O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Češi na MS: Alžběta Bášová a Šárka Křížková

Původně to vypadalo, že Česká republika nebude mít na světovém šampionátu zástupce ve čtyřhře žen. Nakonec se ale jako náhradnice dostaly do hlavní soutěže Alžběta Bášová a Šárka Křížková. Mladý pár ze Sokola Dobruška bude rád za každý uhraný set.

Profil hráček: mladé dobrušské naděje

Šárka Křížková (20) a Alžběta Bášová (17) jsou nejmladšími českými účastnicemi mistrovství světa 2010 v Paříži. Zejména kariéra Alžběty jde raketově směrem vzhůru: na domácím šampionátu se stala druhou nejmladší mistryní republiky, když zvítězila ve smíšené čtyřhře společně s Jakubem Bitmanem. Šárka Křížková už má mezinárodních zkušeností více – se svou dřívější partnerkou Petrou Hofmanovou se dostala do první stovky světového žebříčku a vedla si dobře na evropských circuitových turnajích. Nově složený pár zatím dokráčel do první stovky, přímo na "kulaté" 100. místo, k čemuž pomohla zejména dvě pátá místa z mezinárodního mistrovství Slovenska a Slovinska. Alžběta i Šárka hrají raketami značky Yonex, obě hájí barvy Sokola Dobruška, mistra české nejvyšší soutěže z roku 2008 a oddílu, kde je zřízeno sportovní centrum mládeže.

Příprava na šampionát: všude dobře, doma nejlíp

Alžběta a Šárka původně na mistrovství světa startovat neměly – jejich pozice na světovém žebříčku je k tomu neopravňovala. Ze 48 párů, které toto právo měly, se ale některé odhlásily, a BWF oslovila naše hráčky jako náhradnice. Ty neváhaly a uvolněné místo zaplnily. Jejich příprava se odehrává převážně v domácích podmínkách a podobá se té, kterou podstoupili bratři Kopřivové: kondiční část včetně soustředění dobrušského sportovního centra mládeže, a navazující herní příprava přímo v Dobrušce. Přípravu Alžběty narušilo zranění zad, které ji připravilo o třítýdenní soustředění na Ukrajině - to tak absolvovala pouze Šárka. Hradecká hráčka místo cesty na východ posléze trénovala v Nymburce s bulharskou reprezentací a také doma na beachbadmintonovém kurtu.

Okem trenéra: skvělé podání, příjem a dropy

Mgr. Michal Turoň (trenér roku 2009, trenér národní juniorské reprezentace ČR) hodnotí: "Pro náš pár je už samotná nominace obrovským úspěchem a velkou příležitostí ke sbírání cenných zkušeností. Moje pozornost se samozřejmě více soustředí na Bětku, která je věkem ještě juniorka. Děvčata už dokázala, že se umí chopit příležitosti (ME dospělých), kterou nabízí příznivý los. Bětka je i přes své mládí platnou členkou seniorské reprezentace a pro mne momentálně to nejlepší, co v juniorském badmintonu máme. Svoje kvality dokázala i na Mistrovství republiky dospělých, kde vybojovala titul ve smíšené čtyřhře a bronz se Šárkou v deblu. Ve své hře disponuje prvky, které jsou konkurence schopné i v mezinárodní úrovni. Mluvím především o skvělém podání a příjmu, práci na síti a „zadrženým“ dropem. Jen věřím, že trochu zapracovala na pohybu. Šárka už má několik velkých soutěží odehraných, proto by jí atmosféra turnaje neměla svazovat nohy. Přesto vůdčí osobností tohoto páru je podle mého názoru Bětka. Holkám moc účast přeji a držím palce."

Alžběta a Šárka se dostaly na turnaj jako náhradnice, a tak by každé vítězství bylo obrovským, ale o to příjemnějším překvapením. Mladé hráčky jedou na turnaj především sbírat cenné zkušenosti. Los je pro ně celkem příznivý: v prvním kole narazí na francouzskou dvojici Elisa Chanteurová - Barbara Matiasová.

Alžběta Bášová v akci na Mistrovství České republiky 2010

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [17.08.2010]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Češi na Evropských hrách bez medaile, Bitman s Bášovou podlehli Dánům

Poslední českou medailovou nadějí v badmintonovém turnaji Evropských her byli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Ani oni ale nedokázali projít do semifinále, ve dvou setech podlehli dánské dvojici Nohr-Thygesen.  

Petr Koukal podlehl Dieteru Domkemu ve třech setech

Blízko medaile z Evropských her byl dnes Petr Koukal. Německému soupeři Dieteru Domkemu podlehl nakonec ve třech setech 18:21 21:18 a 17:21.  

Evropské hry: o medaili hrají Koukal a Bitman s Bášovou

 Badmintonový turnaj na Evropských hrách v Baku vrcholí, dnes je na programu čtvrtfinále. O medaili stále hrají dva čeští zástupci - Petr Koukal ve dvouhře a mix Jakub Bitman - Alžběta Bášová. Povede se jim získat cenný kov? 

Evropské hry: dnes budou ve hře Koukal, Gavnholt a Bitman s Bášovou

 Petr Koukal a Kristína Gavnholt po úspěšném postupu ze skupiny dnes budou hrát své zápasy vyřazovací části mezi 16 nejlepšími singlisty. V Baku se pak v závěrečném duelu skupiny představí i mix Jakub Bitman-Alžběta Bášová.

Evropské hry: závěrečné zápasy ve skupinách

 České reprezentanty na Evropských hrách v Baku čekají závěrečné duely základních skupin. Po postupu přitom zatím stále sahají jak singlisté, tak i naše páry v párových disciplínách. Nejtěžší to budou mít Pavel Florian a Ondřej ...

Evropské hry: Kopřiva s Florianem vyzvou dánský pár Boe-Mogensen

 Druhý hrací den Evropských her v Baku nabídne českým badmintonistům výjimečný souboj - Pavel Florian a Ondřej Kopřiva vyzvou nejlepší evropský pár Matthias Boe - Carsten Mogensen. Do akce jdou i ostatní Češi.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!

O projektu | Kontakty | Odkazy | Nabídka pro firmy | Reklama na serveru | RSS


Partneři: Yonex - nejlepší vybavení na badminton | Badmintonové rakety nakoupíte výhodně na Sportobchod.cz | Test kolečkových bruslí | Badmintonové rakety Victor | Trápí vás Pepa Mech | SportServisOáza


2006-2018 © Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv použití materiálů z tohoto webu je možné pouze s výslovným souhlasem autorů RSS