Mistrovství Evropy: Češi předvedli dobré výkony, nejdál došel Jan Vondra

Mistrovství Evropy, vrcholný turnaj starého kontinentu, probíhá od středy v anglickém Manchesteru. Dnes večer už jsou na programu čtvrtfinálové zápasy. Přestože už v nich neuvidíme ani jednoho českého zástupce, naši se v pavoucích evropského šampionátu neztratili. Petr Koukal sehrál vyrovnaný zápas s druhým nasazeným Janem O. Jorgensenem, Alžběta Bášová se Šárkou Křížkovou dokázaly postoupit do druhého kola čtyřhry a Jan Vondra uhrál dokonce dvě kola a až mezi šestnácti nejlepšími podlehl osmému nasazenému Carlu Baxterovi.

Dvouhra mužů přinesla mírné zklamání české jedničce. Petr Koukal měl první kolo volné, pak ale narazil na Jana O. Jorgensena. Druhý nasazený Dán je aktuálně 9. hráčem světa. Petr přesto hrál zcela vyrovnaný zápas. V prvním setu si získal dravým nástupem vedení 11:2 a v koncovce udržel nervy. Druhá sada patřila Jorgensenovi, ve třetím setu se oba hráči přetahovali, ale krátce po přestávce v 11 bodech si Dán získal mírné vedení a udržel ho až do konce. Po setech 21:19 14:21 a 18:21 a po 50 minutách špičkového badmintonu se z postupu radoval soupeř.

Jan Vondra se vydal ze všech sil už ve středečním prvním kole proti ukrajinskému soupeři Valeriji Atrašenkovi. V zápase, který trval hodinu a jednu minutu, vyhrál Jan první set 25:23. Druhý však prohrál 13:21 a ve třetím to s ním za stavu 12:16 už nevypadalo příliš nadějně. Ten nejlepší moment pro nečekaný zvrat: Jan už totiž od té chvíle soupeři nedovolil získat ani bod, ovládl devět následujících výměn a radoval se z postupu. Týž den večer ho čekal další soupeř z kategorie "hratelných" - švýcarský badmintonista Christian Bösiger. Jan zmobilizoval všechny síly a porazil ho ve dvou setech 21:14 a 21:16. Až čtvrteční program přinesl našemu hráči porážku. Jan Vondra nastoupil proti osmému nasazenému Angličanu Carlu Baxterovi. Motivací pro něj mohlo být, že kdyby uspěl, postavil by se ve čtvrtfinále Peteru Hoegu Gademu. Jan už ale neměl síly čelit Baxterově trpělivé hře, a prohrál ve dvou setech 16:21 a 9:21. Přesto je jeho výsledek na mistrovství Evropy úspěchem.

Zklamána bude po mistrovství Evropy česká jednička Kristina Ludíková. Ta si proti dánské reprezentantce Camille Sorensenové dělala naděje na vítězství, ale průběh zápasu byl jednoznačný - soupeřka nedala Kristině ani pomyslet na úspěch a zvítězila 21:7 a 21:8. Kristina Ludíková se tedy s turnajem loučila už v prvním kole.

Stejně dopadli ve čtyřhře mužů také bratři Ondřej a Tomáš Kopřivové. Ti měli v prvním kole soupeře z Walesu. Joe Morgan a James Phillips ukázali ve dvou setech o něco více vítězných smečů, zakončení na síti a méně nevynucených chyb. Naši reprezentanti jim podlehli poměrem 14:21 a 19:21.

Co se nepovedlo mužům, povedlo se ženám. Alžběta Bášová se Šárkou Křížkovou dokázaly velšské soupeřky v prvním kole překonat. Rachel a Sarah Thomasovým povolily naše hráčky jen 13 a 14 bodů a za necelých dvacet minut se mohly radovat z postupu do druhého kola, mezi 16 nejlepších párů Evropy. Druhé nasazené ruské dvojici Valeria Sorokinová a Nina Vislovová dokázaly vzdorovat přesně stejně dlouho, jako předtím velšanky jim. Za dvacet minut podlehly favoritkám poměrem 12:21 a 9:21.

Další program mistrovství Evropy můžete sledovat na tournamentsoftware.

Autor: Tomáš Krajča [16.04.2010]