O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Kdo je kdo ve světovém badmintonu

Stručně z historie

Za přímého předchůdce dnes považujeme indickou hru „Poona“, kterou do Evropy přivezl koncem 19. století (1872) anglický důstojník vévoda z Beaufortu. Na svém sídle Badminton House v hrabství Gloucestershire uspořádal v roce 1873 první turnaj. Nicméně už daleko předtím ( před 2 000 lety) se v kultuře jihoamerických Inků a středoamerických Aztéků setkáváme s náznaky hry s „opeřeným míčkem“, v 7. století našeho letopočtu se v Číně hovoří o hře „Di-Dšen-Dsi“, kdy míček je odbíjen rukou nebo nohou. V Japonsku se mluví o hře „Cibane“ (14. století), v Indii o hře „Poona“. Ve Francii v 16. století to byla hra zvaná „Jeu Volant“.

A tak pár letopočtů:

1877 - ustanovení pravidel badmintonu prvním anglickým klubem
1893 – založení první národní badmintonové asociace v Anglii, BAE
1899 - 1. ročník All England Championships - turnaj je pokládán za neoficiální mistrovství světa. Je obdobou tenisového Wimbledonu.
1934 - ustavení Mezinárodní badmintonové federace IBF devíti národními badmintonovými svazy (Anglie, Dánsko, Francie, Holandsko, Irsko, Kanada, Nový Zéland, Skotsko a Wels)
1948 - ustaven Thomas Cup Georgem Thomasem, prvním prezidentem IBF, mezinárodní soutěž družstev mužů - obdoba tenisového Davis Cupu
1956 - ustaven Uber Cup, mezinárodní soutěž družstev žen
1968 - badminton poprvé uveden na Olympijských hrách v Mnichově jako ukázkový sport. Vystoupení badmintonistů se líbilo, ale při hlasování o trvalém zařazení badmintonu do programu OH nebyl návrh rozdílem jednoho hlasu přijat.
1967 – založena ve Frankfurtu Evropská badmintonová unie, k deseti zakládajícím národním svazům patřil i Československý badmintonový svaz, a v roce 1980 sdružuje již 24 členských národních svazů
1968 - první mistrovství Evropy
1977 – poprvé se hraje MS jednotlivců (ve švédském Malmö)
1992 – premiéra badmintonu na letních OH v Barceloně (Španělsko) – pouze dvouhry a čtyřhry
1992 – poprvé se hraje individuální MS juniorů (v Jakartě – Indonésie)
1996 - na OH v Atlantě se poprvé hraje i smíšená čtyřhra, ve dvouhře mužů získal zlatou medaili Dán P.E.Hoyer-Larsen (34 let) a tím prolomil absolutní nadvládu asijských hráčů.
2006 – velká změna pravidel a systému počítání, Mezinárodní badmintonová federace (IBF) se přejmenovává Světovou badmintonovou federací ( World Badminton Federation - WBF)

Doporučit:
Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuze
Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS