O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

ME U17: Češi se dostali do čtvrtfinále čtyřhry

Čeští reprezentanti v soutěži jednotlivců na mistrovství Evropy do 17 let na medaile nedosáhli. Nejblíže měli Adam Mendrek s Jaromírem Janáčkem v deblu, kde vypadli až ve čtvrtfinále. Výkony a výsledky chlapců výrazně předčily ty dívek.

Dvouhra chlapců: naši nasazení nepotvrdili, ale vedli si dobře

Ve dvouhře chlapců startovali Jaromír Janáček a Adam Mendrek. První jmenovaný zástupce českokrumlovské badmintonové školy byl nasazen dokonce jako 5/8, brněnský Mendrek pak jako 9/16. Výhodu relativně snadnějšího prvního kola se jim také podařilo proměnit, když Janáček porazil Alexandera Serova z Rakouska. “S tímto hráčem jsem už jednou hrál a hladce jsem vyhrál. Dneska to bylo podobné, měl jsem hodně navrch, ale nervozitou hlavně po přestávkách jsem si zápas komplikoval,” zhodnotil Janáček zápas na svém webu. Mendrek si poradil s domácím portugalským badmintonistou Hugem Batistou. Že to nebylo jednoduché, potvrzjí i slova na Adamově webu: “Klepala se mi ruka a bál jsem se riskovat. Navíc Hugo měl i silnou podporu v hledišti, které  ho podporovali po každém vyhraném míčku.” Přesto se podařilo překonat atmosféru i nervozitu a získat výhru. Ve svém druhém zápasu už ale Mendrek nestačil na Stefana Gareva z Bulharska, jemuž podlehl 11:21 21:14 a 18:21. Také Janáček sehrál tři sety, na rozdíl od reprezentačního kolegy ale úspěšné – poradil si s Vanmauelem Heriauem z Francie 15:21 21:18 a 21:13 – postupně tedy nacházel recept na rychlého zástupce země galského kohouta. V následujícím souboji nasazených už podlehl Švédovi Danielu Ojäaarovi, jenž byl sice v pavouku zapsán “jen” jako “seed 9/16”, ale našemu hráči povolil jen 11 a 13 bodů. “Navíc jsem si na trenérské židli za kurtem připadal jako úplně zbytečný, protože Mirek byl nejen odevzdaný, ale nedal si vůbec poradit,” nebral si servítky ani trenér Petr Koukal st.

Dvouhra dívek: vítězný zápas si připsala Michaela Myšáková

Do dvouhry dívek byly nominovány dvě přední hráčky domácího žebříčku, ročníky narození 1995. Jejich hra měla sice k té, kterou předvádí “pětadevadesátková” vrstevnice Ratchanok Inthanonová hodně daleko, ale povedlo se získat alespoň jedno vítězné kolo. O to se postarala Michaela Myšáková: hráčka pražské Astry v prvním kole zdolala Litevku Annu Pusakovou 21:10 a 21:14. Proti nasazené hráčce z Ukrajiny, Viktorii Guščové, už ale neměla šanci a podlehla jí 13:21 a 9:21. Veronika Úblová měla trochu smůlu na los: hned v prvním kole čelila favorizované Angličance Victorii Williamsové – dokázala na ni uhrát 17 bodů v obou setech, na postup dál to ale bylo málo. “Úspěchy singlistů podtrhla i Míša očekávaným vítězstvím nad mladou Lotyškou, když naopak ze stavu 2:7 v prvním setu otáčela až na stav 17:7,” napsal ve svém hodnocení pro oficiální svazové stránky trenér Petr Koukal st.

Smíšená čtyřhra: naše páry na evropskou konkurenci nestačily

Soutěží v mixu celý turnaj startoval. A naše dva páry se nepostaraly o zrovna hvězdný úvod – jak Bedřich Valenta s Denisou Šikalovou, tak i Jan Hubáček s Magdalenou Lajdovou totiž vypadli hned ve svém prvním zápase. A bylo to přímé a tvrdé setkání s evropskou realitou: Hubáček s Lajdovou proti polské dvojici Kamil Jedrys – Anna Debská uhráli pouze 9 a 9 bodů. Valenta s Šikalovou sice na ruský pár Andrej Dolotov – Natalia Rogovová získali bodů 15 a 16, reprezentační trenér přesto výkon našich mixů zhodnotil jako debakl. “Nepřesná a především nedůrazná a pomalá hra obou přinesla v souboji s druhou polskou dvojicí debakl, kterému nešlo v danou chvíli nijak zabránit. Poláci nás přehráli úplně ve všem,” hodnotil zápas Hubáčka a Lajdové. Jen o něco mírnější byl na druhou mixovou dvojici: “Proti silnému ruskému páru podali v rámci svých možností  standardní výkon a jejich porážka byla mnohem přijatelnější,” zhodnotil vystoupení Valenty a Šikalové.

Čtyřhra dívek: jedno kolo jsme získali jen díky volnému losu

Podobně jako mix dopadla i další párová disciplína. Ve čtyřhře dívek se našim dvojicím podařilo získat jedno kolo jen díky volnému losu pro dvojici Michaela Myšáková – Veronika Úblová. Dvě rozené singlistky však následně nestačily na švýcarský pár Tina Kümpelová – Oceane Varrinová. Švýcarky se radovaly po třech setech poměrem 21:16 16:21 a 21:18. Nejmladší členky družstva, teprve čtrnáctileté Denisa Šikalová a Magdalena Lajdová, pak už ve svém prvním zápasu podlehly islandské dvojici Sara Hognadottirová – Margret Johannsdottirová 17:21 a 16:21. “Na hodinách bylo přesně 13:22, když z nadějného vedení na konci třetího setu 17:14 prohrála naše děvčata posledních 8 míčů poměrem 1:7 a celý zápas tak celkem nešťastně ztratila. Zklamané a smutné se musely rychle sbalit, aby stihly odjezd na letiště,” hodnotil nevydařenou koncovku zápasu Myšákové s Úblovou Petr Koukal st.

Čtyřhra chlapců: náš největší úspěch zařídili paradoxně singlisté

Nejúspěšnější disciplínou se pro českou výpravu stala čtyřhra chlapců. Také v ní jsme měli dvojí zastoupení. Bedřich Valenta s Janem Hubáčkem vypadli hned v prvním kole, když podlehli ruské bratrské dvojici Alexandru a Denisi Vermerovým po výsledku 17:21 a 20:22. Druhou dvojici stejně jako u dívek tvořili dva čistokrevní singlisté: Adam Mendrek a Jaromír Janáček. Společně využili jak nasazení (5/8 v turnajovém pavouku), tak i dobré deblové formy a po výhrách nad domácí dvojicí Angelo + Ricardo Silva dvakrát 21:10 a švýcarským párem Stefan Kradolfer – Michael Käser 21:17 a 21:8 se dostali až do čtvrtfinále. V něm museli čelit první nasazené dvojici z Dánska. Byla to tedy tvrdá zkouška v boji o medaili – a naši skutečně papírové předpoklady nepopřeli. Po bojovném a kvalitním výkonu podlehli Viktoru Svendsenovi a Madsi Sorensenovi 13:21 a 17:21 a s turnajem se tak rozloučili pátým až osmým místem. “Jejich hra byla možná ještě lepší než výsledek prvního setu, ale tak už to někdy zkrátka je. Svým dnešním výkonem a přístupem potvrdili, že jsou našimi velkými nadějemi i do dalších roků,” znělo pozitivně hodnocení Petra Koukala st.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [26.11.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Benátecký pohár: jubilejní ročník turnaje GPA

Medaile pro juniorské reprezentanty z věkové kategorie U17, dvě výhry Kateřiny Tomalové či přetrženou achillovku Hany Milisové – to vše přinesl jubilejní 20. ročník Benáteckého poháru – Memoriálu Petra Martince st.

Slovak Open: Kristína Gavnholt na vítězné vlně

Po výhrách na turnajích v Nigérii a Rusku přidala Kristína Gavnholt turnajové prvenství i na starém kontinentu – stala se mezinárodní mistryní Slovenska. Na turnaji v Trenčíně obhájila pozici nasazené jedničky.

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Drsné multi-shuttles: sledujte trénink juniorské reprezentace

 Ostřejší než sbírka bonmotů Oscara Wilda pokapaná citronem a vražená někomu do oka. Taková jsou multi-shuttles cvičení s novým trenérem juniorského reprezentačního týmu Jackem Niedzwiedzkim. Sledujte dva příklady: nahazování pro ...

Bedřich Valenta: "Chci dát svému badmintonovému životu něco, co jsem mu ještě nedal."

Jednička domácího žebříčku dvouhry mužů, Bedřich Valenta, se v současné době připravuje na novou sezonu v Malajsii. Zajímalo nás, jak vypadají tréninky v akademii, která sídlí v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Junioři si užívají v písku. Troufnete si na jejich cvičení?

 Česká juniorská reprezentace se už čtyři dny připravuje na soustředění v Rumburku pod vedením kondičního trenéra Martina Vokouna. Mrkněte se na video z jejich tréninku a nechte se inspirovat do vlastní přípravy.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!