína) 21:14 21:10

Nedělní finálový program zahájilo utkání ve smíšené čtyřhře. V disciplíně, která tradičně přeje Evropanům – a naopak kde jsou Číňané statisticky nejslabší – se hrálo... čínské finále. Osmí nasazení Zheng Bo a Ma Jin předvedli výrazně lepší formu, z tvrdých smečí a pestrého Zhengova útoku se jeho soupeři občas tvářili jako “Yu a He(le)”. Po 42 minutách bylo rozhodnuto o tom, že se šestí nasazení a papíroví favorité finálového duelu He Hanbin a Yu Yang budou muset spokojit se stříbrnou medailí. Pro Zhenga Bo má zlato několikanásobně dobrou příchuť – dokázal napravit finálovou prohru z roku 2007 a velmi nahlas si řekl o místo v čínské reprezentaci, odkud ho trenér Li Yongbo podmínečně vyřadil.

Dvouhra mužů: Chen Jin (Čína) – Taufik Hidayat (Indonésie) 21:13 21:

Legendární Indonésan předvedl na turnaji výbornou formu a nechal vzpomenout na své zlaté roky 2004 a 2005, kdy se stal olympijským vítězem i mistrem světa. V Paříži bojoval o své druhé zlato, avšak najít zbraň na čtyřiadvacetiletého Číňana se mu nepodařilo. Chen Jin v Paříži ztratil dva sety – vzali mu je Tchajwanec Hsueh Hsuan Yi a Peter Hoeg Gade z Dánska. Oba však jen velmi těsně (24:22 respektive 21:19) a Chen dokázal tato dílčí zaváhání vždy velmi suverénně napravit. Ve finále nepřipustil ani tak malou komplikaci a Taufika přehrál ve dvou sadách – poté, co první set získal poměrem 21:13, odskočil Indonésanovi ze stavu 12:10 na rozdíl sedmi bodů a koncovku už nepustil. Za 47 minut zvítězil 21:13 a 21:15, a získal pro Čínu druhé nedělní zlato.

Dvouhra žen: Lin Wang – Wang Xin (obě Čína) 21:11 19:21 21:13

Ve dvouhře žen měla Čína zlato jisté – a kromě toho bylo i jisté, že vítězka ponese jméno Wang. Zbývalo rozřešit, zda to bude Wang Xin, semifinálová přemožitelka své reprezentační kolegyně Wang Shixian a žena, jež rozesmutněla Stade de Coubertin, když o kolo dříve vyřadila domácí Pi Hongyan, anebo Lin Wang, která v semifinále definitivně utnula naděje Evropy na zlato suverénní výhrou proti Tine Baunové z Dánska. V lepší formě nedělní odpoledne zastihlo Lin Wang, která získala snadno první sadu 21:11. To druhý set už byl výrazně vyrovnanější, do přestávky v 11 bodech se obě hráčky přetahovaly o každý míč. Pak si mírné vedení získala Lin, avšak v koncovce zaváhala a Xin doslova za pět minut dvanáct otočila – ve druhém setu zvítězila poměrem 21:19. Rozhodující sadu už ale opět ovládla Lin Wang a po 58 minutách mohla slavit své první velké vítězství na světové scéně.

Čtyřhra žen: Du Jing, Yu Yang – Ma Jin, Wang Xiaoli (všechny Čína) 21:9 21:17

Čtyřhra žen měla přinést bitvu dvou čínských dvojic, jejichž debl připomíná svým pojetím, rychlostí i agresivitou už takřka čtyřhru mužů. Namísto vyrovnaného zápasu s bojem o každý míček ale diváci na Stade de Coubertin sledovali překvapivě jednostranné utkání. Dvojice s úspornými příjmeními Du a Yu doslova bleskově prolétla prvním setem a překonala i všechny dílčí komplikace v sadě druhé. Po výsledku 21:9 a 21:17 získaly Du a Yu pro Čínu čtvrtou zlatou medaili – potřebovaly na to 39 minut čistého času.

Čtyřhra mužů: Cai Yun, Fu Haifeng (Čína) – Koo Kien Keat, Tan Boon Heong (Malajsie) 18:21 21:18 21:14

Čtyřhra mužů patří pokaždé k nejočekávanějším bodům programu a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Poslední nedělní zápas proti sobě svedl malajsijské světové jedničky a přemožitele bratrů Kopřivových, dvojici Tan Boon Heong – Koo Kien Keat, a čínské bijce Cai Yun a Fu Haifeng. Už první sada nabídla paradní podívanou, oba páry se neustále přetahovaly a ještě za stavu 18:18 měly stejně blízko k vítězství – štěstí v koncovce přálo Malajsijcům. Ve druhém setu se hra přelévala podobně, ovšem Číňané stále drželi několikabodový náskok a zejména přesná hra Cai Yuna rozhodla o jejich výhře stejným poměrem. V rozhodující sadě se pak do svých smečů pořádně opřel také Fu Haifeng a spolu se svým partnerem brzy získal rozhodující čtyřbodové vedení. V přestávce už to bylo 11:5 pro Číňany a za stavu 18:11 bylo již o vítězi takřka rozhodnuto. Několik rychlých výměn a po hodině a třech minutách mohl Li Yongbo zvednout pěst na znamení vítězství: jeho svěřenci dokonali své velké dílo a získali všech pět zlatých medailí!

Všechna videa vznikla ve spolupráci s BadmintonForum.cz.

Autor: Tomáš Krajča [29.08.2010]