O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Dvouhra žen: kdo naváže na legendární Zhang Ning?

Vítězka olympijských her 2004 a 2008 bude přihlížet londýnskému turnaji už z trenérské stoličky. Udělají jí čínské hráčky Wang Yihan, Wang Xin či Li Xuerui radost ziskem zlaté medaile? Na první místo myslí ale i Korejky, Saina Nehwal či evropské hráčky.

Turnaj ve dvouhře žen nabízí papírově jasné favoritky: první tři nasazené hráčky jsou z Číny. Zatímco však na Hrách v Pekingu 2008 se ve finále střetly dvě hráčky s ambicí na slavné završení kariéry, Zhang Ning a Xinfang Xie, nová generace čínských badmintonistek je ještě hladová po úspěchu. A i když má třeba Wang Yihan "v kapse" titul mistryně světa, teprve se uvidí, jak se s atmosférou výjimečného olympijského turnaje vypořádá. Pro všechny tři by každopádně měl být postup ze skupiny formalitou; zatopit Li Xuerui se pokusí španělská juniorka Carolina Marinová, ale její naděje jsou spíše z říše snů.

Velké věci očekávají od maličké a pohledné singlistky Sainy Nehwalové v Indii. Saina se po raketovém vstupu na světovou scénu opticky malinko zpomalila, ale poctivě pracuje na zvýšení agresivity a zrychlení své hry a na olympiádu bude stoprocentně připravena. Z dalších asijských es může překvapit maličká tchajwanka Cheng Shao Chieh, korejské duo Sung Ji Hyun a Bae Youn Joo, případný medailový zisk zářivé juniorské hvězdy Ratchanok Inthanonové z Thajska by bylo podobným zázrakem jako titul tehdy pouze šestnáctileté Mii Audiny v Atlantě 1996.

Los skupin olympijského turnaje byl celkem milosrdný ke slovenské účastnici Monice Fašungové: střetne se s Gu Juan ze Singapuru a Victorií Na z Austrálie. Zajímavé bude sledovat vývoj dvou čistě evropských skupin G a N. Ve skupině J se v boji o postup zapotí Sung Ji Hyun proti Yip Pui Yin. A kdo ví, zda si patnáctá nasazená Petya Nedělčevová z Bulharska poradí s indonéskou kvalitou reprezntovanou Adrianti Firdasariovou.

Evropské naděje: reálnou šanci na medaili mají Baunová a Schenková

Dvouhra žen je jednou z disciplín, kde může starý kontinent reálně pomýšlet na medaili. Ta skoro určitě nepoputuje do Velké Británie – Susan Egelstaffová i Chloe Mageeová budou rády za každý vyhraný set. Ale zkušenosti, bojovnost a kvalitu by mohly prodat dvě přední hráčky z Dánska a Německa. Tine Baunová bude ve skupině čelit Anastasii Prokopenkové z Ruska a Kamile Augustynové z Polska. A pokud vše půjde podle papírových předpokladů, čínská výzva by ji čekala až v případném semifinále – dobrá šance na medailový zisk! Potěšující pro Tine jistě je i fakt, že se Wang Xin nachází v opačné polovině pavouka, na levorukou Číňanku totiž dosud nedokázala najít správnou taktiku. Juliane Schenková z Německa bude mít pozici výrazně těžší. Ne snad ani tak ve skupině, i když doufáme, že jí naše Kristína Gavnholt pořádně zatopí. Ale buďme realisté: s "Kikou" i s další soupeřkou Larisou Grigovou by si Schenková měla poradit. Pak ji ovšem čeká jedna velká výzva za druhou: mezi 16 nejlepšími Ratchanok Inthanonová, dále případně Wang Xin a v semifinále teoreticky Li Xuerui... německá bojovnice to bude mít na cestě k cennému kovu hodně složité.

Česká stopa: Kristína Gavnholt se pokusí přepsat statistiky

Jak už bylo řečeno, Kristína Gavnholt se dostala do skupiny N společně s Juliane Schenkovou a Larisou Grigovou. Proti Ukrajince by papírově měla mít šanci uspět: rozdíl v žebříčkovém pořadí jsou totiž jen tři místa. Zatím ale této soupeřce ve čtyřech vzájemných zápasech vždy podlehla. Ještě větším přepsáním statistiky by byla výhra nad Schenkovou – s německou hráčkou má totiž "Kika" výrazně zápornou bilanci 0:9. Ale neházejme flintu do žita, pokud Kristína pustí čísla z hlavy, může svou aktivní a bojovnou hrou oběma soupeřkám pořádně zatopit. Přejeme tedy rychlé nohy, přesnou ruku a čistou hlavu – a třeba se podaří překonat i pekingskou zápasovou bilanci 1:1...

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [25.07.2012]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Fantastický posun: Kristína Gavnholt je 28. na světě

Dobré turnajové výsledky posledních měsíců včetně 5. příčky na evropském šampionátu vynesly Kristínu Gavnholt až na 28. místo světového žebříčku!

Světový žebříček: Dánové vládnou deblu a mixu

K několika změnám došlo v posledních týdnech na předních místech světových žebříčků. Světovými jedničkami ve čtyřhře mužů se stali Carsten Mogensen a Matthias Boe (Dánsko), nové vládkyně má také dvouhra a čtyřhra žen. Více než dva ...

Z tréninku reprezentace: trable s barvičkami

Chcete vidět, jak trénuje česká badmintonová reprezentace? Hana Milisová nahrála na svůj YouTube účet záznam cvičení pohybu po kurtu, které je hodně náročné – ne tolik fyzicky, ale spíše mentálně.

China Masters: videa z finálových utkání

Sledujte všechna finálová utkání China Masters Super Series. Jak dokráčeli Číňané k pěti zlatým medailím? Bavte se hrou Lin Dana, Wang Xin či elitního deblového páru Cai Yun – Fu Haifeng.

Belgian International: videa z finálových zápasů

Sledujte videozáznam čtyř finálových utkání na mezinárodním mistrovství Belgie. Mimořádně se dařilo německé reprezentaci, která získala všechny zlaté medaile: sledujte, jak suverénně Juliane Schenková přehrála anglickou soupeřku, ...

Asijské hry: patnáctiletý thajský zázrak v akci

Sledujte v akci Ratchanok Inthanonovou - zázračná, teprve patnáctiletá hráčka z Thajska ve finále asijských her pořádně potrápila světovou jedničku Wang Xin. V článku najdete videozáznam finále týmové soutěže žen na Asian Games ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!