O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Češi na MS: Alžběta Bášová a Šárka Křížková

Původně to vypadalo, že Česká republika nebude mít na světovém šampionátu zástupce ve čtyřhře žen. Nakonec se ale jako náhradnice dostaly do hlavní soutěže Alžběta Bášová a Šárka Křížková. Mladý pár ze Sokola Dobruška bude rád za každý uhraný set.

Profil hráček: mladé dobrušské naděje

Šárka Křížková (20) a Alžběta Bášová (17) jsou nejmladšími českými účastnicemi mistrovství světa 2010 v Paříži. Zejména kariéra Alžběty jde raketově směrem vzhůru: na domácím šampionátu se stala druhou nejmladší mistryní republiky, když zvítězila ve smíšené čtyřhře společně s Jakubem Bitmanem. Šárka Křížková už má mezinárodních zkušeností více – se svou dřívější partnerkou Petrou Hofmanovou se dostala do první stovky světového žebříčku a vedla si dobře na evropských circuitových turnajích. Nově složený pár zatím dokráčel do první stovky, přímo na "kulaté" 100. místo, k čemuž pomohla zejména dvě pátá místa z mezinárodního mistrovství Slovenska a Slovinska. Alžběta i Šárka hrají raketami značky Yonex, obě hájí barvy Sokola Dobruška, mistra české nejvyšší soutěže z roku 2008 a oddílu, kde je zřízeno sportovní centrum mládeže.

Příprava na šampionát: všude dobře, doma nejlíp

Alžběta a Šárka původně na mistrovství světa startovat neměly – jejich pozice na světovém žebříčku je k tomu neopravňovala. Ze 48 párů, které toto právo měly, se ale některé odhlásily, a BWF oslovila naše hráčky jako náhradnice. Ty neváhaly a uvolněné místo zaplnily. Jejich příprava se odehrává převážně v domácích podmínkách a podobá se té, kterou podstoupili bratři Kopřivové: kondiční část včetně soustředění dobrušského sportovního centra mládeže, a navazující herní příprava přímo v Dobrušce. Přípravu Alžběty narušilo zranění zad, které ji připravilo o třítýdenní soustředění na Ukrajině - to tak absolvovala pouze Šárka. Hradecká hráčka místo cesty na východ posléze trénovala v Nymburce s bulharskou reprezentací a také doma na beachbadmintonovém kurtu.

Okem trenéra: skvělé podání, příjem a dropy

Mgr. Michal Turoň (trenér roku 2009, trenér národní juniorské reprezentace ČR) hodnotí: "Pro náš pár je už samotná nominace obrovským úspěchem a velkou příležitostí ke sbírání cenných zkušeností. Moje pozornost se samozřejmě více soustředí na Bětku, která je věkem ještě juniorka. Děvčata už dokázala, že se umí chopit příležitosti (ME dospělých), kterou nabízí příznivý los. Bětka je i přes své mládí platnou členkou seniorské reprezentace a pro mne momentálně to nejlepší, co v juniorském badmintonu máme. Svoje kvality dokázala i na Mistrovství republiky dospělých, kde vybojovala titul ve smíšené čtyřhře a bronz se Šárkou v deblu. Ve své hře disponuje prvky, které jsou konkurence schopné i v mezinárodní úrovni. Mluvím především o skvělém podání a příjmu, práci na síti a „zadrženým“ dropem. Jen věřím, že trochu zapracovala na pohybu. Šárka už má několik velkých soutěží odehraných, proto by jí atmosféra turnaje neměla svazovat nohy. Přesto vůdčí osobností tohoto páru je podle mého názoru Bětka. Holkám moc účast přeji a držím palce."

Alžběta a Šárka se dostaly na turnaj jako náhradnice, a tak by každé vítězství bylo obrovským, ale o to příjemnějším překvapením. Mladé hráčky jedou na turnaj především sbírat cenné zkušenosti. Los je pro ně celkem příznivý: v prvním kole narazí na francouzskou dvojici Elisa Chanteurová - Barbara Matiasová.

Alžběta Bášová v akci na Mistrovství České republiky 2010

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [17.08.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

1. Badmintonový Yonex camp Michala Turoně se konal v Praze

O tomto víkendu se do Prahy-Vinoře sjelo 40 účastníků 1. Badmintonového Yonex campu Michala Turoně. Hlavními partnery campu byli Sport Lubas Yonex, SportObchod-internetový obchod se sportovním zbožím a RevaStyle.

51. MČR dospělých bude hostit Přerov

Blíží se vrcholná událost českého badmintonu, tedy alespoň na domácí scéně: 51. mistrovství České republiky dospělých. Turnaj, kde si ti nejlepší rozdělí tituly šampionů a mistrovské medaile, bude letos poprvé v historii hostit ...

Austrian International: páté místo mixu Bitman-Bášová

Na mezinárodním mistrovství Rakouska se nejlépe z českého reprezentačního týmu dařilo mixu Jakub Bitman – Alžběta Bášová. Čerstvě trojnásobní mistři ČR ve smíšené čtyřhře se dokázali prosadit k celkovému pátému místu.

Badminton Camp Michala Turoně - říjen 2011 Praha

Zlepšete se v badmintonu. YONEX Badminton Camp Michala Turoně nabídne 14 tréninkových hodin. Kemp se koná 21. - 23. 10. 2011 v badmintonové hale Praha (Vinoř) a je určen pro začínající a pokročilé rekreační hráče badmintonu.

Badmintonová exhibice v Říčanech: Zábavné odpoledne se špičkovým badmintonem

Výjimečná badmintonová exhibice v podání českých reprezentantů a mistrů republiky, dovednostní soutěže pro děti a možnost zahrát si s našimi nejlepšími badmintonisty – to vše se uskuteční v pátek 5. září od 16:00 v prostorách ...

Badmintonový Yonex camp Michala Turoně se poprvé konal v Ostravě

O tomto víkendu se sjeli účastníci badmintonového Yonex campu Michala Turoně poprvé do Ostravy. Hlavními partnery campu byli Sport Lubas Yonex, SportObchod-internetový obchod se sportovním zbožím a RevaStyle.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!