O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lukáš Kroc: “Sportovní klub je v dnešní době firmou.”

SuperStars Most jsou překvapivým vedoucím celkem západní skupiny první ligy. Zároveň jde o klub na vzestupu se spičkovou mládežnickou základnou a širokým záběrem činností. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídal předseda a hlavní trenér Lukáš Kroc.

SuperStars Most: štika prvoligové sezóny

Nejspíš to ani sami nečekali, ale po prvním kole se mohou mostečtí hráči vyhřívat na první příčce ligové tabulky. Tým posílený o trojici polských badmintonistů jinak spoléhá na mladý a perspektivní kolektiv vlastních odchovanců, kteří se zároveň starají o přísun medailí a úspěšných výsledků v juniorských kategoriích. Trenéři Lukáš Kroc a Martina Fartágová v tuto chvíli “velí” komplexnímu systému, který zahrnuje kroužky a minipřípravky, několik klubových poboček, badmintonovou akademii pro ty nejtalentovanější a řadu aktivit v čele s tradičním mezinárodním letním kempem. Právě Lukáš Kroc odpovídal na naše otázky – a i když jeho odpovědi možná budou zajímat spíše badmintonové funkcionáře a trenéry, inspiraci v nich najdou také hráči...

Mostecká rebelie - “hvězdy” jsou výše než “baníci”

Super Stars Most jako nováček vedou první ligu, co říkáte parádnímu vstupu do soutěže?
Velkým úspěchem pro nás bylo jasné vítězství v oblastním přeboru, zvláště potom, co jsme tři roky po sobě skončili na stříbrné příčce. Poté se nám zadařilo i v kvalifikaci. Řekli jsme si, že ve své první ligové sezóně budeme sbírat hlavně zkušenosti a cílem zůstane udržet se. Hráči nebyli pod tlakem a v prvním kole podali dobré výkony, což nás překvapivě vystřelilo do čela tabulky. Je to prima pocit, ale ostatní kola nebudou snadná a my zůstáváme prozatím u stejných cílů. 

Když se sečte členská základna, úspěchy juniorů i dospělých, akce, které pořádáte: lze říci, že váš klub prožívá zlaté období?
V současné době se nám opravdu daří, ale není to dáno tímto obdobím. Stojí za tím mnoho předchozích let vytrvalé práce. Tvorba členské základny, systému, tradice akcí a úspěchy: to nejde přes noc, je za tím spousta dřiny.

Jaké byly okolnosti zrodu Super Stars, mladšího z obou mosteckých oddílů, a jaká je nyní rivalita mezi vámi a Baníkem?
Kdysi jsem byl členem badmintonového klubu BK TJ Baník Most. Dostal jsem, v době svých zdravotních problémů s koleny, kdy jsem nemohl aktivně hrát, nabídku na pomoc s trénováním žáků. Práce mě bavila a zajímal jsem se o soutěže, kterých by se tito hráči mohli zúčastnit. Zde jsem ale narazil na odmítavý postoj bývalého vedení klubu. To mě motivovalo k založení klubu vlastního. Po dovršení osmnácti let jsem se pustil do práce, cesta to nebyla lehká, ale cíle a představy jsem měl vždy jasné. Každý nezdar mě vždy nastartoval ke snaze být lepší. V současné době se rivalita zlepšuje. Ta zdravá rivalita je potřebná, někteří starší hráči konkurenčního klubu, jejich rodiče a funkcionáři však bohužel rivalitu nezdravou dost často podněcují.

Jaké jsou hlavní pilíře, na kterých stojí úspěch oddílu? SuperStars pohledem zvenku pokrývají široké spektrum činností: badmintonové přípravky, pobočky v dalších městech, klubovou přípravu s řadou soustředění i akademii pro talentované hráče...
Hlavní pilíře? Martina a já :-). Badminton je náš život, věnujeme mu spoustu času. Sportovní klub je v dnešní době firmou. Je třeba si klást nejen sportovní cíle, ale i cíle marketingové a ekonomické. Všechno musí být sladěno v jeden celek. I když náš hlavní cíl je ten sportovní a baví nás spíše trénování, je dobrý management důležitou složkou naší práce. Naše tréninkové metody jsou odlišné od spousty ostatních klubů. Ze svých zahraničních cest jsme přivezli spoustu zajímavých poznatků a snažíme se z každého vybrat to nejlepší. Snažíme se kombinovat evropský styl vycházející z odborných studií i ten asijský, který se často neopírá o vědu, ale o přímé cesty k úspěchu. Jsme stále v kontaktu s mnoha předními evropskými i asijskými trenéry a snažíme se z jejich metod učit.

Chcete se dostat na vrchol? Učte se “venku”...

Jak velký důraz kladete na kosmopolitní prvek? Co mohou našim hráčům a trenérům přinést účasti na turnajích v zahraničí, mezinárodní kempy či stáže?
Konfrontace se zahraničními hráči je velice důležitá. Badminton je v každé zemi trochu odlišný a hráči potřebují sbírat nové zkušenosti. Pokud mají výkonnostní cíle, je účast na mezinárodních soutěžích nezbytná, a to již v žákovském věku. Hráč, který má zkušenosti z mezinárodních soutěží, je lépe připraven pro vrcholné soutěže. Mezinárodní soustředění nepřinášejí pouze obohacení o nové dovednosti, ale jsou důležitá i v oblasti sociální. Zejména u mladších hráčů, kteří se snaží komunikovat v cizích jazycích, je přínos obrovský. Dobrá, příjemná a pestrá tréninková skupina může hráče dovést k ještě lepším výkonům. Mezinárodní zkušenosti trenérů jsou velkým přínosem, trenér by se měl učit celou svou trenérskou kariéru, jinak ztrácí kontakt s novými trendy. Široké znalosti různých herních stylů a cvičení jsou základem pro úspěšného trenéra.

Zajímal by mě také tvůj pohled na současný stav českého juniorského badmintonu. Můžeme být do budoucna konkurenceschopní alespoň v rámci Evropy?
Současný český juniorský badminton není špatný, jen mu něco chybí k tomu, aby byl ještě lepší. To něco je systém, kvalitní metodika, dostatek kvalitního trenérského zázemí a hlavně peníze. V porovnání s evropským badmintonem naši junioři ztrácí zejména na rychlosti, bojovnosti a přesnosti. V současné době naši junioři dokazují, že konkurenceschopní jsou, ale abychom se přiblížili k zemím, jako je Anglie, Dánsko, Německo a další, je třeba udělat ještě velký kus práce. A to v oblasti trenérsko-metodické, ekonomické, ale i personální.

Letošní cíle: medailový sběr i tvrdá příprava

Jaké jsou vaše plány a cíle pro letošní sezónu? Kde cítíte možné rezervy s výhledem do budoucna?
Asi jako každý se chceme i my poprat o co nejlepší výsledky našich svěřenců při soutěžích krajských, oblastních i celostátních. Rádi bychom zaútočili na medailové pozice při MČR, ale i na mezinárodních soutěžích. V plánu máme spoustu klubových aktivit pro různé věkové a výkonnostní kategorie. Hlavní prioritou do budoucna je snaha přesvědčit rodiče některých našich minižáků o smyslu přípravy jejich dětí a vytvořit opět další vlnu takových hráčů, jako máme v současnosti mezi dorostenci.

Můžeme se i v příštím roce těšit na letní mezinárodní kemp? Na co byste pozvali zájemce z řad hráčů?
Samozřejmě i před sezónou 2012/2013 se budou moci hráči připravovat na našem mezinárodním soustředění. Hráči se mohou opět těšit na snad nejlépe trenérsky obsazený tréninkový kemp v ČR. Jméno hlavního trenéra si ale prozatím necháme pro sebe. Slíbit však můžeme opět kvalitní a náročnou přípravu se spoustou doplňkových disciplín.  

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [29.11.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Kristýna Brunátová: "Každý náskok se dá stáhnout."

Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj ...

Lucie Havlová: "Chci si juniorské turnaje ještě užít."

Lucie Havlová je oporou české juniorské reprezentace. Na domácím mezinárodním mistrovství juniorů v Orlové dosáhla plzeňská hráčka na stříbrnou medaili ve dvouhře. Čtěte rozhovor BadmintonWebu a hodnocení trenéra Michala Turoně.

Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“

Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc ...

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.

Rozhovor: Mladičká MULTILIGA je stále oblíbenější

Amatérská MULTILIGA bude mít brzo rok. Zeptali jsme se zakladatelů, jak se miminu daří.

Badmintonovou olympiádu vyhrálo Kladno

Badmintonový klub Super Stars Most hostil ve sportovní hale TJ Lokomotiva Most finále celostátního projektu Badmintonové olympiády. Sedm dovednostních disciplín a malé badmintonové utkání rozhodovaly o vítězi, kterým se nakonec ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS