O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Lukáš Kroc: "Sport je třeba rozvíjet dynamicky a neotřelými nápady."

Hlavní trenéři Super Stars Most se v prosinci stali vedoucími kempu Badminton Europe na Maltě. V rozhovoru srovnávají tamější podmínky s českými, vyptali jsme se i na chystanou sérii turnajů 3 proti 3. Více informací o projektu na maltských školách najdete také v článku na webu Super Stars Most.

Krátce před Vánoci jste se s Martinou Fartágovou zúčastnili soustředění na Maltě v rámci rozvojového programu Badminton Europe. Jak soustředění probíhalo a jaké jste si z něj odvezli dojmy? 

Jako hlavní trenéři jsme se účastnili projektu Badminton Europe poprvé. Samotná tato příležitost byla pro nás velkým dojmem. V létě jsem pracoval jako asistent Debbie Lynch při stejném projektu v Srbsku, ale toto byla zcela jiná úloha. Soustředění se účastnilo nejlepších 26 hráčů Malty a jejich trenéři, kteří pracovali jako asistenti a zároveň na COMEBA Training Camp přijeli sbírat nové zkušenosti do další práce. Martina se zaměřovala na práci s mladšími hráči v kategori&ia cute;ch do třinácti let a já jsem pracoval se staršími žáky a juniory. V tréninku jsme se zaměřovali zejména na rychlost, výbušnost a reakci. Samozřejmě jsme nevynechali informace o technice pohybu a úderů. Součástí soustředění byla i atletická příprava a teorie. Soustředění bylo velmi dobře zorganizováno a všichni hráči, trenéři, organizátoři, včetně nás jsme ukončovali COMEBA Training Camp s dobrým pocitem.

Hráče z Malty běžně na circuitových turnajích nepotkáváme, kdybys měl srovnat jejich úroveň s tou českou, jak si Malťané vedli?

Ano, hráče z Malty běžně na turnajích po evropských circuitech nepotkáváme. Důvodem je geografická poloha. Nevýhodou pro maltské badmintonisty je doprava, kterou lze do míst nejbližších evropských circuitových turnajů absolvovat pouze letecky, což není ekonomicky zrovna jednoduché. Nejlepší maltští badmintonisté se však účastnili Badminton Europe Summer School 2013 nebo jsme je mohli na podzim vidět v chorvatském Záhřebu při Zagreb Youth Open. Maltské juniory také můžeme potkat v soutěžích Badminton C onfedaration of Africa. Výkonnost na maltských ostrovech je limitována nedostatečnými mezinárodními zkušenostmi a to nejen hráčů, ale i trenérů. Většina hráčů má dobré technické základy, oproti českým juniorům jim chybí rychlost a síla. Všichni však na COMEBA Training Campu pracovali velmi tvrdě a intenzivně. Trenéři i hráči získali při soustředění nové náměty do své budoucí práce a podle jejich slov se budou snažit tyto metody do svého tréninku zařazovat tak, aby zvedli výkonnost svých hráčů. Malťané mají jižanskou krev, jsou temperamentnější a to je proti českým hráčům výraznou výhodou.

 

Co vás s Martinou na Maltě nejvíce překvapilo a inspirovalo, a naopak, kde má český badminton před tím středomořským náskok?

Český badminton má výrazný náskok v základně a možnostech spolupráce s okolními státy. Bohužel tuto výhodu neumí český badminton plně využít. Malta má velmi kreativní svaz se spoustou zajímavých myšlenek. Vedení svazu mělo velký zájem o naše projekty a náměty, dokonce větší než svaz český, proto vznikl zajímavý prostor pro další spolupráci.  

Plánujete i další spolupráci s maltským svazem, jak bylo naznačeno ve vaší reportáži, a jaká by měla být její náplň?

Náplň spolupráce se v tomto období dolaďuje. Jistě je to ale spolupráce na tréninkových plánech našeho klubu s badmintonovou akademií maltského svazu, výměna zajímavých námětů a projektů či společná účast v projektech Badminton Europe. Maltští badmintonisté předběžně přislíbili účast na našem X. RSL Super Stars Campu a my opět případné vedení soustředění na Maltě.  

V loňské sezóně jste spustili projekt badmintonové olympiády, letos je to soutěž 3 vs. 3. Kde čerpáte náměty a chuť zkoušet tyto v českém prostředí neotřelé badmintonové akce?

Sport je potřeba rozvíjet dynamicky a posouvat kupředu neotřelými nápady. Máme bohaté mezinárodní zkušenosti, nápady čerpáme v zahraničí, ale také sami vymýšlíme. Češi nové nápady přijímají s rozpaky, ale to nás nijak neodrazuje. Náš klub se během patnácti let díky modernímu přístupu dynamicky rozrůstá, vznikají nové možnosti pro hráče i pro trenéry. V předchozích letech jsme svoji energii věnovali do přesvědčování oblastního i nár odního svazu o změnách a dynamickém rozvoji, ale nesetkali jsme se s úspěchem. Nyní věnujeme více této energie do činnosti klubu a očekávané výsledky se dostavují.  

V čem spočívá kouzlo hry 3 vs. 3; jak bys nalákal zájemce na první sérii turnajů? 

Hra 3 vs. 3 je v Asii oblíbená pro svoji dynamiku, rychlost, je to útočná disciplína, kde se realizují i hráči, kteří nejsou schopni uspět v klasických disciplínách. 3 vs 3 zaujme specifickým pojetím hry, je totiž potřeba jinak přemýšlet a taktizovat. Pro útočnou hru je tato disciplína populární i mezi diváky. Pro hráče je to také příjemné zpestření mezi klasickými turnaji, které mají stále stejný průběh.    

Z praktického pohledu, kdy a za jakých podmínek si mohou naši hráči 3 vs. 3 vyzkoušet? 

Vypsali jsme tři termíny (5. 1., 23. 3. a 6. 4.), kdy si mohou hráči přijet do Mostu vyzkoušet tuto hru. Výsledky jednotlivých kol se budou sčítat a vítěz si kromě hodnotných cen odveze putovní pohár. Turnaj je vypsán pro kategorii dospělých, ale přihlásit se mohou i junioři. Startovné v jednom kole turnaje je 150, - Kč. Přihlásit se mohou družstva prostřednictvím e-mailu či telefonicky.    

A malá, provokativní, otázka na závěr. Kdybys měl jmenovat "3 vs. 3" českého badmintonu, tedy 3 věci, které děláme v ČR dobře, a naopak 3 věci, v nichž za evropskou konkurencí zaostáváme, co by to bylo? 

Dobře je, že se v poslední době rozvíjí členská základna a roste velká spousta turnajů pro malé děti. To má jistě velký smysl, protože z velké členské základny máme šanci najít větší množství budoucích reprezentantů. Bohužel špatně na tom je, že turnaje pořádají ve většině případech pouze rodiče, kteří zároveň působí jako trenéři a mnohdy pokazí víc, než malým dětem dají. Zde je prostor pro Český badmintonový svaz, který by se měl v&iacut e;ce zaměřit na vzdělávání nových, kvalitních trenérů, lektorů či vedoucích kroužků. Dalším pozitivem je, že se po dlouhých letech Český badmintonový svaz začal věnovat přípravě reprezentačního týmu v kategorii U15. Bohužel nám ale chybí zaměření se na širší skupinu v kategorii U13, jako jakéhosi Future týmu, který by mohl tyto hráče na případnou reprezentaci připravit. Žákovský věk je velmi složitý a příprava v něm velmi důležitá, a proto by na tomto místě měl pracovat opravdu tým odborníků, který by se systematicky věnoval této problematice. Pozitivní zprávou je, že se postupně i český badminton profesionalizuje, tím se může jeho kvalita vý razně posunout. V českém badmintonu a nejen v něm však panuje velká míra egoismu, který brání některým funkcionářům a trenérům v lepší spolupráci a k naslouchání nových metod tréninku. To českému badmintonu výrazně svazuje ruce a způsobuje propastný rozdíl mezi některými evropskými státy. Dobrý trenér se musí učit celý život a snažit se zachytávat nejmodernější trendy.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.01.2014]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

GPB Most: dvě výhry Dana Skrčeného

Poslední celostátní turnaj dospělých v sezoně hostil v sobotu 30. května Most. Nejlépe se vedlo kladenskému předsedovi Danovi Skrčenému, který vyhrál obě párové disciplíny, singlům vládli Diana Pražáková a Lukáš Holub.

Top 20: suverénně nejlepší mládež má Astra Praha

Český badmintonový svaz letos opět rozděluje dotaci na talentovanou mládež mezi kluby úspěšně pracující s juniorskými hráči. V pořadí nejlepších dvaceti oddílů největší bodový zisk zaznamenala Astra Praha před Sokolem Klimkovice a ...

Badmintonovou olympiádu vyhrálo Kladno

Badmintonový klub Super Stars Most hostil ve sportovní hale TJ Lokomotiva Most finále celostátního projektu Badmintonové olympiády. Sedm dovednostních disciplín a malé badmintonové utkání rozhodovaly o vítězi, kterým se nakonec ...

Pohár badmintonové akademie: dvě zlaté pro Dominiku Kurzovou a Bedřicha Valentu

Most hostil ve dnech 24.-25. května turnaj GPB dospělých o pohár badmintonové akademie. Domácím pořadatelům udělal radost dvojí výhrou Bedřich Valenta, ve vynikající formě zastihl turnaj Dominiku Kurzovou z Astry, jež získala také ...

Děti do 11 let mohou soutěžit v badmintonové olympiádě

 Po loňském pilotním kole se letos naplno rozjíždí badmintonová olympiáda - soutěž pro děti do 11 let, kterou organizuje klub Super Stars Most. Jde o týmovou soutěž v osmi disciplínách, jejichž zvládnutí přispívá k všestrannému ...

1. liga: stoprocentní bilanci mají Český Krumlov, Astra B, Montas a brněnská Kometa

Prvním kolem byla rozehrána druhá nejvyšší domácí soutěž. Dvě výhry si v západní skupině připsaly týmy SKB Český Krumlov a Astra ZM Praha B, ve východní skupině se podobně dařilo Kometě Brno.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!