O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

MČR U15: dva tituly mají Lapáček, Beran a Švábíková

V Hradci Králové proběhlo o víkendu 26.-27. dubna mistrovství ČR žáků. V chlapeckých disciplínách turnaj ovládli Jihočeši Vojtěch Lapáček a Petr Beran. Mezi dívkami se k titulům prosadily Tereza Švábíková ve dvouhře a mixu a Berta Ausbergerová s Veronikou Srncovou ve čtyřhře.

Mistrovství ČR mělo oproti předchozím turnajům GPA stejné věkové kategorie dvě specifika. Jedním byla účast všech papírových favoritů, včetně reprezentantů, kteří občas tyto turnaje v sezóně vynechávali. Druhým pak nervozita a zaváhání mnoha nasazených hráčů, když museli o své postupy do závěrečných kol tvrdě bojovat a ne ve všech případech to zvládli. Ve dvouhře chlapců zaskočil Cristian Savin výše nasazeného Matěje Hubáčka a ve čtvrtfinále mu vrátil sérii porážek z GPA letošní sezóny. Třísetovou výhru oslavil ve stejné fázi turnaje také Marek Kufa nad čtvrtým nasazeným Martinem Kuralem. Větší překvapení se odehrála ve dvouhře dívek. Už v prvním kole soutěž opustila jedna z adeptek zlaté medaile Veronika Dobiášová, když nestačila na výborně hrající Anežku Nováčkovou (cesta kladenské hráčky turnajem skončila po boji ve čtvrtfinále). V prvním kole prohrála i českokrumlovská Daniela Jakešová s Romanou Vatashchuk. Mezi šestnácti nejlepšími pak až v koncovce zachránila svůj postup do bojů o medaile nasazená jednička Michaela Fuchsová proti bojovné Tereze Typltové.

Ve čtyřhrách se do závěrečných bojů dostávaly očekávané páry. V chlapeckém finále turnajové jedničky Berana s Lapáčkem doplnili sice nenasazení, ale papírově jedni z nejlepších deblistů Louda a Kural. Mezi dívkami se pak probojovaly do finále Ausbergerová se Srncovou a po divokém průběhu semifinále také Švábíková s Járovou (ty proti Fuchsové a Krpatové uhrály koncovku druhé sady i díky štěstí; když se zdálo, že Švábíková hrála od země – soupeřky přestaly hrát, ale rozhodčí situaci jako chybu neposoudili).

Nedělní program otevřela semifinále dvouher. V těch chlapeckých si věděli rady oba medailisté z ME U15 – Jan Louda a Petr Beran s přehledem zvítězili. Podobně ve dvou setech si finálovou účast zajistila také Tereza Švábíková, jež porazila Pavlínu Krpatovou, a Michaela Fuchsová, která zdolala Bertu Ausbergerovou.

Finálové zápasy otevřela infarktově smíšená čtyřhra. V zápase nejprve slavila úspěch vyšší rychlost a taktické zakončování dvojice Louda-Ausbergerová. Ve druhém setu na lepší straně ale Lapáček se Švábíkovou srovnali hru a v koncovce i skóre. Třetí set už byl přetahovanou o každou výměnu. Výborný příjem na straně Vojtěcha Lapáčka, úderová konzistence Terezy Švábíkové a okamžiky nesehranosti a chyby u Jana Loudy a Berty Ausbergerové vedly k závěru, kdy se skóre a mečboly otáčely z jedné strany na druhou. Výsledkem 25:23 byli nakonec úspěšnější první jmenovaní.

Finále čtyřhry chlapců začali lépe plzeňští Jan Louda a Martin Kural. Taktickou hrou s minimem chyb vzali set Vojtěchu Lapáčkovi a Petru Beranovi. V dalších dvou sadách už ale slavila úspěch razantnější útočná hra jihočeského páru. Dívčí debl nabídl také tři sety a oproti chlapcům drama až do úplného závěru. Berta Ausbergerová s Veronikou Srncovou nejprve vlétly útočnou hrou na Terezy Járovou a Švábíkovou. Po zisku prvního setu na horší straně kurtu přišlo větší množství chyb a "Terky" srovnaly hru i skóre v nastavení. Třetí sada nabídla některé velmi dlouhé výměny a emoce na obou stranách kurtu. Ve druhém párovém střetu mezi Švábíkovou a Ausbergerovou se šlo opět do koncovky třetího setu a úspěšnější byla prosecká hráčka výsledkem 21:19.

Ve finále dvouhry chlapců předvedl Petr Beran dvě úplně rozdílné tváře. V prvním setu si nevěděl rady s rozehrávkou Jana Loudy a mohl pouze odevzdaně kroutit hlavou nad výsledkem 9:21. V dalších dvou setech přidal na razanci i dynamice pohybu a soupeře nutil k většímu riziku a množství chyb. Po půlhodině hry se radoval ze svého druhého titulu, Janu Loudovi zbylo už potřetí "jen" stříbro. Mezi dívkami pak Tereza Švábíková udržela "na uzdě" útočnou a pestrou hru Michaely Fuchsové. Ta za velké podpory publika (včetně transparentu "Míša je naše zlato") uhrála jen 17 a 14 bodů, klimkovická kometa Švábíková se díky druhému titulu stala nejúspěšnější dívkou turnaje.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

smíšená čtyřhra: Vojtěch Lapáček, Tereza Švábíková (Sokol České Budějovice, Sokol Klimkovice) – Jan Louda, Berta Ausbergerová (USK Plzeň, SK Prosek Praha) 15:21 21:18 25:23
čtyřhra chlapců: Petr Beran, Vojtěch Lapáček (Sokol Křemže, Sokol České Budějovice) – Martin Kural, Jan Louda (USK Plzeň) 20:22 21:11 21:13
čtyřhra dívek: Berta Ausbergerová, Veronika Srncová (SK Prosek Praha, Sokol Židlochovice) – Tereza Járová, Tereza Švábíková (Astra ZM Praha, Sokol Klimkovice) 21:16 21:23 21:19
dvouhra chlapců: Petr Beran (Sokol Křemže) – Jan Louda (USK Plzeň) 9:21 21:18 21:15
dvouhra dívek: Tereza Švábíková (Sokol Klimkovice) – Michaela Fuchsová (Polabiny-Pardubice) 21:17 21:14

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [27.04.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Milan Ludík o MČR v Karviné

Milan Ludík přijal naši výzvu a zaslal nám své dojmy před Mistrovstvím České republiky jednotlivců 2016 a po něm. Přečtete si hodnocení národního šampionátu pohledem české singlové jedničky.

Slovak Open: Kristína Gavnholt na vítězné vlně

Po výhrách na turnajích v Nigérii a Rusku přidala Kristína Gavnholt turnajové prvenství i na starém kontinentu – stala se mezinárodní mistryní Slovenska. Na turnaji v Trenčíně obhájila pozici nasazené jedničky.

Milan Ludík o MS: "Mísí se ve mně vzrušení a nervozita"

Čtěte článek Milana Ludíka o závěru soustředění Off-pist 2015 a také jeho pocitech před blížícím se Mistrovstvím světa. 

Milan Ludík pozval české juniory do svého klubu v Dánsku

Trojice českých juniorů odcestovala do dánského klubu, v němž působí Milan Ludík, na týdenní stáž. Čtěte Milanův článek o jejich přípravě a výjimečné nabídce pro naše nejlepší mladé hráče. 

Letní olympiáda dětí a mládeže: tři výhry Cristiana Savina

Plzeň hostila v minulém týdnu hry Letní olympiády dětí a mládeže, ve kterých spolu soupeřili sportovci různých krajů ČR. Na program se vůbec poprvé dostal i badminton, v turnaji žáků byl nejúspěšnější se třemi zlatými medailemi ...

RSL Cup 2015: mezinárodní turnaj žáků vyhráli Indové

Český Krumlov hostil ve dnech 12.-14. června mezinárodní turnaj žákovských družstev. V pestré mezinárodní konkurenci zvítězili hráči týmu Chandigarh (Indie) před týmem Nizozemí a Badminton Roskilde (Dánsko).


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!