O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Indonesia Open: loučení Taufika Hidayata

Taufik Hidayat se loučil porážkou v prvním kole

Poslední dvě sezóny, v nichž ustoupil z nejvyšších pozic, možná v očích některých fanoušků trochu pošramotily pověst Taufika Hidayata. Pravdou však je, že se po Peteru Gadem loučí další z badmintonových legend. Taufik byl symbolem indonéského badmintonu, hráčem s nadáním od Boha, který udivoval svět pružným a uvolněným pohybem, drtivými smeči a neskutečným backhandem.

176 cm vysoký Indonésan během své kariéry dokázal získat takřka všechny významné tituly. V roce 2000 se stal jedničkou světového žebříčku, vyhrál olympijské hry v Athénách a mistrovství světa v Anaheimu, třikrát se stal mistrem Asie, s týmem Indonésie dvakrát ovládl Thomas Cup a uniklo mu tedy jen vítězství v Sudirman Cupu a prestižní titul z All England.

Taufik Hidayat se vždy mohl spolehnout na špičkovou hru na síti a drtivé smeče. Jeho rekord je zároveň i nejtvrdší naměřenou smečí ve dvouhře mužů – v roce 2006 vyslal během světového šampionátu na stranu svého soupeře Wei Ng projektil o rychlosti 305 km/h. Kritika se na Taufikovu hlavu během kariéry snášela za ne vždy dokonalou kondici a tendenci podléhat vlivu publika. Nenechte se však mýlit: král nesestoupil příliš hluboko ze svého piedestalu. Občasné nečekané porážky na turnajích Super Serie v posledních letech mohly vyvolat dojem slabosti. Ale vzpomeňme si na loňské olympijské hry. Petr Koukal mohl právem doufat, že si Taufik, jeho soupeř ve skupině, vybere slabší okamžik, a že bude mít šanci postoupit. Indonéský veterán ho ale doslova "vyučil" poměrem 21:8 a 21:8...

V Jakartě na svém posledním turnaji kariéry nastoupil Taufik v prvním kole proti indickému soupeři Saiovi Praneethovi. Po porážce 21:15 12:21 a 17:21 se musel loučit už mezi 32 nejlepšími. Přesto šlo o událost, která významem daleko překonala všechna dosažená vítězství. Loučí se hráč s výjimečným talentem, hráč, na něhož byl požitek se dívat, a přes veškeré výstřednosti badmintonista schopný neuvěřitelných výkonů.

Dva německé pokusy o zlato nevyšly

Málokoho asi překvapí, že si nejvíce titulů – tři – odvezla z Jakarty reprezentace Číny. Na dosah od obdobné bilance byly ale i další národy. Evropskou čest tentokrát nejlépe hájili hráči z Německa. Ve finále dvouhry mužů se představil Marc Zwiebler, jenž naplno využil příznivého losu, ve finále dvouhry žen startovala Juliane Schenková. Oba však zůstali těsně pod vrcholem a na vítězství nedosáhli. Ani Joachim Fischer Nielsen s Christinnou Pedersenovou nedokázali ve finále mixu překonat "čínskou zeď", a tak se starý kontinent musel spokojit se třemi stříbrnými medailemi.

Tradičně početné a bouřící publikum bylo skvělou kulisou finálovému zápasu čtyřhry mužů. V něm se představili domácí Ahsan a Setiawan proti korejskému páru Ko-Lee. Neuvěřitelný přehled, zadržené dropy a fantastické kontradrajvy Hendry Setiawana rozhodly o výhře indonéského páru.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

čtyřhra žen: Bao Yixin, Cheng Shu - Wang Xiaoli, Yu Yang (všechny Čína) 15:21 21:18 21:18
dvouhra mužů: Lee Chong Wei (Malajsie) – Marc Zwiebler (Německo) 21:15 21:14
dvouhra žen: Li Xuerui (Čína) – Juliane Schenková (Německo) 21:16 18:21 21:17
čtyřhra mužů: Mohammad Ahsan, Hendra Setiawan (Indonésie) – Ko Sung Hyun, Lee Yong Dae (Korea) 21:14 21:18
smíšená čtyřhra: Zhang Nan, Zhao Yunlei (Čína) – Joachim Fischer Nielsen, Christinna Pedersenová (Dánsko) 24:22 20:22 21:12

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [16.06.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Thomas & Uber Cup: skupinové boje přinesly zranění světové jedničky!

Šokem pro malajské fanoušky začalo finále Thomas a Uber Cupu – mistrovství světa mužských, resp. ženských reprezentačních družstev. Lee Chong Wei, světová jednička ve dvouhře mužů, musel pro zranění skrečovat zápas Peteru Gademu!

Zázračné děti: napodobí Dán Axelsen božského Taufika?

Šestnáctiletý dánský reprezentant Viktor Axelsen příjemně šokoval badmintonový svět, když na mistrovství světa juniorů vyřadil prvního nasazeného hráče (byl jím Yuxiang Huang z Číny). V další třísetové bitvě si poradil s Indem ...

493 km/h: nejrychlejší smeč na světě má Tan Boon Heong

Yonex Nanoray Z-Speed je raketa vyvinutá se záměrem dosáhnout maximální rychlosti smečů. V laboratorních podmínkách byl díky ní opět překonán rychlostní rekord: v Guinessově knize rekordů je nyní zapsáno vedle jména malajského ...

Denmark Open: Čína byla tentokrát suverénní

Všechny zlaté medaile na turnaji Super Series v dánském Odense posbírali reprezentanti Číny. Singlovou výhru si po napínavém průběhu vybojoval světový šampion Chen Long.

Indonesia Open: ve fantastické atmosféře se dařilo Dánům

Výjimečný turnaj i v rámci světové Super Serie hostila tento týden Indonésie. Před bouřícími tribunami se k výrazným úspěchům prosadili dánští badmintonisté – vítězi turnaje v Jakartě se stali Jan O. Jorgensen a mix ...

French Open: parádní drama ve dvouhře mužů

Vrcholný seriál turnajů Super Series pokračoval turnajem v Paříži. Největším zážitkem pro všechny návštěvníky stadionu Pierra De Coubertina bylo finále dvouhry mužů, které skončilo výhrou tchajwanského hráče Chou Tien Chena.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!