O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

MČR dospělých: tři obhajoby, Petr Koukal má šestý titul

Ve čtyřech z pěti disciplín ovládli mistrovství ČR nasazení hráči číslo 1, ve třech případech šlo o obhájce loňské výhry: Kristínu Gavnholt a páry Bitman-Bášová a Rubáš-Sobota. Po roční přestávce získal svůj šestý titul ve dvouhře Petr Koukal. Zlato ve čtyřhře žen bere dvojice Milisová-Černá.

Dvouhry tentokrát patřily olympionikům

Ve dvouhře žen byla jednoznačnou favoritkou Kristína Gavnholt. Olympionička z Pekingu 2008 i Londýna 2012 potvrdila pozici nasazené jedničky. Ale ten, kdo viděl nedělní finále s Lucií Černou, bude jistě souhlasit, že má v českokrumlovské juniorce po čase zdatnou vyzyvatelku: Lucie výborným pohybem a pro ženskou dvouhru v českém podání neobvyklými smeči z výskoku Kristínu pořádně trápila a dokázala uhrát ve finále 19 a 18 bodů. Výbornou formu posledních týdnů potvrdila Kateřina Tomalová, bronzovou medaili získala společně se Zuzanou Pavelkovou, která předvedla, jak velký pozitivní vliv na ni má dánský trénink.

Mezi muži se ze svého šestého mistrovského titulu radoval Petr Koukal. Velký favorit mosteckého turnaje ve finále překvapivě nečelil rozvážné a uhlazené hře Jana Fröhlicha, který se po semifinálové prohře s Jakubem Bitmanem musel smířit s bronzovou medailí. Bitman i ve finále dostával svého soupeře do úzkých, v rozhodující fázi druhé sady ale Petr zařadil vyšší rychlosti stupeň a ostrými smeči a řezanými dropy soupeře zdeptal. S bronzovou medailí se po bojovném výkonu právě proti Koukalovi v semifinále musel spokojit také Pavel Florian; pěkné výkony předvedli publiku ale i další poražení čtvrtfinalisté jako Ondřej Kopřiva či Adam Mendrek.

Vyrovnané boje ve čtyřhře mužů

Střet vynikajících deblů nabídlo už první kolo čtyřhry mužů. Zápas dvojic Florian-Kopřiva a Drančák-Provazník (ve třech setech zvítězili první jmenovaní) považovali množí za předčasné finále; ale nebylo tomu tak. Zatímco v horní polovině pavouka turnajem bez obtíží postupovaly nasazené jedničky Josef Rubáš a Jaroslav Sobota, ve spodní části se elitní páry "mlely" mnohem více. Hvězdami turnaje se stali Marek Teller a Petr Hošek: už ve svém prvním kole museli na tři sety udolat plzeňský pár Louda-Voráč. Pak si stejným způsobem poradili se sehranou hradeckou dvojicí Herout-Neděla a v sobotním večerním semifinále chytrou obranou a nečekanými protiútoky přehráli i Floriana s Kopřivou! Ve finále už ovšem Teller s Hoškem nenalezli protizbraň na výborné podání a příjem Plzeňanů i jejich dělové smeče; a tak se z výhry a obhajoby titulu radovala dvojice Rubáš-Sobota.

Čtyřhra žen byla jedinou disciplínou, kde se k výhře prosadil nenasazený pár. Českokrumlovská dvojice Hana Milisová – Lucie Černá byla ale od počátku černým koněm turnaje a spojení zkušené deblistky s talentovanou a rychlostně i silově vybavenou juniorkou se ukázalo pro ostatní jako smrtící. V obtížné horní čtvrtině pavouka nasazené jedničky a obhájkyně titulu Tomalová s Křížkovou nejprve vyřadili dvojici Bášová-Maixnerová, pak ale podlehly právě Milisové s Černou. Ty v semifinále doslova zničily mostecké duo Koldová-Jeřichová a ve finály našly recept i na sehraný pár Erbenová-Vacková.

Soutěž v mixu měla jasné favority v Jakubu Bitmanovi a Alžbětě Bášové. Náš reprezentační mix si sice ne vždy vedl přesvědčivě, ale k výhře se Bětčiným cizelérským podáním a Jakubovými dělovými smeči nakonec probil. V prvním kole budoucí mistři vyhráli na tři sety nad Šelongem a Šikalovou, pak vyřadili juniorský mix Janáček-Černá a v semifinále pár Král-Jeřichová. Ve druhé polovině pavouka se hrálo semifinále, jež bývá obvyklým finále republikový turnajů GPA: ze souboje Provazník-Milisová proti Drančák-Kollarová vyšli vítězně první jmenovaní; ve finále však Bitmanovi s Bášovou vzali pouze set.

Šampionát v důstojných podmínkách zrekonstruované sportovní haly města Mostu nabídl parádní badmintonovou podívanou i nadstandardní péči o početné publikum: probíhající autogramiády i doprovodný program bavily publikum a to si tak mohlo užít skutečný sportovní svátek. 

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [03.02.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Memoriál Holobradého: Indonésie - ČR 3:2

Memoriál Holobradého, první turnaj GPA dospělých v nové sezóně, nabídl špičkovou podívanou. V konkurenci domácí špičky a hráčů z Indonésie, Slovenska i Kanady se prosadili na nejvyšší stupínek Megawati Gustiani Sari ve dvouhře žen ...

51. MČR dospělých bude hostit Přerov

Blíží se vrcholná událost českého badmintonu, tedy alespoň na domácí scéně: 51. mistrovství České republiky dospělých. Turnaj, kde si ti nejlepší rozdělí tituly šampionů a mistrovské medaile, bude letos poprvé v historii hostit ...

Adam Mendrek: "Ve finále se mi vyplatila kondiční příprava."

Nejúspěšnější hráč domácího juniorského šampionátu odpovídal na otázky BadmintonWebu. Čtěte, jak se Adamovi hrálo v Brně, jak se chystá na nadcházející MČR dospělých a které turnaje ještě absolvuje v první polovině roku 2012.

Austrian International: Kristína Gavnholt v semifinále

Velmi dobře obsazený turnaj evropského circuitu v Rakousku zastihl v dobré formě české singlisty. Kristína Gavnholt se probojovala až do semifinále, Petr Koukal přidal účast mezi osmi nejlepšími.

Austrian International: páté místo mixu Bitman-Bášová

Na mezinárodním mistrovství Rakouska se nejlépe z českého reprezentačního týmu dařilo mixu Jakub Bitman – Alžběta Bášová. Čerstvě trojnásobní mistři ČR ve smíšené čtyřhře se dokázali prosadit k celkovému pátému místu.

Badmintonista roku 2011: nejlepší jsou Koukal a Gavnholt

V tradiční anketě o nejlepšího badmintonistu kalendářního roku zvítězili podle očekávání Petr Koukal a Kristína Gavnholt. Tituly pro nejlepší juniory putovaly do Českého Krumlova zásluhou Jaromíra Janáčka a Lucie Černé. Trenérkou ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!