O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lukáš Kroc: “Sportovní klub je v dnešní době firmou.”

SuperStars Most jsou překvapivým vedoucím celkem západní skupiny první ligy. Zároveň jde o klub na vzestupu se spičkovou mládežnickou základnou a širokým záběrem činností. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídal předseda a hlavní trenér Lukáš Kroc.

SuperStars Most: štika prvoligové sezóny

Nejspíš to ani sami nečekali, ale po prvním kole se mohou mostečtí hráči vyhřívat na první příčce ligové tabulky. Tým posílený o trojici polských badmintonistů jinak spoléhá na mladý a perspektivní kolektiv vlastních odchovanců, kteří se zároveň starají o přísun medailí a úspěšných výsledků v juniorských kategoriích. Trenéři Lukáš Kroc a Martina Fartágová v tuto chvíli “velí” komplexnímu systému, který zahrnuje kroužky a minipřípravky, několik klubových poboček, badmintonovou akademii pro ty nejtalentovanější a řadu aktivit v čele s tradičním mezinárodním letním kempem. Právě Lukáš Kroc odpovídal na naše otázky – a i když jeho odpovědi možná budou zajímat spíše badmintonové funkcionáře a trenéry, inspiraci v nich najdou také hráči...

Mostecká rebelie - “hvězdy” jsou výše než “baníci”

Super Stars Most jako nováček vedou první ligu, co říkáte parádnímu vstupu do soutěže?
Velkým úspěchem pro nás bylo jasné vítězství v oblastním přeboru, zvláště potom, co jsme tři roky po sobě skončili na stříbrné příčce. Poté se nám zadařilo i v kvalifikaci. Řekli jsme si, že ve své první ligové sezóně budeme sbírat hlavně zkušenosti a cílem zůstane udržet se. Hráči nebyli pod tlakem a v prvním kole podali dobré výkony, což nás překvapivě vystřelilo do čela tabulky. Je to prima pocit, ale ostatní kola nebudou snadná a my zůstáváme prozatím u stejných cílů. 

Když se sečte členská základna, úspěchy juniorů i dospělých, akce, které pořádáte: lze říci, že váš klub prožívá zlaté období?
V současné době se nám opravdu daří, ale není to dáno tímto obdobím. Stojí za tím mnoho předchozích let vytrvalé práce. Tvorba členské základny, systému, tradice akcí a úspěchy: to nejde přes noc, je za tím spousta dřiny.

Jaké byly okolnosti zrodu Super Stars, mladšího z obou mosteckých oddílů, a jaká je nyní rivalita mezi vámi a Baníkem?
Kdysi jsem byl členem badmintonového klubu BK TJ Baník Most. Dostal jsem, v době svých zdravotních problémů s koleny, kdy jsem nemohl aktivně hrát, nabídku na pomoc s trénováním žáků. Práce mě bavila a zajímal jsem se o soutěže, kterých by se tito hráči mohli zúčastnit. Zde jsem ale narazil na odmítavý postoj bývalého vedení klubu. To mě motivovalo k založení klubu vlastního. Po dovršení osmnácti let jsem se pustil do práce, cesta to nebyla lehká, ale cíle a představy jsem měl vždy jasné. Každý nezdar mě vždy nastartoval ke snaze být lepší. V současné době se rivalita zlepšuje. Ta zdravá rivalita je potřebná, někteří starší hráči konkurenčního klubu, jejich rodiče a funkcionáři však bohužel rivalitu nezdravou dost často podněcují.

Jaké jsou hlavní pilíře, na kterých stojí úspěch oddílu? SuperStars pohledem zvenku pokrývají široké spektrum činností: badmintonové přípravky, pobočky v dalších městech, klubovou přípravu s řadou soustředění i akademii pro talentované hráče...
Hlavní pilíře? Martina a já :-). Badminton je náš život, věnujeme mu spoustu času. Sportovní klub je v dnešní době firmou. Je třeba si klást nejen sportovní cíle, ale i cíle marketingové a ekonomické. Všechno musí být sladěno v jeden celek. I když náš hlavní cíl je ten sportovní a baví nás spíše trénování, je dobrý management důležitou složkou naší práce. Naše tréninkové metody jsou odlišné od spousty ostatních klubů. Ze svých zahraničních cest jsme přivezli spoustu zajímavých poznatků a snažíme se z každého vybrat to nejlepší. Snažíme se kombinovat evropský styl vycházející z odborných studií i ten asijský, který se často neopírá o vědu, ale o přímé cesty k úspěchu. Jsme stále v kontaktu s mnoha předními evropskými i asijskými trenéry a snažíme se z jejich metod učit.

Chcete se dostat na vrchol? Učte se “venku”...

Jak velký důraz kladete na kosmopolitní prvek? Co mohou našim hráčům a trenérům přinést účasti na turnajích v zahraničí, mezinárodní kempy či stáže?
Konfrontace se zahraničními hráči je velice důležitá. Badminton je v každé zemi trochu odlišný a hráči potřebují sbírat nové zkušenosti. Pokud mají výkonnostní cíle, je účast na mezinárodních soutěžích nezbytná, a to již v žákovském věku. Hráč, který má zkušenosti z mezinárodních soutěží, je lépe připraven pro vrcholné soutěže. Mezinárodní soustředění nepřinášejí pouze obohacení o nové dovednosti, ale jsou důležitá i v oblasti sociální. Zejména u mladších hráčů, kteří se snaží komunikovat v cizích jazycích, je přínos obrovský. Dobrá, příjemná a pestrá tréninková skupina může hráče dovést k ještě lepším výkonům. Mezinárodní zkušenosti trenérů jsou velkým přínosem, trenér by se měl učit celou svou trenérskou kariéru, jinak ztrácí kontakt s novými trendy. Široké znalosti různých herních stylů a cvičení jsou základem pro úspěšného trenéra.

Zajímal by mě také tvůj pohled na současný stav českého juniorského badmintonu. Můžeme být do budoucna konkurenceschopní alespoň v rámci Evropy?
Současný český juniorský badminton není špatný, jen mu něco chybí k tomu, aby byl ještě lepší. To něco je systém, kvalitní metodika, dostatek kvalitního trenérského zázemí a hlavně peníze. V porovnání s evropským badmintonem naši junioři ztrácí zejména na rychlosti, bojovnosti a přesnosti. V současné době naši junioři dokazují, že konkurenceschopní jsou, ale abychom se přiblížili k zemím, jako je Anglie, Dánsko, Německo a další, je třeba udělat ještě velký kus práce. A to v oblasti trenérsko-metodické, ekonomické, ale i personální.

Letošní cíle: medailový sběr i tvrdá příprava

Jaké jsou vaše plány a cíle pro letošní sezónu? Kde cítíte možné rezervy s výhledem do budoucna?
Asi jako každý se chceme i my poprat o co nejlepší výsledky našich svěřenců při soutěžích krajských, oblastních i celostátních. Rádi bychom zaútočili na medailové pozice při MČR, ale i na mezinárodních soutěžích. V plánu máme spoustu klubových aktivit pro různé věkové a výkonnostní kategorie. Hlavní prioritou do budoucna je snaha přesvědčit rodiče některých našich minižáků o smyslu přípravy jejich dětí a vytvořit opět další vlnu takových hráčů, jako máme v současnosti mezi dorostenci.

Můžeme se i v příštím roce těšit na letní mezinárodní kemp? Na co byste pozvali zájemce z řad hráčů?
Samozřejmě i před sezónou 2012/2013 se budou moci hráči připravovat na našem mezinárodním soustředění. Hráči se mohou opět těšit na snad nejlépe trenérsky obsazený tréninkový kemp v ČR. Jméno hlavního trenéra si ale prozatím necháme pro sebe. Slíbit však můžeme opět kvalitní a náročnou přípravu se spoustou doplňkových disciplín.  

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.11.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

1. liga: Most a Orlová si drží vítěznou sérii

Druhá nejvyšší domácí soutěž družstev má po víkendu jasné lídry. Západní skupině vévodí Super Stars Most, východní pak TJ Orlová-Lutyně - oba celky zatím procházejí soutěží beze ztráty bodu.

1. liga: plný bodový zisk má Most, na východě tři remízy

Druhá nejvyšší soutěž družstev se přehoupla do své nadstavbové části. V západní skupině o postup si pozici dvěma výhrami vylepšili Super Star Most, na východě stále vede TJ Orlová-Lutyně, všichni favorité spolu totiž remizovali.

1. liga: překvapení v Orlové, do čela západní skupiny jde Plzeň

Dva překvapivé výsledky nabídlo třetí kolo 1. ligy, naší druhé nejvyšší domácí soutěže družstev. V západní skupině se po zaváhání Mostu ujala vedení USK Plzeň. Ve východní je stále v čele Orlová, která však doma podlehla Tatře ...

1. liga: stoprocentní bilanci mají Český Krumlov, Astra B, Montas a brněnská Kometa

Prvním kolem byla rozehrána druhá nejvyšší domácí soutěž. Dvě výhry si v západní skupině připsaly týmy SKB Český Krumlov a Astra ZM Praha B, ve východní skupině se podobně dařilo Kometě Brno.

1. liga: stoprocentní jsou týmy Mostu, Orlové a Doubravky

Sokol Plzeň Doubravka, TJ Orlová-Lutyně a nováček druhé nejvyšší soutěže Super Stars Most jsou týmy, které zatím drží v 1. lize stoprocentní bilanci. Po prvním kole mají na kontě dvě výhry a plný počet bodů.

1. liga: vítězí Super Stars Most a Tatra Kopřivnice

Druhou nejvyšší domácí soutěž družstev uzavřelo poslední kolo. V něm se rozhodlo o vítězích, kteří se utkají se Slavií TU Liberec o účast v extralize: západní skupinu ovládl nováček Super Stars Most, východní potom Tatra ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS