O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Desatero badmintonisty: neořežeš a nezesměšníš

Život a chování badmintonisty se řídí mnoha pravidly: pravidly badmintonu, soutěžním řádem, dokumenty BWF, Badminton Europe, Českého badmintonového svazu a také zákony a nepsanou etikou badmintonového soupeření. Nad všemi jako základ morálky a etiky ční ale jeden soubor: Desatero. Co všechno badmintonistům přikazuje?

1) Já jsem badminton, tvůj sport, já jsem tě vyvedl od televize, zahálky, drog a nudy. Nebudeš hrát jiného sportu mimo mě.
Neortodoxní větve zde dodávají různé pomocné formulky, například “leda v přípravném období,” “nebo jen jako doplňkového.” Pustit se do kopané na venkovském hřišti s chutí v nohou, jiskrou v očích a hurónským výkřikem “Jabulani fotbal,” je ale nejméně poloviční hřích.

2) Nevezmeš jména badmintonu nadarmo.
Fotbalová církev trestá za “znevážení jména českého fotbalu” - podobného opatření tedy máme i my. V duchu druhého přikázání se nehodí mluvit špatně o BWF, Badminton Europe, čínské národní reprezentaci, Dánsku, peříčkách zpod levého husího křídla a řezaných dropech.

3) Pamatuj na den regenerace, že ti má být svatý. Šest dní budeš trénovat a zlepšovat svou kondici. Ale sedmý den je den regenerace. Nebudeš hrát badminton ani ty, ani tvůj syn a tvá dcera, ani tvůj otrok a tvá otrokyně, ani tvé dobytče, ani tvůj host, který žije v tvých branách.
Panuje shoda, že právě za šest dní byl stvořen kurt, raketa, míček, síť i čára pro podání ve čtyřhře, sedmý den je zasvěcen regeneraci.

4) Cti trenéra svého i vedoucí svou, abys dlouho hrál a naučil se údery.
Hierarchie musí být, nedá se nic dělat. Jako autorita jsou jmenováni trenér – to pro nesoutěžní období – a vedoucí, aby pořádek vládl i v turnajích.

5) Neořežeš.
Velké morální pravidlo, a jeden z nejčastějších hříchů – jestlipak už jste se byli vyzpovídat ze všech svých nepřiznaných autů? No?


Kostel: to správné místo pro badmintonový kurt.

6) Nesesmilníš.
Poněkud výstřední přikázání. Důvod jeho zařazení mezi Desatero je, stejně jako u jiných náboženství, neznámý a scházejí pro něj logické důvody.

7) Nezesměšníš.
Malé morální pravidlo zapovídající zavrženíhodné skutky jako radování se po vítězném míči s dotykem pásky, vítězné gesto a hlasitý výkřik po laciné chybě soupeře a další druhy nesportovního chování, jež naštěstí na kurtech prakticky nevídáme.

8) Spravedlivě rozhodovat z umpiru budeš.
Praktiké přikázání, jež myslí na eventualitu rozhodování badmintonových utkání. Osmé přikázání je preambulí všech dobrých kodexů pro badmintonové rozhodčí.

9) Nepožádáš mixérky bližního svého.
Ano – i před mnoha a mnoha lety, kdy vznikala svatá pravidla chování badmintonisty, hrálo badminton více mužů než žen. Od těch dávných dob až dodnes není etické přetahovat spoluhráčům mixérky, obzvláště ne ty šikovné, které se trefí alespoň do servisu...

10) Nebudeš dychtit po raketě svého bližního, jakož i po jeho triku, kraťasech, botách, šusťákové soupravě, potítku, výpletu či gripu.
Poslední přikázání je bariérou nevhodné závisti a zhoubného bažení. Ostatně: vyhrát se dá i s lastočkou a v cvičkách.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [16.07.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Hravá reklama: sněží badmintonové míčky

Jak upoutat pozornost na velký badmintonový turnaj? Třeba hravou reklamou, ve které na belgické hlavní město Antverpy dopadá bílá záplava, ovšem nikoli sněhu, ale badmintonových míčků. Přidáváme jako bonus ještě parodii na známé ...

Oblíbené omyly: jaký je doopravdy badminton

"Badminton? Jo, to já znám, to hrajou nahý ženský u nás na Lhotě na pláži..." Takovou mají mnozí Češi představu o našem sportu. Jistě, úvodní příklad je přehnaný, ale kolikrát jste už slyšeli otázku, zda se badminton hraje venku, ...

Třetí porce kresleného humoru: komiksové vtípky a legrácky

Bavte se námi nad novou várkou kreslených vtipů s badmintonovou tematikou - uvidíte například neobvyklou obíhačku nebo badmintonistu v chráničích pro americký fotbal.

Druhá porce kresleného humoru: badmintonové vtipy jsou zpět

Přinášíme další várku vydařených badmintonových vtípků a obrázků, které vás přesvědčí, že není dobrý nápad hrát s tenisovým míčkem. Dozvíte se také, jaká rasa psů je nejlepší v badmintonu.

Porce kresleného humoru: vtipy s tematikou badmintonu

Zasmějte se spolu s námi a řadou známých komiksových postaviček: přinášíme výběr kreslených vtipů s badmintonovou tematikou.

Rosencrantz a Guildenstern: tak trochu jiná hra

Dvě vedlejší postavy ze Shakespearova Hamleta jsou hrdiny hry Toma Stopparda Rosencrantz and Guildenstern are dead, která vznikla v 60. letech a v roce 1990 byla zfilmována. Hlavní hrdinové vám předvedou trochu neobvyklou partii ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS