O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kraťas křížem: učte se od mistra světa ve dvouhře

Kraťas na síti zahrávaný křížem přes celou šířku kurtu může být mnohdy vítězným úderem. Naučte se od Petera Rasmussena, mistra světa ve dvouhře z roku 1997, jak jednoduše "převézt" své soupeře.

Než se pustíte do cvičení: teoretická příprava

Na úvod připomeňme, že jsme téma křižného kraťasu na BadmintonWebu už rozebírali – bylo to v článku Dvojitá finta u sítě: blafuj jako Lee Jae Bok. Jak název napovídá, čínský trenér Lee Jae Bok v něm ukazoval spektakulární, ale docela náročnou fintu s dvojitým zatajeným úderem. Kdo se cítí na tuto "vyšší dívčí", může přeskočit na tento článek. Dnes si ale doplníme o něco jednodušší verzi: základní techniku pro kraťas křížem, matoucí soupeře "pouze" jedním způsobem a mnohem snazší na pochopení i zvládnutí.

Pro začátek, než se pustíte do nácviku křižných kraťasů, doporučujeme využít možnosti teoretické přípravy. Základem je článek Údery na síti v Teorii badmintonu zpracované Pepou Rubášem. S postupem, jaký byste měli při cvičení uplatnit, vám v obecném článku o úderech u sítě poradí okénko trenéra Michala Turoně.

Peterova technika: stažení a stisk

Nyní už se ale podívejme, co doporučuje Peter Rasmussen - mistr světa ve dvouhře mužů z roku 1997. V instruktážním videu, které je dostupné ve verzi pro leváky (sám Peter je levák) i v invertované pro praváky, doporučuje nejprve přistupovat k síti stejně, jako byste chtěli zahrát kraťas po lajně – jen tak efektivně zmatete soupeře. Pro následné provedení kraťasu křížem je dobré nemít ruku k síti nataženou úplně kolmo (jakoby do šermířského výpadu), ale dostat blíže pásce i předloktí, čímž se zjednoduší následné zahrávání úderu.

Pohyb, který Peter ukazuje v první polovině videa, je stažení zápěstí směrem dolů. Hlava rakety přitom zůstává víceméně na stejném místě, mění se pouze úhel výpletu vůči míčku. Samotný úder je pak zahráván víceméně jen stiskem rakety v prstech (důležitý je palec a ukazováček). Důležité také je, aby celý pohyb nebyl příliš dlouhý a raketa se po odehrání míčku zastavila – to pomůže dosáhnout větší konzistence a přesnosti.

A teď už sledujte základní i invertovanou verzi videa na stránkách BadmintonLife.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [26.05.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

All England: videa z finálových utkání

Sledujte pětici videí z finálových utkání All England 2011. Uvidíte souboj velikánů Lin Dana a Lee Chong Wei, či dramatické finále čtyřhry mužů se šťastným koncem pro dánský pár Matthias Boe – Carsten Mogensen.

Asijské hry: fantastické debly v souboji Číny s Koreou

Sledujte videozáznam čtyř zápasů finále týmové soutěže mezi Čínou a Koreou. Číňané nakonec potvrdili roli favorita, ale museli pořádně zabojovat. Exkluzivní úroveň mělo zejména utkání párů Lee Yong Dae – Jung Jae Sung a Cai Yun – ...

Asijské hry: patnáctiletý thajský zázrak v akci

Sledujte v akci Ratchanok Inthanonovou - zázračná, teprve patnáctiletá hráčka z Thajska ve finále asijských her pořádně potrápila světovou jedničku Wang Xin. V článku najdete videozáznam finále týmové soutěže žen na Asian Games ...

Asijské hry: videa z finálových utkání

Sledujte fantastická utkání finále Asijských her. Třísetová čtyřhra Markis Kido, Hendra Setiawan – Koo Kien Keat, Tan Boon Heong patří k nejlepším zápasům roku. Parádní hru nabídli také finalisté dvouhry Lin Dan a Lee Chong Wei.

Atletický žebřík: tipy na odrazová cvičení

Atletický žebřík je pomůckou, jejíž využití prakticky nemá omezení. Přinášíme pětici videí s náměty na cvičení z produkce BadmintonCoach.cz - sledujte náměty na odrazová cvičení.

Austria International: videa z finálových utkání

Sledujte videozáznam všech pěti finálových utkání na mezinárodním mistrovství Rakouska. Uvidíte například souboj elitních japonských singlistek, dramatickou čtyřhru žen, či vítězství anglického páru Clark – Langridge ve čtyřhře ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!