O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Finále extraligy: titul obájilo Brno

Badmintonová extraliga má stejného vítěze jako loni: družstvo Sokol Veselý Brno Jehnice. Podobně jako loni bylo finále mimořádně vyrovnané – čtyři a půl hodiny trvající bitvu ukončilo až třízápasové nastavení, Brňané v něm porazili Benátky 6:5.

Fotogalerii z nedělního programu si můžete prohlédnout zde (autor: Tomáš Krajča)

Zápas o třetí místo rozhodl jeden vyhraný set

Předehrou velkého finále bylo v tělocvičně ZŠ ve Vinoři utkání mezi poraženými semifinalisty o konečné třetí místo a bronzové medaile. Sokol Meteor Praha Radotín dokázal porazit Sokol Dobrušku, vyrovnaný průběh přitom diváky dobře připravil na napínavé odpolední dění. Domácí Meteor spoléhal na párové disciplíny, body mu přinesl hned úvodní mix dvouhra a také čtyřhra žen. Překvapením bylo vítězství dvojice Rubáš-Sobota nad bratry Kopřivovými – domácí byli ale více motivovaní a v klíčových okamžicích ukázali na kurtu srdce. Dobruška korigovala třemi body z mužských dvouher: vítězství ve dvou setech si připsali jak Michal Matejka, tak i Ondřej a Tomáš Kopřivové. V závěrečné čtyřhře přesto za stavu 4:3 Meteoru stačil k zisku bronzových medailí jediný vyhraný set: a to se dvojici Drančák – Severa povedlo hned napoprvé. Celý zápas pak sice pro sebe získali Smrek a Matejka z Dobrušky, ale Meteor se radoval z vítězství 9:8 na sety a zisk bronzových medailí.

Ve finále Benátky bojovaly, ale zvítězilo stejně jako loni Brno

Finále bylo důstojným vyvrcholením extraligového play-off a přineslo řadu špičkových zápasů. Na úvod to byl zejména mix, v němž Jiří Provazník a Gustani Megawati Sari předvedli lepší sehranost než brněnská dvojice Lukasz Moren – Lucie Havlová, a očekávaný střet pánských jedniček. Petr Koukal v něm ve dvou setech porazil Pavla Floriána. Hodně hlasitý a vyhecovaný průběh utkání jako by škodil více benáteckému hráči, který byl jinak vyrovnaným soupeřem 68. hráči světa Koukalovi.

V důležité druhé čtyřhře prokázal Jiří Provazník svou velikost: i přes nedávnou operaci a tréninkové manko byl tím nejlepším na kurtu a dotáhl svého parťáka Viki Indru Okvanu k vítězství nad Stanislavem Kohoutkem a Janem Vondrou (sluší se nicméně také přiznat, že i Jan Vondra nastupoval krátce po zranění s ovázaným stehnem). Kateřina Tomalová ve dvouhře vzdorovala Wang Linling vždy jen do poloviny setu, oba skončily výsledkem 21:14 pro brněnskou hráčku čínského původu.

Další se na kurty vydali Petr Jelínek a Jarolím Vícen. „Čechoslovák“ ve službách Brna a hráč, který za jednu sezónu stihl české i slovenské mistrovství republiky, čelil jednomu z hráčů úzké domácí špičky. Jelínek zvítězil ve dvou setech i díky klidnějšímu hernímu projevu – jak sám po zápase řekl: „Uklidnil jsem se, když to bylo 18:16 pro něj“ - v tu chvíli začala série chyb brněnského hráče, která vyvrcholila zkaženým podáním za stavu 19:19 a špatně odhadnutým míčem v zadní části kurtu, jenž přiřkl definitivně bod Benátkám. Zápasem, který v tu chvíli mohl celé utkání zlomit, byla čtyřhra žen. Na jedné straně Gustiani Megawati Sari a Kateřina Tomalová, na druhé Wang Linling a Lucie Havlová. Brňanky ovládly první sadu, ve druhé se benátecké dívky za halasného povzbuzování skupiny fanoušků vzchopily a srovnaly na 1:1. Hororový začátek rozhodujícího setu (neuplynuly ani dvě minuty a stav byl 1:7 z pohledu Benátek) však Megawati a Tomalovou připravil o naději. Stav utkání byl v tu chvíli 3:3 a zdálo se, že vše směřuje k prodloužení.

Benátky opět dostal do vedení Viki Indra Okvana, který v singlu porazil Stanislava Kohoutka. Bojovný zápas nabídl dlouhé výměny a ve střetu indonéského a českého badmintonu se bylo na co koukat. Na konečných 4:4 po základní části srovnali v deblu Lukasz Moren a Petr Koukal, když porazili hodně nervózní dvojici Pavel Florian – Petr Jelínek. Utkání bylo krom špičkového badmintonu zajímavé i taktickými hrátkami: na začátku si Petr Koukal (možná i po zkušenosti z loňského finále, kdy mu jeho vítězné podání bylo dlouho připomínáno) vyžádal rozhodčí na podání – ta ovšem za celé dva sety odpískala jen jednu chybu při servisu, a to Lukaszi Morenovi. Došlo i na „malé naschvály“ při vracení míčků po prohrané výměně, či hlasitý pokřik směrem k soupeři. Většinu času se ale hrál strhující badminton plný dělových smečí, prudkých drivů a přesných obran. Více sil i kvality měli brněnští a rozhodli o tom, že se celé utkání protáhne.

Nastavené zápasy začaly dvojicí dvouher, které měly i jasné favority. Za Benátky to potvrdila a bodovala Gustiani Megawati Sari. Lucie Havlová ji hodně zlobila především v prvním setu, nedokázala ale čelit pestré hře soupeřky s řadou zatajených úderů. Na vedlejším kurtu zatím srovnal na průběžných 5:5 Jan Vondra. Ačkoliv byl handicapován zraněním, nedal šanci Jiřímu Provazníkovi – zápas plný přesných míčů i hodně štiplavých glos a vtípků, kterými nešetřili oba účastníci, byl sehrán viditelně „pro diváky“.

Definitivní rozhodnutí tak musel přinést až závěrečný mix. Do něj Brno nasadilo elitní dvojici Petr Koukal – Wang Linling, za Benátky nastoupili Viki Indra Okvana a Kateřina Tomalová. Zpočátku se zdálo, že bude vyhecovaný benátecký pár sahat po zázraku, a především Okvana v průběhu celého utkání předváděl mnohdy neuvěřitelné drivy a útočné údery i ze zdánlivě nemožných pozic. Brzy se ale hra převážila na stranu podobně silově vybaveného Koukala a jeho čínské partnerky, která dokázala neomylně zakončovat i velmi těžké pozice na síti. A tak se Brno po více než čtyřech hodinách urputné bitvy mohlo radovat z obhajoby titulu. Mistrem ČR a vítězem extraligy smíšených družstev pro rok 2011 se tedy stává Sokol Veselý Brno Jehnice!

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [10.04.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Yonex Cup: mezinárodní turnaj mládeže v Brně

V Brně-Jehnicích se o víkendu 23.-24. října konal třetí ročník mezinárodního turnaje mládeže kategorií U13 a U15. Při účasti našich a slovenských hráčů se dařilo chlapcům z Liberce a Jižních Čech a dívkám z hlavního města.

Top 20: suverénně nejlepší mládež má Astra Praha

Český badmintonový svaz letos opět rozděluje dotaci na talentovanou mládež mezi kluby úspěšně pracující s juniorskými hráči. V pořadí nejlepších dvaceti oddílů největší bodový zisk zaznamenala Astra Praha před Sokolem Klimkovice a ...

Tipovací soutěž: vítězkou prvního kola Tereza Holečková

Velmi vyrovnané bylo první kolo tipovací soutěže na utkání extraligy a 1. ligy smíšených družstev. Vítězkou se nakonec stala Tereza Holečková.

Tipovačka na extraligu: Miloslav Beznoska nasadil k trháku

O víkendu proběhl 5. hrací víkend extraligy a první ligy družstev dospělých – a také 5. kolo tipovací soutěže. Suverénně v něm zvítězil Miloslav Beznoska a vybudoval si výrazný náskok v čele celkového pořadí.

Tipovací soutěž: třetí kolo vyhrál Miloš Chaloupka

S velkým náskokem ovládl třetí kolo tipovačky na extraligu Miloš Chaloupka. Druhé vítězství v řadě za sebou ho vyneslo na druhé místo celkového pořadí soutěže.

Tipovací soutěž: vyrovnané kolo zvládl nejlépe Miloš Chaloupka

Hodně vyrovnané bylo startovní pole tipujících ve druhém kole soutěže. O půl bodu zvítězil Miloš Chaloupka, ale zdatně si vedla i celá řada dalších účastníků.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!