O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Mistrovství ČR: čtyři obhajoby, napínavá finále dvouher

Ve dnech 30. 1.-1. 2. hostila Karviná Mistrovství ČR dospělých. Své tituly z loňska obhájili Petr Koukal i Kristína Gavnholt, měli ale ve finálových duelech hodně práce se svými vyzyvateli. Zlatou medaili po roce získali také mix Bitman-Bášová a debl Milisová-Černá, které doplnili ve čtyřhře mužů Kohoutek a Světnička.

Pěkně připravená hala v netradiční lokalitě (Karviná hostila vrcholnou badmintonovou akci vůbec poprvé) přilákala už na páteční a sobotní boje prvních kol desítky diváků a finále sledovalo okolo čtyř set badmintonových nadšenců. I když jména vítězných singlistů a párů nepřekvapí, stojí za zlatými medailemi z roku 2015 v mnoha případech nečekaně tvrdá práce.

Tak úplně to neplatí o smíšené čtyřhře, kterou Jakub Bitman a Alžběta Bášová suverénním způsobem ovládli už pošesté v řadě. V Karviné neztratili ani set, nejblíže tomu ohrozit dominanci mezinárodně ostřílené dvojice B+B byl Pavel Drančák s Magdalenou Lajdovou, který v semifinále prohrál koncovku druhé sady poměrem 22:24. Finálové obsazení mixu se opakovalo – stejně jako v roce 2014 brali stříbrné medaile Stanislav Kohoutek a Hana Milisová, tentokrát po spravedlivé dvousetové bitvě (loni musel zraněný Kohoutek finále mixu skrečovat) výsledkem 21:15 a 21:12.

Finále mixu bylo ovšem tím posledním jednoznačným zápasem nedělního programu, všechny ostatní duely se hrály na tři sety a ve dvou případech dokonce překročili hodinové trvání. Nejprve publikum tleskalo a bouřlivě fandilo bitvě mezi dvěma nejvýše postavenými Češkami na světovém žebříčku. Nasazená jednička Kristína Gavnholt se vrací po zranění, přesto až do finále přehrála všechny soupeřky ve dvou sadách. Výbornou formu předvedla i turnajová dvojka Zuzana Pavelková, která bez větších obtíží vyřadila Michaelu Zelinkovou, Elišku Maixnerovou i překvapivou bronzovou medailistku Martinu Vackovou. První set finále díky aktivnější hře a dobrému pohybu získala Pavelková 21:18. Ve druhém setu slavily úspěch přesné míče a nechytatelné křivky Gavnholt – 21:15, srovnáno. Vyrovnaný zápas musela rozhodnout až samotná koncovka třetího setu, v níž si Kristína Gavnholt udržela mírné vedení a zvítězila 21:19.

Svou starší sestru mohl napodobit Milan Ludík – ten se do finále dvouhry mužů probojoval přes samé Jany – Vitveru, Hubáčka a v semifinále i Fröhlicha. Petr Koukal, očekávaný finalista, to měl sice jmény pestřejší, ale také nepovolil soupeřům ani set; postupně přehrál Bedřicha Valentu, Ondřeje Krále a Jakuba Bitmana. Do finále vlétl Milan Ludík nečekaně útočnou hrou a jeho rozehrávka dělala favoritovi velké problémy. Výsledek 21:15 však Petra nesrazil, ale zdravě nakopnul – ve druhé sadě oplatil Ludíkovi téměř stejnou mincí; 21:14. Třetí sada se dlouho vyvíjela vyrovnaně, za stavu 18:18 se na dva mečboly "utrhnul" Koukal a po prvním nezdaru nakonec zápas ukončil stejným výsledkem jako dvouhru žen – 21:19 po hodině a pěti minutách špičkového badmintonu.

Neúspěch z finále mixu nemuseli Hana Milisová ani Standa Kohoutek dlouze oplakávat – oba totiž ještě čekala finále čtyřher; a oba dokázali svou medailovou bilanci zlepšit. Hana Milisová společně s Lucií Černou obhajovaly titul z loňska, kdy vyhrály velmi suverénně. Lucie se nyní vrací do turnajového provozu po dlouhodobém zranění, a tak mohly na úspěch pomýšlet i další páry ve vyrovnaném pavouku. Až do finále nakonec došly juniorky Magdalena Lajdová a Denisa Šikalová, které mohly k řadě mezinárodních úspěchů v juniorské kategorii přidat i český titul mezi dospělými. Proti ale byla českokrumlovská dvojice: Hana Milisová a Lucie Černá zvládly zápas výsledkem 22:20 15:21 a 21:14; obhajoba loňského zlata bude obzvláště pro Lucii jistě velkou vzpruhou.

Konečně ve čtyřhře mužů už před turnajem řada párů pomýšlejících na medaile proklínala zákeřný los, jenž svedl do spodní poloviny pavouka řadu silných dvojic. Tento "přebor výjimečných" nakonec před páry jako Florian-Kopřiva, Rubáš-Sobota, Král-Stoklas nebo Drančák-Janáček vyhráli Stanislav Kohoutek a Michal Světnička. Brněnští borci, kteří k výborné deblové hře přidávali ještě i pořádnou porci zápalu a chuti po vítězství vyzvali ve finále zkušenou dvojici Martin Herout-René Neděla. První set patřil Kohoutkovi se Světničkou 21:14. Druhý ale mnohem lépe začali soupeři a srovnali stav výsledkem 21:15 na 1:1. Start do třetí sady poměrem 11:4 však vyšel opět dvojici Kohoutek-Světnička a nadějný náskok nepromarnili ani po změně stran – za stavu 20:11 po podání puštěném do domnělého autu si mohli Brňané naposledy vítězně zařvat a oslavit titul mistrů ČR.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [01.02.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Badmintonista roku 2012: výsledky výroční ankety

 Každoročně vyhlašovaná anketa o nejlepšího badmintonistu roku odhalila své výsledky během slavnostního večera na MČR v Mostě. Badmintonistou roku se stal Jan Fröhlich, mezi ženami to byla Kristína Gavnholt. 

Badmintonista roku 2011: nejlepší jsou Koukal a Gavnholt

V tradiční anketě o nejlepšího badmintonistu kalendářního roku zvítězili podle očekávání Petr Koukal a Kristína Gavnholt. Tituly pro nejlepší juniory putovaly do Českého Krumlova zásluhou Jaromíra Janáčka a Lucie Černé. Trenérkou ...

Bahrain International: Fröhlich i Koukal uhráli jedno kolo

Na další exotický výlet se v rámci olympijské kvalifikace vypravili dva nejlepší čeští singlisté. Jak Petr Koukal tak Jan Fröhlich však uhráli v Bahrajnu jen jedno kolo.

Evropské hry: Kopřiva s Florianem vyzvou dánský pár Boe-Mogensen

 Druhý hrací den Evropských her v Baku nabídne českým badmintonistům výjimečný souboj - Pavel Florian a Ondřej Kopřiva vyzvou nejlepší evropský pár Matthias Boe - Carsten Mogensen. Do akce jdou i ostatní Češi.

V Baku startuje badmintonový turnaj Evropských her

Dnes začíná prvními zápasy badmintonový turnaj v rámci Evropských her v Baku. Sledujte v akci početnou českou výpravu.

Evropské hry: závěrečné zápasy ve skupinách

 České reprezentanty na Evropských hrách v Baku čekají závěrečné duely základních skupin. Po postupu přitom zatím stále sahají jak singlisté, tak i naše páry v párových disciplínách. Nejtěžší to budou mít Pavel Florian a Ondřej ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS