O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Jan Fröhlich: „Cíl číslo jedna jsou olympijské hry.“

V časovém presu a během cest do exotických destinací k mezinárodním mistrovstvím Nového Zélandu, Peru či naposledy Maroka jsme zastihli Jana Fröhlicha. Český reprezentant, který dlouhodobě působí ve Švýcarsku, v rozhovoru potvrdil, že se zapojí do olympijské kvalifikace.

V souvislosti s olympijskými hrami v Londýně 2012 se hovoří především o Petru Koukalovi a Kristíně Ludíkové. Na mezinárodních turnajích ale startuje celá řada českých hráčů a nesmíme zapomínat ani na ty, kteří by se mohli stát „černými koni“ - mezi prvními pak musí padnout jméno Jan Fröhlich. Odchovanec benáteckého badmintonu působí už řadu let ve švýcarském BC Uzwill jako hráč i jako trenér. Jeho mezinárodní kariéru brzdila v posledních letech zranění a zranění či klubové povinnosti mu zamezily také v účasti na posledních MČR. Nyní se ale Jan vrací na scénu a na světový žebříček. Společně se Zdeňkem Svátou absolvoval badmintonově exotické turné, dařilo se mu na mezinárodním mistrovství Ugandy, hrál hlavní soutěž na Novém Zélandu, v Peru a naposledy také v Maroku (o svérázné podobě tohoto turnaje referuje článek na Czechbadmintonu).

Zdraví už slouží, hurá do světa

První otázka BadmintonWebu pochopitelně musela směřovat ke zdravotnímu stavu českého badmintonisty. A fanoušci Jana Fröhlicha dostali dobrou zprávu: „Co se týče mého zranění z loňského roku, tak myslím, že je můj zdravotní stav, jak má být.“ Vzpomínky na loňský rok se trochu liší, když se vezmou z pohledu Jana Fröhlicha – hráče – a Jana Fröhlicha – trenéra. „Hráčským cílem byl návrat po zranění, takže úspěch. Doktor hrozil, že už to nikdy nemusí být takové, jako dříve,“ těší Jana. Na druhou stranu pohled trenéra je pesimističtější: „Pád z nejvyšší soutěže družstev, jinak na mistrovství Švýcarska celkem úspěch jak v juniorech, tak v dospělých. Já říkám, že všechno špatné je pro něco dobré. Díky tomu, že se můj uzwillský domeček z karet sesypal, se teď mohu plně soustředit na turnaje,“ hledá Jan pozitiva neutěšené klubové sezóny.

Čeští fanoušci mohli jméno Jan Fröhlich číst v článcích o turnajích z afrického kontinentu, Austrálie a Oceánie či Jižní Ameriky. Co ho vedlo k cestě do těchto destinací? „Pokud nejsi na žebříčku, tak v Evropě nemáš skoro šanci se dostat do turnaje,“ vysvětluje Jan. S turnaji na africkém kontinentu moc českých hráčů zkušenosti nemá, stejně tak s těmi jihoamerickými. Bylo něco pro zkušeného badmintonistu překvapením? „Kvalita byla horší (organizace, zázemí), i když Peru v tomto ohledu bylo fajn. No a je tam vedro, ať už v Africe nebo Jižní Americe, takže člověk musí být fyzicky ready,“ popisuje Jan. Na Novém Zélandu a v Austrálii spolu se Zdeňkem Svátou čelili široké asijské konkurenci. Jsou tyhle turnaje těžší než třeba mezinárodní mistrovství Polska, Rakouska apod.? „Normálně nejsou, ale letos se to pěkně sešlo, Nový Zéland byla nejsilnější international challenge, co jsem zažil.“

Jan Fröhlich se zapojuje do olympijské kvalifikace

Také při hodnocení hry a dosažených výsledků má Jan Fröhlich tak trochu hořkosladký pocit. „Když jsem hrál dobře, měl jsem Japonce, když jsem měl šanci vyhrát, hrál jsem špatně,“ popisuje ironicky. „Ale v Ugandě to dopadlo dobře, přestože tam má forma kolísala. S výsledky jsem celkem spokojen,“ dodává nakonec. Znamená zvýšená účast na světových turnajích, že se Jan zapojí do olympijské kvalifikace pro Londýn 2012? Při dobré formě by jistě mohl být jejím „černým koněm“...

“Chystám se určitě,“ odpovídá, „nebo spíše už jsem se zapojil. Někoho jsem svým návratem jistě překvapil a někdo to určitě očekával ;)“ dodává. I v souvislosti se situací v Uzwillu nás zajímalo, jak to vypadá s případným návratem do České republiky a zda v dohledné době Jana neuvidíme také na domácích kurtech. „Olympijská kvalifikace bude nyní taková má mezistanice a pak se uvidí, kam se vrtnu,“ vysvětluje. „Snad se na domácích kurtech objeví,“ dává pak publiku neurčitou naději.

Na závěr jsme zjišťovali, jaké má aktuálně Jan Fröhlich v badmintonu cíle: bude se pokoušet o olympijské hry, či jubilejní desátý titul mistra ČR ve dvouhře? „Samozřejmě, že by bylo fajn dosáhnout toho všeho, co by se jako cíl jevilo a bylo reálné,“ odpovídá. „Pro mě je teď priorita radost ze hry a účast na turnajích, což mi chybělo. Jinak bych jako cíl jedna a směr koncentrace volil olympijské hry.“

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [22.05.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Adam Mendrek: "Ve finále se mi vyplatila kondiční příprava."

Nejúspěšnější hráč domácího juniorského šampionátu odpovídal na otázky BadmintonWebu. Čtěte, jak se Adamovi hrálo v Brně, jak se chystá na nadcházející MČR dospělých a které turnaje ještě absolvuje v první polovině roku 2012.

Adam Mendrek: "Výsledek z MS je pro mě nejcennější v kariéře."

Vynikající výsledky v posledních týdnech vynesly Adama Mendreka na 5. místo světového juniorského žebříčku a třetí místo v evropském pořadí. Krátce před odjezdem na tréninkový kemp v Číně jsme vyzpovídali vítěze MMČR juniorů a ...

Australian Open: Jan Fröhlich prošel do druhého kola

Australian Open v badmintonu nemá takový zvuk jako tenisové, přesto jde o prestižní mezinárodní turnaj. Z dvojice Čechů, kteří se ho účastnili, dopadl lépe Jan Fröhlich, kterému se podařilo projít do druhého kola.

Badmintonista roku 2012: výsledky výroční ankety

 Každoročně vyhlašovaná anketa o nejlepšího badmintonistu roku odhalila své výsledky během slavnostního večera na MČR v Mostě. Badmintonistou roku se stal Jan Fröhlich, mezi ženami to byla Kristína Gavnholt. 

Bahrain International: Fröhlich i Koukal uhráli jedno kolo

Na další exotický výlet se v rámci olympijské kvalifikace vypravili dva nejlepší čeští singlisté. Jak Petr Koukal tak Jan Fröhlich však uhráli v Bahrajnu jen jedno kolo.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS