O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Evropští mistři: prapor drží Dánové

Není velkým překvapením, že většinu titulů v historii mistrovství světa získali Asiaté. Stejně tak není velkým překvapením, že mezi čestnými evropskými úspěchy najdeme takřka výhradně jména dánských badmintonistů. Připomeňme si Evropany, kteří to dotáhli až k titulu mistrů světa: od Lenne Koppenové, přes Thomase Lunda či Camillu Martin až k párům Paaske-Rasmussen a Robertson-Emmsová...

Liga výjimečných: dvojnásobní šampioni z Dánska i Anglie

Jen velmi málo evropských badmintonistů dokázalo získat dokonce dva tituly. Tyto velké úspěchy se navíc většinou řadí do vzdálenější minulosti. Nejúspěšnější hráčkou prvního mistrovství světa v roce 1977 se stala Dánka Lenne Koppenová, která dokázala vyhrát dvouhru a společne se Steenem Skovgaardem také smíšenou čtyřhru. Dánové se nakonec stali nejúspěšnější zemí mistrovství, když třetí zlatou medaili přidal Flemming Delfs. Roli mohlo hrát i místo konání: švédské Malmö. Počin Koppenové je na evropské poměry jedinečný, nikdo další nedokázal dvakrát vyhrát na jediném mistrovství, z Asiatů se to podařilo čtveřici hráčů: Korejcům Park Joo-bongovi a Kim Dong-moonovi, Číňankám Ge Fei a Gao Ling.

Druhou hráčkou, která si na mistrovské zlato sáhla hned dvakrát, byla Angličanka Jane Websterová. Ta v roce 1980 v indonéské Jakartě vyhrála čtyřhru žen společně s Norou Perryovou, o tři roky později na šampionátu v dánské Kodani zvítězila v mixu se švédským badmintonistou Thomasem Kihlströmem. Ve stejném roce ještě Steen Fladberg a Jesper Helledie (Dánsko) vyhráli čtyřhru mužů, pak se ale přísun medailí do Evropy na dlouhou dobu zastavil.

Další zlato pro starý kontinent přišlo až v roce 1993, kdy na šampionátu v anglickém Birminghamu získal titul mistra světa v mixu třetí a poslední člen “ligy výjimečných,” Dán Thomas Lund. V Anglii zvítězil s Catrine Bengtssonovou ze Švédska, o dva roky později na MS ve švýcarském Lausanne pak titul obhájil, ale už s novou partnerkou ze své země - Marlene Thomsenovou.

Evropa úspěšná hlavně v mixu

Od té doby už Evropané sbírají zlaté medaile jen sporadicky, platí pak, že mix zůstává nejsilnější disciplínou hráčů ze starého kontinentu. Poslední zlaté medaile z dvouhry mají ještě patinu 90. let minulého století – získal ji v úchvatném zápase v roce 1997 Peter Rasmussen (celé utkání si můžete prohlédnout v článku Z historie: strhující maraton v režii “bílého Číňana”) a o dva roky později v utkání s mimořádně napínavým závěrem jeho dánská krajanka Camilla Martin (záznam třetího rozhodujícího setu najdete v článku Z historie: dvě velká vítězství dánské bojovnice).

Ve čtyřhře už se Evropa radovala jedinkrát, to když v roce 2003 nově složená dánská dvojice Lars Paaske a Jonas Rasmussen porazila indonéský pár Wijaya-Budiarto a stala se mistry světa ve čtyřhře mužů. Videozáznam utkání si můžete prohlédnout v článku Z historie: světové zlato jedovatého páru.

V mixu má pak Evropa dvě zlaté medaile z relativě nedávné minulosti. V roce 2006 se ve španělském Madridu výjimečně dařilo anglické reprezentaci – a v mixu se dokonce hrálo čistě anglické finále. Proti Anthony Clarkovi a Donně Kellogové se nakonec prosadili Nathan Robertson a Gail Emmsová. Nejčerstvější titul mistrů světa pak mají opět Dánové: Thomas Laybourn a Kamilla Rytter-Juhlová budou na letošním pařížském mistrovství světa obhajovat své loňské zlato z indického Hyderabadu.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [05.08.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Polish International: dobré výsledky Alžběty Bášové

Na mezinárodním mistrovství Polska se dařilo českým reprezentantům v párových disciplínách: Alžběta Bášová se dostala mezi šestnáct nejlepších ve čtyřhře žen a do osmičky nejlepších spolu s Jakubem Bitmanem v mixu.

German Open: čeští singlisté skončili v prvním kole

Turnaje kategorie Grand Prix Gold se zúčastnili také dva přední čeští singlisté. Jan Fröhlich i Petr Koukal ale bohužel skončili už v prvním kole – Jan na raketě čínské hvězdy Chen Jina.

Swedish International: druhé místo Kristíny Gavnholt

Výtečný výsledek zaznamenala na turnaji evropského circuitu ve Švédsku Kristína Gavnholt. Česká singlová jednička obsadila druhé místo a připsala si cenný skalp nasazené japonské hráčky.

Mistrovství světa juniorů: Ratchanok Inthanonová má třetí titul!

Mistrovství světa juniorů vyvrcholilo dnes na Tchaj-wanu finálovými zápasy. Svou výjimečnost v nich potvrdila Thajka Ratchanok Inthanonová, která získala třetí vítězství ve dvouhře v řadě za sebou! Naopak Viktor Axelsen svůj ...

Mistrovství světa juniorů: naši hráči bez vítězství

V individuální soutěži mistrovství světa juniorů na Tchaj-wanu skončila cesta dvojice českých zástupců hned v prvním kole: Vojtěch Šelong a Jana Žwaková nedokázali získat na šampionátu ani set.

Mistrovství světa juniorů: týmovou soutěž ovládla Malajsie

Na Tchaj-wanu probíhá od 28. října mistrovství světa juniorů. Soutěž otevřely boje o titul mezi národními týmy. Za neúčasti Číny se z prvenství radoval celek Malajsie před Koreou.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS