O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Milan Ludík: Jak vypadá jeden den profesionálního badmintonisty

Milan Ludík, česká singlová jednička ve dvouhře mužů, popisuje exkluzivně pro náš web život profesionálního badmintonisty:

Život profesionálního sportovce se mnohým lidem zdá velmi lákavým a jednoduchým. To musí být pohoda, řeknou si, dělám, co mě baví, pět hodin si zatrénuji a pak mám celý den klid. Pohoda, jazz.

Není to tak.

Dělám, co baví, ale tvrdě na sobě pracuji. Trénink je mimo jiné o touze po zlepšení a stoprocentním odhodlání zdokonalit svoje schopnosti na maximum, a to doslova 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Vynecháš trénink? Soupeř určitě trénuje!

Trénink je také o ochotě zřeknout se krátkodobých požitků, překonávat bolest a překážky, a neustále na sobě pracovat, abych se přiblížil svým snům. Je to neustálá volba mezi tvrdou prací a leností – a to je zatraceně těžký souboj! – mezi profesionalitou a průměrností, mezi tím, co bych chtěl, co bych mohl a co musím.

Můj klasický tréninkový den začíná v 7:30 snídaní. Většinou snídám porci ovesných vloček s mlékem, banánem a ovocným džusem. Následně se přesunu k počítači, zkontroluji emaily, výsledky turnajů a celkové dění v badmintonu, přibližně od 8:45 až do tréninku si většinou čtu, ale mé myšlenky už odbíhají k tréninku.

Od 9:30 začíná první tréninková fáze. Trénink začíná už rozcvičením, na které je třeba se naplno koncentrovat. V 10:00 startuje individuální herní příprava s mým osobním trenérem. Obvyklá délka dopolední tréninkové jednotky je 90 minut. Zpravidla si přidávám, pracuji na odstranění technických nedostatků nebo aktuálních herních problémů. Celý dopolední tréninkový proces uzavírá strečink a sprcha.

Okolo 12:30 si připravím oběd, zeleninový nebo ovocný salát.

Od 13:00 do 16:00 jsem „v kanceláři“, spolu se svým týmem organizuji si nejbližší turnaje. Přihlášky, ubytování, transport, letenky, víza a v poslední době pracuji také na rozvoji svého marketingu, aby bylo možné můj olympijský sen zvládnout i po finanční stránce. Komunikuji se sponzory, věnuji se úpravám svých webových a facebookových stránek, připravuji různé projekty, jako v poslední době podpisové kartičky.

Kolem 16:15 sním odpolední svačinu a připravím se druhou tréninkovou fázi. Odpolední tréninky bývají zaměřené především na fyzickou přípravu. Střídám posilovnu, cviky na stabilizaci a rychlostní cvičení, abych byl po fyzické stránce v ideální formě a vyhýbal se zraněním. Tento trénink mám od 17:00 do 18:30, následuje na dvacet minut vířivka.

Přibližně v 19:30 večeřím. Po osmé hodině večer už se snažím odpočívat, většinou u filmu nebo relaxací u hudby. Spát chodím ve 22:30.

Trénink je jedna velká skládačka a je třeba, aby všechny dílky do sebe perfektně zapadaly. Proto se snažím jednotlivé důležité součásti mé přípravy – badmintonové tréninky, kondiční tréninky, výživu, mentální trénink, jakékoliv fyziologické problémy – konzultovat s profesionály v oboru, snažím se mít ty nejlepší informace z každého odvětví.

Takto trávím většinu mých tréninkových dnů. Na turnajích se můj program mění, je zaměřený na doladění formy a co nejrychlejší adaptaci na podmínky, ve kterých se turnaj hraje.

Stejně jako badminton i náplň jednotlivých tréninků je velmi dynamická. Na cestách musím se přizpůsobovat aktuálním tréninkovým podmínkám, také se mění příprava v průběhu roku, přicházejí nemoci, drobná zranění.

Jak vidíte, badminton je krásný sport, ale může být také tvrdá práce.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [06.11.2015]

Diskuze k článku

11.11.2015 12:58
komisař
Ahoj Milane (a Tome). Ještě mě zajímalo, kolikrát týdně trénuješ (jestli máš volné dny) a jak s pravidelným harmonogramem zahýbe turnaj. Buď zdráv.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Milan Ludík vítězem Egypt International!

V ryze českém finále Ludík přehrál Mendreka 2:0 na sety a do světového žebříčku si připíše 2 500 bodů.

Milan Ludík o MČR v Karviné

Milan Ludík přijal naši výzvu a zaslal nám své dojmy před Mistrovstvím České republiky jednotlivců 2016 a po něm. Přečtete si hodnocení národního šampionátu pohledem české singlové jedničky.

Milan Ludík: "Můj program ve dvou slovech - Turnajový kolotoč"

Milan Ludík, aktuálně nejlépe postavený český hráč na světovém žebříčku, popisuje, jak dlouhodobě plánuje turnaje ve své kvalifikační cestě na olympijské hry.

Milan Ludík: "Dánové mají propracovaný systém a kladou důraz na kvalitu."

Milan Ludík, česká singlová jednička, dlouhodobě žije v Dánsku a z bezprostřední blízkosti tak sleduje perfektně fungující systém, který z Dánska dělá světovou badmintonovou velmoc:

Milan Ludík: "Každé kolo dánské ligy je velká událost."

Milan Ludík, aktuální česká singlová jednička, exkluzivně pro náš web připravil článek o dánské badmintonové lize. „Dánská nejvyšší soutěž, která se zde nazývá jednoduše Badmintonligaen, je nejkvalitnější týmovou soutěží v ...

Milan Ludík o MS: "Mísí se ve mně vzrušení a nervozita"

Čtěte článek Milana Ludíka o závěru soustředění Off-pist 2015 a také jeho pocitech před blížícím se Mistrovstvím světa. 


Tagy: milan ludik


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS