ME smíšených družstev:

Suverénní Dánové slaví šestnáctý titul

Už po šestnácté si z mistrovství Evropy smíšených družstev vezou domů zlatou medaili hráči Dánska. Letošní ME hrané v polském Lubinu ovládli zcela jednoznačně. „Nejtěsnějším“ utkáním byl semifinálový zápas s Německem, které Dánsko porazilo 3:1.

Na finálovém turnaji ME startovalo celkem 12 týmů – 3 nejlepší evropské týmy měly na turnaj přímý postup, domácí Poláci získali účast automaticky jako pořádající země a 8 týmů si účast muselo vybojovat postupem ze skupiny. Tento nový model se hrál teprve podruhé a ani letos se do finálové skupiny Češi neprobojovali – na podzim v Karviné skončili na druhém místě za Francií.

Finálový turnaj v Polsku začal také ve skupinách – 12 týmů bylo rozděleno do 4 skupin a z každé skupiny postupovaly do vyřazovací části turnaje dva nejlepší. I ve vyřazovací části Dánové jasně potvrdili svou dlouhodobou dominanci. Větší ambice určitě měli Angličané, kteří se však ve čtvrtfinále protrápili utkáním s Holandskem a v dalším kole pak překvapivě podlehli Rusku. Rusové se do finále ME družstev probojovali vůbec poprvé v historii, a to zejména díky skvěle hrajícímu dlouhánovi Ivanovovi, který na turnaji odehrál 7 zápasů a ve všech zvítězil. Finále už však dle očekávání bylo jasně v režii Dánů, kteří Rusko doslova přejeli 3:0

Celý turnaj nabídl řadu zajímavých individuálních soubojů a překvapivých výsledků. Je otázkou, na kolik byl tento turnaj pro hráče vrcholem sezóny a na kolik jen turnajovým zpestřením v přípravě na dubnové ME jednotlivců, turnaje Super Series a MS.

Historie ME družstev sahá až do roku 1972 a koná se jednou za dva roky. Rekord v počtu titulů drží s celkovým počtem 16 Dánsko i kdyby Dánové přestali badminton hrát hned zítra, bude chvíli trvat, než je někdo překoná – druhou historicky nejúspěšnější zemí je Anglie, která má na svém kontě „pouhých“ 5 titulů.

Autor: administrátor [21.02.2017]