O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Finále extraligy: titul obájilo Brno

Badmintonová extraliga má stejného vítěze jako loni: družstvo Sokol Veselý Brno Jehnice. Podobně jako loni bylo finále mimořádně vyrovnané – čtyři a půl hodiny trvající bitvu ukončilo až třízápasové nastavení, Brňané v něm porazili Benátky 6:5.

Fotogalerii z nedělního programu si můžete prohlédnout zde (autor: Tomáš Krajča)

Zápas o třetí místo rozhodl jeden vyhraný set

Předehrou velkého finále bylo v tělocvičně ZŠ ve Vinoři utkání mezi poraženými semifinalisty o konečné třetí místo a bronzové medaile. Sokol Meteor Praha Radotín dokázal porazit Sokol Dobrušku, vyrovnaný průběh přitom diváky dobře připravil na napínavé odpolední dění. Domácí Meteor spoléhal na párové disciplíny, body mu přinesl hned úvodní mix dvouhra a také čtyřhra žen. Překvapením bylo vítězství dvojice Rubáš-Sobota nad bratry Kopřivovými – domácí byli ale více motivovaní a v klíčových okamžicích ukázali na kurtu srdce. Dobruška korigovala třemi body z mužských dvouher: vítězství ve dvou setech si připsali jak Michal Matejka, tak i Ondřej a Tomáš Kopřivové. V závěrečné čtyřhře přesto za stavu 4:3 Meteoru stačil k zisku bronzových medailí jediný vyhraný set: a to se dvojici Drančák – Severa povedlo hned napoprvé. Celý zápas pak sice pro sebe získali Smrek a Matejka z Dobrušky, ale Meteor se radoval z vítězství 9:8 na sety a zisk bronzových medailí.

Ve finále Benátky bojovaly, ale zvítězilo stejně jako loni Brno

Finále bylo důstojným vyvrcholením extraligového play-off a přineslo řadu špičkových zápasů. Na úvod to byl zejména mix, v němž Jiří Provazník a Gustani Megawati Sari předvedli lepší sehranost než brněnská dvojice Lukasz Moren – Lucie Havlová, a očekávaný střet pánských jedniček. Petr Koukal v něm ve dvou setech porazil Pavla Floriána. Hodně hlasitý a vyhecovaný průběh utkání jako by škodil více benáteckému hráči, který byl jinak vyrovnaným soupeřem 68. hráči světa Koukalovi.

V důležité druhé čtyřhře prokázal Jiří Provazník svou velikost: i přes nedávnou operaci a tréninkové manko byl tím nejlepším na kurtu a dotáhl svého parťáka Viki Indru Okvanu k vítězství nad Stanislavem Kohoutkem a Janem Vondrou (sluší se nicméně také přiznat, že i Jan Vondra nastupoval krátce po zranění s ovázaným stehnem). Kateřina Tomalová ve dvouhře vzdorovala Wang Linling vždy jen do poloviny setu, oba skončily výsledkem 21:14 pro brněnskou hráčku čínského původu.

Další se na kurty vydali Petr Jelínek a Jarolím Vícen. „Čechoslovák“ ve službách Brna a hráč, který za jednu sezónu stihl české i slovenské mistrovství republiky, čelil jednomu z hráčů úzké domácí špičky. Jelínek zvítězil ve dvou setech i díky klidnějšímu hernímu projevu – jak sám po zápase řekl: „Uklidnil jsem se, když to bylo 18:16 pro něj“ - v tu chvíli začala série chyb brněnského hráče, která vyvrcholila zkaženým podáním za stavu 19:19 a špatně odhadnutým míčem v zadní části kurtu, jenž přiřkl definitivně bod Benátkám. Zápasem, který v tu chvíli mohl celé utkání zlomit, byla čtyřhra žen. Na jedné straně Gustiani Megawati Sari a Kateřina Tomalová, na druhé Wang Linling a Lucie Havlová. Brňanky ovládly první sadu, ve druhé se benátecké dívky za halasného povzbuzování skupiny fanoušků vzchopily a srovnaly na 1:1. Hororový začátek rozhodujícího setu (neuplynuly ani dvě minuty a stav byl 1:7 z pohledu Benátek) však Megawati a Tomalovou připravil o naději. Stav utkání byl v tu chvíli 3:3 a zdálo se, že vše směřuje k prodloužení.

Benátky opět dostal do vedení Viki Indra Okvana, který v singlu porazil Stanislava Kohoutka. Bojovný zápas nabídl dlouhé výměny a ve střetu indonéského a českého badmintonu se bylo na co koukat. Na konečných 4:4 po základní části srovnali v deblu Lukasz Moren a Petr Koukal, když porazili hodně nervózní dvojici Pavel Florian – Petr Jelínek. Utkání bylo krom špičkového badmintonu zajímavé i taktickými hrátkami: na začátku si Petr Koukal (možná i po zkušenosti z loňského finále, kdy mu jeho vítězné podání bylo dlouho připomínáno) vyžádal rozhodčí na podání – ta ovšem za celé dva sety odpískala jen jednu chybu při servisu, a to Lukaszi Morenovi. Došlo i na „malé naschvály“ při vracení míčků po prohrané výměně, či hlasitý pokřik směrem k soupeři. Většinu času se ale hrál strhující badminton plný dělových smečí, prudkých drivů a přesných obran. Více sil i kvality měli brněnští a rozhodli o tom, že se celé utkání protáhne.

Nastavené zápasy začaly dvojicí dvouher, které měly i jasné favority. Za Benátky to potvrdila a bodovala Gustiani Megawati Sari. Lucie Havlová ji hodně zlobila především v prvním setu, nedokázala ale čelit pestré hře soupeřky s řadou zatajených úderů. Na vedlejším kurtu zatím srovnal na průběžných 5:5 Jan Vondra. Ačkoliv byl handicapován zraněním, nedal šanci Jiřímu Provazníkovi – zápas plný přesných míčů i hodně štiplavých glos a vtípků, kterými nešetřili oba účastníci, byl sehrán viditelně „pro diváky“.

Definitivní rozhodnutí tak musel přinést až závěrečný mix. Do něj Brno nasadilo elitní dvojici Petr Koukal – Wang Linling, za Benátky nastoupili Viki Indra Okvana a Kateřina Tomalová. Zpočátku se zdálo, že bude vyhecovaný benátecký pár sahat po zázraku, a především Okvana v průběhu celého utkání předváděl mnohdy neuvěřitelné drivy a útočné údery i ze zdánlivě nemožných pozic. Brzy se ale hra převážila na stranu podobně silově vybaveného Koukala a jeho čínské partnerky, která dokázala neomylně zakončovat i velmi těžké pozice na síti. A tak se Brno po více než čtyřech hodinách urputné bitvy mohlo radovat z obhajoby titulu. Mistrem ČR a vítězem extraligy smíšených družstev pro rok 2011 se tedy stává Sokol Veselý Brno Jehnice!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.04.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Přijďte se podívat na finále play-off extraligy

16.-17. dubna bude tělocvična ZŠ Vinoř hostit vrcholný turnaj - finále play-off extraligy v badmintonu. Přijďte se podívat na utkání čtyř nejlepších smíšených družstev o titul. Více na www.playoff-badminton.cz.

Benátecký pohár: jubilejní ročník turnaje GPA

Medaile pro juniorské reprezentanty z věkové kategorie U17, dvě výhry Kateřiny Tomalové či přetrženou achillovku Hany Milisové – to vše přinesl jubilejní 20. ročník Benáteckého poháru – Memoriálu Petra Martince st.

ME klubů: Benátky došly mezi osm nejlepších

Ve francouzském Tours probíhalo od 10. do 14. června mistrovství Evropy klubů. Český zástupce, BK 1973 Deltacar Benátky n. Jiz., došel i v oslabené sestavě do čtvrtfinále.

Vítězi extraligy se v dramatickém finále play-off staly Benátky nad Jizerou

Finálový turnaj extraligy smíšených družstev nabídl dramatické a vyrovnané souboje čtyř předních českých týmů. Z titulu se radují Benátky nad Jizerou, které ve finále porazily Brno-Jehnice poměrem 5:3.

Finále badmintonové extraligy slibuje nevídané drama

 11. a 12. dubna se v Praze odehraje iBOD a ČEPS Finále play-off extraligy v badmintonu za účasti čtyř nejlepších českých týmů. O mistrovský titul se utkají obhájce TJ Sokol Veselý Brno-Jehnice, loni stříbrný BK 1973 Deltacar ...

Přijďte se podívat na finále play-off extraligy

 O víkendu 11.-12. dubna bude tělocvična ZŠ Vinoř hostit finálový turnaj play-off extraligy v badmintonu. Přijďte se podívat na české i zahraniční hvězdy; o titul se budou prát týmy Českého Krumlova, Brna, Benátek a domácího ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS