O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: Jak vypadá jeden den profesionálního badmintonisty

Milan Ludík, česká singlová jednička ve dvouhře mužů, popisuje exkluzivně pro náš web život profesionálního badmintonisty:

Život profesionálního sportovce se mnohým lidem zdá velmi lákavým a jednoduchým. To musí být pohoda, řeknou si, dělám, co mě baví, pět hodin si zatrénuji a pak mám celý den klid. Pohoda, jazz.

Není to tak.

Dělám, co baví, ale tvrdě na sobě pracuji. Trénink je mimo jiné o touze po zlepšení a stoprocentním odhodlání zdokonalit svoje schopnosti na maximum, a to doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Vynecháš trénink? Soupeř určitě trénuje!

Trénink je také o ochotě zřeknout se krátkodobých požitků, překonávat bolest a překážky, a neustále na sobě pracovat, abych se přiblížil svým snům. Je to neustálá volba mezi tvrdou prací a leností – a to je zatraceně těžký souboj! – mezi profesionalitou a průměrností, mezi tím, co bych chtěl, co bych mohl a co musím.

Můj klasický tréninkový den začíná v 7:30 snídaní. Většinou snídám porci ovesných vloček s mlékem, banánem a ovocným džusem. Následně se přesunu k počítači, zkontroluji emaily, výsledky turnajů a celkové dění v badmintonu, přibližně od 8:45 až do tréninku si většinou čtu, ale mé myšlenky už odbíhají k tréninku.

Od 9:30 začíná první tréninková fáze. Trénink začíná už rozcvičením, na které je třeba se naplno koncentrovat. V 10:00 startuje individuální herní příprava s mým osobním trenérem. Obvyklá délka dopolední tréninkové jednotky je 90 minut. Zpravidla si přidávám, pracuji na odstranění technických nedostatků nebo aktuálních herních problémů. Celý dopolední tréninkový proces uzavírá strečink a sprcha.

Okolo 12:30 si připravím oběd, zeleninový nebo ovocný salát.

Od 13:00 do 16:00 jsem „v kanceláři“, spolu se svým týmem organizuji si nejbližší turnaje. Přihlášky, ubytování, transport, letenky, víza a v poslední době pracuji také na rozvoji svého marketingu, aby bylo možné můj olympijský sen zvládnout i po finanční stránce. Komunikuji se sponzory, věnuji se úpravám svých webových a facebookových stránek, připravuji různé projekty, jako v poslední době podpisové kartičky.

Kolem 16:15 sním odpolední svačinu a připravím se druhou tréninkovou fázi. Odpolední tréninky bývají zaměřené především na fyzickou přípravu. Střídám posilovnu, cviky na stabilizaci a rychlostní cvičení, abych byl po fyzické stránce v ideální formě a vyhýbal se zraněním. Tento trénink mám od 17:00 do 18:30, následuje na dvacet minut vířivka.

Přibližně v 19:30 večeřím. Po osmé hodině večer už se snažím odpočívat, většinou u filmu nebo relaxací u hudby. Spát chodím ve 22:30.

Trénink je jedna velká skládačka a je třeba, aby všechny dílky do sebe perfektně zapadaly. Proto se snažím jednotlivé důležité součásti mé přípravy – badmintonové tréninky, kondiční tréninky, výživu, mentální trénink, jakékoliv fyziologické problémy – konzultovat s profesionály v oboru, snažím se mít ty nejlepší informace z každého odvětví.

Takto trávím většinu mých tréninkových dnů. Na turnajích se můj program mění, je zaměřený na doladění formy a co nejrychlejší adaptaci na podmínky, ve kterých se turnaj hraje.

Stejně jako badminton i náplň jednotlivých tréninků je velmi dynamická. Na cestách musím se přizpůsobovat aktuálním tréninkovým podmínkám, také se mění příprava v průběhu roku, přicházejí nemoci, drobná zranění.

Jak vidíte, badminton je krásný sport, ale může být také tvrdá práce.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.11.2015]

Diskuze k článku

11.11.2015 12:58
komisař
Ahoj Milane (a Tome). Ještě mě zajímalo, kolikrát týdně trénuješ (jestli máš volné dny) a jak s pravidelným harmonogramem zahýbe turnaj. Buď zdráv.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Michal Turoň oznámil složení juniorské reprezentace

Hlavní trenér juniorského reprezentačního družstva České republiky Michal Turoň oznámil složení týmu pro sezónu 2010/2011. Mezi hlavní hvězdy by měli patřit hráči užšího výběru: Milan Ludík, Vojtěch Šelong, Ivo Stoklas, Tomáš ...

Slovak Junior: mladí reprezentanti ověšeni medailemi

V Prešově se ve dnech 3.-5. září konalo mezinárodní mistrovství Slovenska juniorů. Tradičně početná výprava českých reprezentantů získala hned sedm medailí, ve smíšené čtyřhře se dokonce hrálo české finále, ze zlata se radovali ...

Mistrovství Evropy juniorů: známe los a kostru sestavy

Mistrovství Evropy juniorů je naplánováno na 15.-24. dubna. Ve Finsku bude startovat i česká reprezentace, nejprve v soutěži týmů, pak i v individuálním turnaji. I když je to ještě daleko, známe už kostru nominace a také los, ...

Čeští junioři na ME: třetí místo ve skupině

Ve finském Vantaa probíhá od pátku mistrovství Evropy juniorů. Český tým pod vedením trenéra Michala Turoně má už za sebou tři utkání ve skupině, Češi obsadili díky jednomu vítězství celkové patnácté místo.

ME juniorů: individuální soutěži vládli Dánové

Zatímco v týmové soutěži se radovali Němci, v individuálních pavoucích mistrovství Evropy juniorů na zlato nedosáhli: hned třikrát se radovali hráči z Dánska, po jednom titulu slaví Španělsko a Anglie.

Mezinárodní mistrovství Litvy: dvě zlaté pro Chloe Mageeovou

Irská badmintonistka Chloe Mageeová se stala nejúspěšnější hráčkou mezinárodního mistrovství Litvy. Turnaje evropského circuitu se zúčastnil také jeden český zástupce: Milan Ludík.


Tagy: milan ludik


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!