O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Denmark Open: domácí publikum nadchl mix

Turnaj nejvyšší úrovně Premier Super Series přinesl řadu strhujících zápasů. Největší radost domácímu publiku v Odense udělali Joachim Fischer a Christinna Pedersenová vítězstvím v mixu.

Kristína Gavnholt vypadla v kvalifikaci

Dánský turnaj měl i symbolickou českou účast: do kvalifikace se přihlásila naše nejlepší singlistka Kristína Gavnholt. Bohužel se jí však stal osudným už první zápas, ve kterém podlehla Poon Lok Yan z Hong Kongu. Po vydařeném prvním setu 21:9 v dalších dvou soupeřka zápas otočila a vyhrála 21:12 a 21:16.

Fanoušci sledovali příběh Viktora Axelsena a Petera Gadeho

V hlavní soutěži nadchl dánské fanoušky zejména příběh jejich dvou zřejmě nejlepších singlistů. Jasná domácí jednička, veterán Peter Gade, dokráčel bez obtíží přes Wang Zhengminga a Marca Zwieblera do čtvrtfinále. Tam se mu postavil Viktor Axelsen – sedmnáctiletá naděje evropského badmintonu, juniorský mistr světa a očekávaný Gadeho nástupce. Axelsen se mezi osm nejlepších dostal výhrami nad Przemyslawem Wachou a pátým nasazeným Taufikem Hidayatem (!). V konfrontaci mezi "starým" a "mladým", jak sám na své facebookové stránce Gade zápas označil, se nakonec radoval zkušenější Peter, Axelsen mu ale dokázal vzít set. Parádní výkon později předvedl Peter Gade i v semifinále proti svému nejméně oblíbenému soupeři. S Lee Chong Wei z Malajsie svedl už mnoho neúspěšných bitev a vyhrát nedokázal ani tentokrát, tribuny v Odense ale s úžasem sledovaly, jak trápí výrazně rychlejšího a silnějšího soupeře až do koncovek obou setů 19:21 a 21:23.

Mixová nádhera v podání Joachima Fischera

Tradiční silnou disciplínou Evropanů je smíšená čtyřhra. To se potvrdilo i v Odense, když se na první místo probojovali Joachim Fischer Nielsen a Christinna Pedersenová. Dánský mix, který kombinuje vytáhlého, hubeného leváka a dlouhonohou hráčku s atypickou "vlnovou" přípravou na podání, nadchl diváky také svým pojetím hry: zvláště Joachim působí na kurtu při každé výměně, jako by se právě hrál mečbol, a cílevědomost i zápal pro hru dánského páru je inspirující pro všechny badmintonisty.

Joachim a Christinna si cenné prvenství vybojovali zejména v náročném semifinále. Proti prvním nasazeným, čínské dvojici Zhang Nan – Zhao Yunlei neměli papírově mít mnoho šancí, ale první set začali famózně, vedením 8:1! Po hladké výhře 21:12 přišlo zmrtvýchvstání čínského páru a druhý prohraný set 14:21. Ve třetím ale Dánové hnáni bouřícím publikem navázali na výkon z první sady a odnesli si nakonec výhru 22:20. Ve finále pak vyřídili druhý čínský pár Xu Chen – Ma Jin poměrem 22:20 a 21:16 a mohli vystoupit na nejvyšší stupínek turnaje Denmark Open.

Asijské debly ukázaly jinou úroveň

Finálové utkání mezi dvěma čínskými debly ve čtyřhře žen jen potvrdilo to, co už se nějakou dobu ví. A to, že pojetí této disciplíny v Číně je o třídu výš nad ostatními zeměmi: všechny čtyři zúčastněné badmintonistky předvedly agresivní, aktivní hru, jejíž razanci a rychlosti konkurence těžko může čelit.

Pro Evropu je ale na pováženou, že podobný náskok začínají mít elitní asijské debly i mezi muži. Do semifinále se sice dostal pár Matthias Boe – Carsten Mogensen, ale proti čínské dvojici Cai Yun – Fu Haifeng se neprosadil. A hra, kterou nabídlo semifinále mezi páry Markis Kido – Hendra Setiawan a Lee Yong Dae – Jung Jae Sung (vítězství si v koncovce třetí sady odnesli Korejci), a samozřejmě také finále, předčila vše, co máme možnost vídat pravidelně na evropských kurtech. Stovky smečů z výskoku v rychlostech blížících se hranici tří set kilometrů, skálopevná obrana, prudké drivy, ale třeba i zcela přirozené podání a příjem indonéského páru – to vše by mělo být velkou inspirací pro naše hráče a jejich trenéry.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

dvouhra žen: Wang Xin - Wang Yihan (obě Čína) 21:14 23:21
smíšená čtyřhra: Joachim Fischer Nielsen, Christinna Pedersenová (Dánsko) – Xu Chen, Ma Jin (Čína) 22:20 21:16
čtyřhra žen: Wang Xiaoli, Yu Yang - Tian Qing, Zhao Yunlei (všechny Čína) 22:20 21:16
čtyřhra mužů: Jung Jae Sung, Lee Yong Dae (Korea) – Cai Yun, Fu Haifeng (Čína) 21:16 21:17
dvouhra mužů: Chen Long (Čína) – Lee Chong Wei (Malajsie) 21:15 21:18

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [24.10.2011]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

All England: velké dánské vítězství v deblu

101. ročník nejslavnějšího badmintonového turnaje, All England Open, má za sebou velké finále. Tři zlaté medaile si připsali reprezentanti Číny, vítězství slaví také Lee Chong Wei a po dramatickém průběhu dánská deblová dvojice ...

Korea Open: domácí prorazili „čínskou zeď“ jen jednou

Korea Open bylo prvním turnajem nové Premier Super Series a dotace 1,2 milionu dolarů byla lákadlem pro nejužší světovou špičku. Podle očekávání obsadili většinu finálových míst zástupci Číny – sedm účastí ve finále přeměnili ve ...

Taufik Hidayat: indonéský mistr badmintonu

Taufik Hidayat působí na světové scéně od konce 90. let. Mimořádně talentovaný indonéský singlista udivuje publikum tvrdými smeči, přesnou hrou na síti i ničivým backhandem. V kariéře už dokázal získat řadu velkých titulů: pojďme ...

German Open: turnaj plný hvězd

Ačkoliv nejde o součást prestižní Super Serie, sjela se na German Open Grand Prix Gold špičková konkurence. Do listiny vítězů se zapsal například Lin Dan či Lee Yong Dae a Jung Jae Sung!

Dvouhra mužů: získá Lin Dan čtvrté zlato v řadě?

Ačkoliv není světovou jedničkou, jasným favoritem dvouhry mužů na mistrovství světa v Paříži bude Lin Dan. Levoruký Číňan drží už nyní historický primát: vyhrál totiž tři zlaté medaile za sebou a letos může přidat čtvrté zlato v ...

Finálový den MS: dvouhru žen vyhrála Carolina Marin!

Ani při neúčasti Lin Dana nedokázal Lee Chong Wei získat vytoužený titul mistra světa a ve finále podlehl nasazené dvojce Chen Longovi. A světová jednička padla i ve finále dvouhry žen, kdy se po strhujícím průběhu z titulu raduje ...


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!