O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lukáš Kroc: “Sportovní klub je v dnešní době firmou.”

SuperStars Most jsou překvapivým vedoucím celkem západní skupiny první ligy. Zároveň jde o klub na vzestupu se spičkovou mládežnickou základnou a širokým záběrem činností. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídal předseda a hlavní trenér Lukáš Kroc.

SuperStars Most: štika prvoligové sezóny

Nejspíš to ani sami nečekali, ale po prvním kole se mohou mostečtí hráči vyhřívat na první příčce ligové tabulky. Tým posílený o trojici polských badmintonistů jinak spoléhá na mladý a perspektivní kolektiv vlastních odchovanců, kteří se zároveň starají o přísun medailí a úspěšných výsledků v juniorských kategoriích. Trenéři Lukáš Kroc a Martina Fartágová v tuto chvíli “velí” komplexnímu systému, který zahrnuje kroužky a minipřípravky, několik klubových poboček, badmintonovou akademii pro ty nejtalentovanější a řadu aktivit v čele s tradičním mezinárodním letním kempem. Právě Lukáš Kroc odpovídal na naše otázky – a i když jeho odpovědi možná budou zajímat spíše badmintonové funkcionáře a trenéry, inspiraci v nich najdou také hráči...

Mostecká rebelie - “hvězdy” jsou výše než “baníci”

Super Stars Most jako nováček vedou první ligu, co říkáte parádnímu vstupu do soutěže?
Velkým úspěchem pro nás bylo jasné vítězství v oblastním přeboru, zvláště potom, co jsme tři roky po sobě skončili na stříbrné příčce. Poté se nám zadařilo i v kvalifikaci. Řekli jsme si, že ve své první ligové sezóně budeme sbírat hlavně zkušenosti a cílem zůstane udržet se. Hráči nebyli pod tlakem a v prvním kole podali dobré výkony, což nás překvapivě vystřelilo do čela tabulky. Je to prima pocit, ale ostatní kola nebudou snadná a my zůstáváme prozatím u stejných cílů. 

Když se sečte členská základna, úspěchy juniorů i dospělých, akce, které pořádáte: lze říci, že váš klub prožívá zlaté období?
V současné době se nám opravdu daří, ale není to dáno tímto obdobím. Stojí za tím mnoho předchozích let vytrvalé práce. Tvorba členské základny, systému, tradice akcí a úspěchy: to nejde přes noc, je za tím spousta dřiny.

Jaké byly okolnosti zrodu Super Stars, mladšího z obou mosteckých oddílů, a jaká je nyní rivalita mezi vámi a Baníkem?
Kdysi jsem byl členem badmintonového klubu BK TJ Baník Most. Dostal jsem, v době svých zdravotních problémů s koleny, kdy jsem nemohl aktivně hrát, nabídku na pomoc s trénováním žáků. Práce mě bavila a zajímal jsem se o soutěže, kterých by se tito hráči mohli zúčastnit. Zde jsem ale narazil na odmítavý postoj bývalého vedení klubu. To mě motivovalo k založení klubu vlastního. Po dovršení osmnácti let jsem se pustil do práce, cesta to nebyla lehká, ale cíle a představy jsem měl vždy jasné. Každý nezdar mě vždy nastartoval ke snaze být lepší. V současné době se rivalita zlepšuje. Ta zdravá rivalita je potřebná, někteří starší hráči konkurenčního klubu, jejich rodiče a funkcionáři však bohužel rivalitu nezdravou dost často podněcují.

Jaké jsou hlavní pilíře, na kterých stojí úspěch oddílu? SuperStars pohledem zvenku pokrývají široké spektrum činností: badmintonové přípravky, pobočky v dalších městech, klubovou přípravu s řadou soustředění i akademii pro talentované hráče...
Hlavní pilíře? Martina a já :-). Badminton je náš život, věnujeme mu spoustu času. Sportovní klub je v dnešní době firmou. Je třeba si klást nejen sportovní cíle, ale i cíle marketingové a ekonomické. Všechno musí být sladěno v jeden celek. I když náš hlavní cíl je ten sportovní a baví nás spíše trénování, je dobrý management důležitou složkou naší práce. Naše tréninkové metody jsou odlišné od spousty ostatních klubů. Ze svých zahraničních cest jsme přivezli spoustu zajímavých poznatků a snažíme se z každého vybrat to nejlepší. Snažíme se kombinovat evropský styl vycházející z odborných studií i ten asijský, který se často neopírá o vědu, ale o přímé cesty k úspěchu. Jsme stále v kontaktu s mnoha předními evropskými i asijskými trenéry a snažíme se z jejich metod učit.

Chcete se dostat na vrchol? Učte se “venku”...

Jak velký důraz kladete na kosmopolitní prvek? Co mohou našim hráčům a trenérům přinést účasti na turnajích v zahraničí, mezinárodní kempy či stáže?
Konfrontace se zahraničními hráči je velice důležitá. Badminton je v každé zemi trochu odlišný a hráči potřebují sbírat nové zkušenosti. Pokud mají výkonnostní cíle, je účast na mezinárodních soutěžích nezbytná, a to již v žákovském věku. Hráč, který má zkušenosti z mezinárodních soutěží, je lépe připraven pro vrcholné soutěže. Mezinárodní soustředění nepřinášejí pouze obohacení o nové dovednosti, ale jsou důležitá i v oblasti sociální. Zejména u mladších hráčů, kteří se snaží komunikovat v cizích jazycích, je přínos obrovský. Dobrá, příjemná a pestrá tréninková skupina může hráče dovést k ještě lepším výkonům. Mezinárodní zkušenosti trenérů jsou velkým přínosem, trenér by se měl učit celou svou trenérskou kariéru, jinak ztrácí kontakt s novými trendy. Široké znalosti různých herních stylů a cvičení jsou základem pro úspěšného trenéra.

Zajímal by mě také tvůj pohled na současný stav českého juniorského badmintonu. Můžeme být do budoucna konkurenceschopní alespoň v rámci Evropy?
Současný český juniorský badminton není špatný, jen mu něco chybí k tomu, aby byl ještě lepší. To něco je systém, kvalitní metodika, dostatek kvalitního trenérského zázemí a hlavně peníze. V porovnání s evropským badmintonem naši junioři ztrácí zejména na rychlosti, bojovnosti a přesnosti. V současné době naši junioři dokazují, že konkurenceschopní jsou, ale abychom se přiblížili k zemím, jako je Anglie, Dánsko, Německo a další, je třeba udělat ještě velký kus práce. A to v oblasti trenérsko-metodické, ekonomické, ale i personální.

Letošní cíle: medailový sběr i tvrdá příprava

Jaké jsou vaše plány a cíle pro letošní sezónu? Kde cítíte možné rezervy s výhledem do budoucna?
Asi jako každý se chceme i my poprat o co nejlepší výsledky našich svěřenců při soutěžích krajských, oblastních i celostátních. Rádi bychom zaútočili na medailové pozice při MČR, ale i na mezinárodních soutěžích. V plánu máme spoustu klubových aktivit pro různé věkové a výkonnostní kategorie. Hlavní prioritou do budoucna je snaha přesvědčit rodiče některých našich minižáků o smyslu přípravy jejich dětí a vytvořit opět další vlnu takových hráčů, jako máme v současnosti mezi dorostenci.

Můžeme se i v příštím roce těšit na letní mezinárodní kemp? Na co byste pozvali zájemce z řad hráčů?
Samozřejmě i před sezónou 2012/2013 se budou moci hráči připravovat na našem mezinárodním soustředění. Hráči se mohou opět těšit na snad nejlépe trenérsky obsazený tréninkový kemp v ČR. Jméno hlavního trenéra si ale prozatím necháme pro sebe. Slíbit však můžeme opět kvalitní a náročnou přípravu se spoustou doplňkových disciplín.  

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.11.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Žebříček oddílů podle práce s mládeží: s náskokem vede Astra

Český badmintonový svaz zveřejnil žebříček oddílů podle úspěšnosti jejich práce s mládeží. Ten slouží především k rozdělení dotace pro dvacítku nejlepších klubů, ale zároveň umožňuje získat přehled o tom, kdo má nejlepší juniory a ...

Zuzana Pavelková: „Asijské trénování je opakem toho dánského.“

Vyzpovídali jsme českou reprezentantku Zuzanu Pavelkovou. Kmenová hráčka přerovského klubu absolvovala v minulosti tréninky v Malajsii, nyní se připravuje v dánském Odense. Jaké jsou rozdíly mezi dánským a asijským badmintonem?

Viktor L. Axelsen: "Moje hra je dvouhra!"

Dokázal to, co se doposud nepodařilo žádnému Evropanovi. Viktor L. Axelsen (16), dánský badmintonista, přehrál na mistrovství světa juniorů v mexické Guadalajaře všechny soupeře a získal zlatou medaili. Hovoří se o něm jako o ...

V Mostě proběhl špičkově obsazený mezinárodní kemp

Osmý ročník letního soustředění s mezinárodní účastí uspořádali v Mostě členové týmu Super Stars. Hlavní hvězdou kempu byl trenér Sudhakar Reddy Gujjula z Indie, hráče dále vedli trenéři ze Srbska či Polska. 

Top 20: suverénně nejlepší mládež má Astra Praha

Český badmintonový svaz letos opět rozděluje dotaci na talentovanou mládež mezi kluby úspěšně pracující s juniorskými hráči. V pořadí nejlepších dvaceti oddílů největší bodový zisk zaznamenala Astra Praha před Sokolem Klimkovice a ...

Tomasz Mendrek: "Los MS byl k našim reprezentantům přívětivý."

Během 8. ročníku letního kempu Badminton School jsme vyzpovídali předsedu TMK Českého badmintonového svazu a trenéra reprezentačních výběrů Tomasze Mendreka. Odpovídal na otázky ohledně blížícího se MS i změn v přípravě národního ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!