O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Finty v tréninku: Gadeho finta a další nové triky

  Badmintonové triky a fintičky nejsou jen doménou profesionálních hráčů. Pokročilé údery se může naučit skoro každý. Sledujte čtveřici nových videí z tréninku žákovských družstev SK Prosek Praha. Uvidíte finty se změnou gripu, dvojitým pohybem rakety i pěkné provedení fintičky, kterou proslavil Peter Gade.

Gadeho finta: kraťas pod rukou s naznačeným lobem

Pětinásobný mistr Evropy, donedávna jediný Evropan schopný konkurovat nejužší asijské špičce - Peter Gade proslul i jako vytříbený technik a mistr fintiček. Jednou z jeho nejznámějších je kraťas pod rukou. Tento úder z předního backhandového rohu si vyzkoušela už řada badmintonistů. Ale Peterova verze je o něco obtížnější než prosté zahrání spodem a forehandovou stranou. Patří k ní totiž ještě pohyb proti míčku - naznačení lobu po čáře. Sledujte vzorné provedení od Václava Podivína (SK Prosek Praha) i s bonusovým "prasátkem".

Mimochodem; ani ne týden po natočení videa se Vaškovi povedlo touto fintou přehrát trenéra ;-)

Roztočený kraťas - lob po čáře v backhandu: smajlík s vyplazeným jazykem

Druhá fintička patří opět mezi triky s dvojím pohybem rakety. Falešným úderem, který naznačujeme soupeři, je tentokrát roztočený kraťas v backhandové straně kurtu zahrávaný pohybem rakety směrem ven z kurtu (u praváka tedy rotace zprava doleva). Tento falešný úder musí přijít o něco dříve, než by odpovídalo okamžiku skutečného odehrání míčku, navážeme pak rychlým provedením skutečného úderu: lobu do zadní části kurtu. Pro ty, kteří tápou v tom, jak by měla vypadat dráha hlavy rakety, existuje malá pomůcka: představte si, že kreslíte hlavou rakety do vzduchu obrázek. Falešný úder (kraťas) odpovídá ústům smajlíka, pohyb dolů a nahoru pro lob pak jeho vyplazenému jazyku ;-)

Lob po čáře - kraťas křížem z forehandu: hrátky se zápěstím

S třetí fintičkou už se přesouváme do předního forehandového rohu. Soupeře si tentokrát chceme poslat dozadu po čáře, míč, který ve skutečnosti zahrajeme, ale bude kraťas křížem. Při tomto úderu se opět snažíme provést falešný pohyb o malý okamžik dříve, než by přišlo běžné odehrání - jde o prudký pohyb hlavy rakety směrem k míčku, který se zabrzdí až velmi těsně před kontaktem. Následuje stažení zápěstí směrem dolů pro vytvoření vhodného úhlu a následně zahrání kraťasu křížem tažením hlavy rakety podél sítě. Důležitá je práce se stiskem rakety v prstech: při provádění falešného úderu hráč provádí stisk, následuje uvolnění a druhý stisk při provedení skutečného úderu.

Backhandový lob křížem z forehandu: cvičení pro změnu držení

Na závěr dnešního přídělu fintiček a triků si dáme fintu, která je více než úderem do zápasu cvičením pro rychlé změny držení rakety. S patřičným vedením ji zvládnou i velmi mladí hráči, jak je vidět na videu z tréninku přípravky oddílu SK Prosek Praha. Jde o backhandový lob křížem z forehandu - výchozí pozicí je postavení rakety jako na forehandový kraťas. Těsně před kontaktem s míčkem ale následuje rychlé otočení rakety v prstech a lob křížem zahrávaný backhandovou stranou výpletu. Důležité je, že v tomto úderu nejde o rotaci či zalomení zápěstí, ale pouze změnu držení rakety. Klíčem je tedy před úderem uvolnit držení, po otočení raketu stisknout a prsty zahrát překvapivý úder do zadní části kurtu, a následně raketu zase co nejrychleji vrátit do forehandového držení.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [14.08.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Petr Koukal: čínskému tréninku chybí intenzita

Nejlepší český badmintonista Petr Koukal absolvoval po Sudirman Cupu tréninky v čínském městě Kunming. Na svých stránkách přinesl také zajímavé postřehy, v čem se liší čínský trénink od toho evropského...

Pojď sem – kam jdeš: vydařené finty v singlu

Chcete svého soupeře nejen překvapit, ale i zesměšnit? Zkuste si finty a trikové údery, které hrají ti nejlepší. V pokračování našeho seriálu Pojď sem – kam jdeš se podívám na vydařené fintičky ve dvouhře mužů: své umění předvede ...

Pojď sem – kam jdeš: deblové triky a finty

Potěšení z vítězné výměny je vždy větší, když ji zakončí vydařená finta nebo zatajený úder. V předchozích dílech seriálu Pojď sem – kam jdeš jsme předvedli klasické triky světových singlistů – dnes se podíváme na triky v deblu v ...

Z dlouhé chvíle: zajímavé kousky s raketou a míčem

Co dělat, když čekáte na spoluhráče, v přestávce mezi zápasy nebo volné chvilce tréninku? Jak zahnat nudu v tělocvičně? Zkuste některý z triků s raketou a míčem, který na videích z produkce BadmintonCoach.cz předvádějí Tomáš ...

Příprava na republiku: jak trénuje Petr Koukal

Nejlepší český singlista podle mezinárodního žebříčku zveřejňuje na své facebookové stránce videa z přípravy na vrchol domácí sezóny – mistrovství České republiky. Sledujte, jak se připravuje profesionál.

Pohyb do zadní části kurtu: pracujte s těžištěm

Někdy může zdánlivá maličkost znamenat velký rozdíl v rychlosti a stabilitě pohybu po kurtu. Paul Stewart ukazuje na svém tréninkovém videu, jak si pomoci přenesením váhy při pohybu do zadní části kurtu.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!