O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“

Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc získal české občanství. Pravý čas doposud trochu tajemného hráče vyzpovídat...

Ze všeho nejdřív si pojďme vysvětlit, jak je to s tvým původem – máš v Česku nějaké rodinné příslušníky? Proč ses rozhodl pro působení v Hořovicích?
Narodil jsem se v Kanadě, v Montrealu, ale moje máma se narodila v Maďarsku a táta v Čechách. A jejich předkové byli zase z velké části Němci, takže jsem v Evropě tak trochu doma. Odmala jsem jezdil do Maďarska i do Česka... Zkrátka v České republice mám zázemí, které mi usnadnilo rozhodnutí, kam se vydat z Kanady, abych se v badmintonu posunul někam dál. Do hořovického klubu jsem se dostal přes pana Petra Koukala: ještě před mým příjezdem jsme ho oslovili, zda by se mě ujal jako trenér – a on souhlasil. To bylo rozhodující.

Co v Česku děláš – studuješ, nebo pouze trénuješ?
Studuju intenzivně češtinu a jinak všechen čas věnuju badmintonu.

Jak se ti líbí v Hořovicích?
Zpočátku jsem byl překvapený, byl jsem zvyklý z Kanady na trochu jiný styl tréninku, ale jsem moc spokojený. Vážím si toho, že mě trénuje pan Koukal, že mám tak skvělé partnery, jako je Lukáš Zevl a Lucie Havlová. Baví mě to a užívám si to.

Kdy jsi začal s badmintonem a proč sis vybral právě tenhle sport? Co se ti na něm líbí nejvíce?
S badmintonem jsem začal někdy v šesti letech. Přivedl mě k tomu táta. Nejdřív jsem hrál jen tak pro zábavu, byl jsem blázen do každého sportu. Když mi bylo osm let, tak jsem přešel do jiného klubu, začal jsem hrát turnaje – a od té doby jsem nepřestal.

Určitě máš nějaké medaile a cenné výsledky z juniorských turnajů – kterého si vážíš nejvíce?
Asi nemá smysl, abych vyjmenovával všechny turnaje, to by tady nikomu nic moc neřeklo. V kategorii do 16 let jsem byl vítěz ve čtyřhře a ve smíšené čtyhře; v kategorii do 19 let jsem se dostal do finále kanadského šampionátu v singlu. Za jedno ze svých největších vítězství považuju, že jsem loni porazil na kanadském šampionátu pátého nejlepšího hráče Kanady.

Kdo pro tebe byl inspirací – máš nějaký idol mezi profi hráči, nebo to byl třeba nějaký trenér?
Každý z mých trenérů mě v jistém směru inspiroval, každý mě něco naučil.
Že bych měl skutečně nějaký badmintonový idol, to nemůžu říct, ale celý život s velkým zaujetím a úctou sleduju kariéru Petera Gadeho. Styl jeho hry a celá jeho osobnost, jeho „sportovní duch“ pro mě vždycky byly velkou inspirací.

Jaké jsou největší rozdíly mezi českým a kanadským badmintonem? Co tě překvapilo na turnajích nebo v tréninku?
Turnaje, které jsem zatím absolvoval, měly vysokou úroveň. Kdybych měl srovnávat, tak tady je hra rychlejší, agresivnější, a hráči dělají jen málo chyb. Ale to srovnání je trochu problematické, tohle je můj první rok v kategorii seniorů.

Už jsi odehrál letos v Česku několik turnajů, jak ses na nich cítil? Byla týmová soutěž (extraliga) jiná než individuální (Benátecký pohár)?
Jak jsem se cítil... Oba ty turnaje se konaly poměrně brzy po mém příjezdu do České republiky. Byl to docela fofr, spousta nových lidí, dojmů, v badmintonu i mimo něj. Organizace turnajů je tady jiná než v Kanadě a samozřejmě je něco trochu jiného hrát sám za sebe a hrát za tým v lize. Nějaký čas mi trvalo, než jsem se adaptoval, ale myslím, že teď už začínám být „doma“.

V extraligovém zápase proti Brnu jsi porazil Jarolíma Vícena, byl to těžký zápas? Co ti pomohlo k výhře?
Ano, byl to dost těžký zápas. Zvolil jsem rychlý styl hry, hodně jsem útočil, ale zpočátku to nefungovalo. V prvním setu jsem neudržel rytmus a byl jsem dost nervozní. Ale byla pro mě velká výzva zkusit to zvrátit. A povedlo se.

Jak ses cítil po zápase čtyřhry, kde jste s Pavlem Drančákem neproměnili tři mečboly a prohráli?
No, asi jako se cítí každý hráč, který takhle prohraje. Musím se přiznat, že se cítím líp, když vyhrávám, než když prohrávám.

Máš nějaké vysvětlení pro porážku vašeho družstva s Meteorem B? Co se stalo?
Nemůžu mluvit za celý tým. Já jsem byl dost unavený a to se samozřejmě odrazilo na úrovni mojí hry.

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány – zůstaneš v Česku delší čas? Zvažuješ, že bys získal české občanství a startoval i za českou reprezentaci?
Právě jsem získal české občanství, takže moje případné fungování v České republice dostalo jasnější obrysy. Jsem tady teprve krátce, ale jsem tu moc rád a po badmintonové stránce je ten pobyt tady velký přínos. Mám výborného trenéra, výborné partnery... Ale jak dlouho tady nakonec zůstanu, na to je v tuhle chvíli těžké odpovědět. To bude záležet na mých výsledcích a taky na příležitostech, které dostanu.

Co bys rád dokázal ve své badmintonové kariéře, co je tvůj největší sportovní sen?
Vždycky byl můj největší sen dostat se na olympiádu. A samozřejmě bych si rád zahrál na mistrovství světa.

A na závěr – jak jsme viděli v Benátkách a Vinoři, jsi nejen ďábelsky rychlý, ale i velmi technický hráč – máš nějakou oblíbenou fintu, nebo úder?
Jak jsem řekl, vždycky jsem obdivoval Petera Gadeho. Myslím, že jeho styl hry je nejen efektivní, ale i elegantní. Touhle cestou bych se rád vydal...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [22.11.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Kristýna Brunátová: "Každý náskok se dá stáhnout."

Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj ...

Lucie Havlová: "Chci si juniorské turnaje ještě užít."

Lucie Havlová je oporou české juniorské reprezentace. Na domácím mezinárodním mistrovství juniorů v Orlové dosáhla plzeňská hráčka na stříbrnou medaili ve dvouhře. Čtěte rozhovor BadmintonWebu a hodnocení trenéra Michala Turoně.

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.

Rozhovor: Mladičká MULTILIGA je stále oblíbenější

Amatérská MULTILIGA bude mít brzo rok. Zeptali jsme se zakladatelů, jak se miminu daří.

Extraliga: Český Krumlov má jistý postup do semifinále

Ani v posledním předvánočním kole si nováček z Českého Krumlova nepokazil doposud stoprocentní bilanci. Se šesti výhrami vede tabulku extraligy a má jistotu účasti ve finálovém turnaji play-off.

Badminton pro handicapované: zatím ticho po pěšině

Badminton je sportem otevřeným pro všechny – včetně handicapovaných. Ty v zahraničí sdružuje organizace I.B.A.D., která nabízí modifikace pravidel badmintonu pro vozíčkáře. Ve 28 zemích světa mohou handicapovaní sportovci soutěžit ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!