O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“

Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc získal české občanství. Pravý čas doposud trochu tajemného hráče vyzpovídat...

Ze všeho nejdřív si pojďme vysvětlit, jak je to s tvým původem – máš v Česku nějaké rodinné příslušníky? Proč ses rozhodl pro působení v Hořovicích?
Narodil jsem se v Kanadě, v Montrealu, ale moje máma se narodila v Maďarsku a táta v Čechách. A jejich předkové byli zase z velké části Němci, takže jsem v Evropě tak trochu doma. Odmala jsem jezdil do Maďarska i do Česka... Zkrátka v České republice mám zázemí, které mi usnadnilo rozhodnutí, kam se vydat z Kanady, abych se v badmintonu posunul někam dál. Do hořovického klubu jsem se dostal přes pana Petra Koukala: ještě před mým příjezdem jsme ho oslovili, zda by se mě ujal jako trenér – a on souhlasil. To bylo rozhodující.

Co v Česku děláš – studuješ, nebo pouze trénuješ?
Studuju intenzivně češtinu a jinak všechen čas věnuju badmintonu.

Jak se ti líbí v Hořovicích?
Zpočátku jsem byl překvapený, byl jsem zvyklý z Kanady na trochu jiný styl tréninku, ale jsem moc spokojený. Vážím si toho, že mě trénuje pan Koukal, že mám tak skvělé partnery, jako je Lukáš Zevl a Lucie Havlová. Baví mě to a užívám si to.

Kdy jsi začal s badmintonem a proč sis vybral právě tenhle sport? Co se ti na něm líbí nejvíce?
S badmintonem jsem začal někdy v šesti letech. Přivedl mě k tomu táta. Nejdřív jsem hrál jen tak pro zábavu, byl jsem blázen do každého sportu. Když mi bylo osm let, tak jsem přešel do jiného klubu, začal jsem hrát turnaje – a od té doby jsem nepřestal.

Určitě máš nějaké medaile a cenné výsledky z juniorských turnajů – kterého si vážíš nejvíce?
Asi nemá smysl, abych vyjmenovával všechny turnaje, to by tady nikomu nic moc neřeklo. V kategorii do 16 let jsem byl vítěz ve čtyřhře a ve smíšené čtyhře; v kategorii do 19 let jsem se dostal do finále kanadského šampionátu v singlu. Za jedno ze svých největších vítězství považuju, že jsem loni porazil na kanadském šampionátu pátého nejlepšího hráče Kanady.

Kdo pro tebe byl inspirací – máš nějaký idol mezi profi hráči, nebo to byl třeba nějaký trenér?
Každý z mých trenérů mě v jistém směru inspiroval, každý mě něco naučil.
Že bych měl skutečně nějaký badmintonový idol, to nemůžu říct, ale celý život s velkým zaujetím a úctou sleduju kariéru Petera Gadeho. Styl jeho hry a celá jeho osobnost, jeho „sportovní duch“ pro mě vždycky byly velkou inspirací.

Jaké jsou největší rozdíly mezi českým a kanadským badmintonem? Co tě překvapilo na turnajích nebo v tréninku?
Turnaje, které jsem zatím absolvoval, měly vysokou úroveň. Kdybych měl srovnávat, tak tady je hra rychlejší, agresivnější, a hráči dělají jen málo chyb. Ale to srovnání je trochu problematické, tohle je můj první rok v kategorii seniorů.

Už jsi odehrál letos v Česku několik turnajů, jak ses na nich cítil? Byla týmová soutěž (extraliga) jiná než individuální (Benátecký pohár)?
Jak jsem se cítil... Oba ty turnaje se konaly poměrně brzy po mém příjezdu do České republiky. Byl to docela fofr, spousta nových lidí, dojmů, v badmintonu i mimo něj. Organizace turnajů je tady jiná než v Kanadě a samozřejmě je něco trochu jiného hrát sám za sebe a hrát za tým v lize. Nějaký čas mi trvalo, než jsem se adaptoval, ale myslím, že teď už začínám být „doma“.

V extraligovém zápase proti Brnu jsi porazil Jarolíma Vícena, byl to těžký zápas? Co ti pomohlo k výhře?
Ano, byl to dost těžký zápas. Zvolil jsem rychlý styl hry, hodně jsem útočil, ale zpočátku to nefungovalo. V prvním setu jsem neudržel rytmus a byl jsem dost nervozní. Ale byla pro mě velká výzva zkusit to zvrátit. A povedlo se.

Jak ses cítil po zápase čtyřhry, kde jste s Pavlem Drančákem neproměnili tři mečboly a prohráli?
No, asi jako se cítí každý hráč, který takhle prohraje. Musím se přiznat, že se cítím líp, když vyhrávám, než když prohrávám.

Máš nějaké vysvětlení pro porážku vašeho družstva s Meteorem B? Co se stalo?
Nemůžu mluvit za celý tým. Já jsem byl dost unavený a to se samozřejmě odrazilo na úrovni mojí hry.

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány – zůstaneš v Česku delší čas? Zvažuješ, že bys získal české občanství a startoval i za českou reprezentaci?
Právě jsem získal české občanství, takže moje případné fungování v České republice dostalo jasnější obrysy. Jsem tady teprve krátce, ale jsem tu moc rád a po badmintonové stránce je ten pobyt tady velký přínos. Mám výborného trenéra, výborné partnery... Ale jak dlouho tady nakonec zůstanu, na to je v tuhle chvíli těžké odpovědět. To bude záležet na mých výsledcích a taky na příležitostech, které dostanu.

Co bys rád dokázal ve své badmintonové kariéře, co je tvůj největší sportovní sen?
Vždycky byl můj největší sen dostat se na olympiádu. A samozřejmě bych si rád zahrál na mistrovství světa.

A na závěr – jak jsme viděli v Benátkách a Vinoři, jsi nejen ďábelsky rychlý, ale i velmi technický hráč – máš nějakou oblíbenou fintu, nebo úder?
Jak jsem řekl, vždycky jsem obdivoval Petera Gadeho. Myslím, že jeho styl hry je nejen efektivní, ale i elegantní. Touhle cestou bych se rád vydal...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [22.11.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Bedřich Valenta: "Chci dát svému badmintonovému životu něco, co jsem mu ještě nedal."

Jednička domácího žebříčku dvouhry mužů, Bedřich Valenta, se v současné době připravuje na novou sezonu v Malajsii. Zajímalo nás, jak vypadají tréninky v akademii, která sídlí v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Vítězi extraligy se v dramatickém finále play-off staly Benátky nad Jizerou

Finálový turnaj extraligy smíšených družstev nabídl dramatické a vyrovnané souboje čtyř předních českých týmů. Z titulu se radují Benátky nad Jizerou, které ve finále porazily Brno-Jehnice poměrem 5:3.

Finále badmintonové extraligy slibuje nevídané drama

 11. a 12. dubna se v Praze odehraje iBOD a ČEPS Finále play-off extraligy v badmintonu za účasti čtyř nejlepších českých týmů. O mistrovský titul se utkají obhájce TJ Sokol Veselý Brno-Jehnice, loni stříbrný BK 1973 Deltacar ...

Přijďte se podívat na finále play-off extraligy

 O víkendu 11.-12. dubna bude tělocvična ZŠ Vinoř hostit finálový turnaj play-off extraligy v badmintonu. Přijďte se podívat na české i zahraniční hvězdy; o titul se budou prát týmy Českého Krumlova, Brna, Benátek a domácího ...

MČR družstev dorostu: titul obhájil Sokol Klimkovice

Nabitá sestava severomoravského přeborníka Sokola Klimkovic obhájila zlaté medaile na mistrovství ČR družstev dorostu, které se konalo o víkendu 14.-15. března v Českém Krumlově. Druhé místo získal Slovan Vesec, třetí pražský ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS