O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Benátecký pohár: špičkový turnaj na úvod domácí sezóny

První celostátní turnaj GPA dospělých přinesl skutečně parádní obsazení i výborné výkony. Domácí sezónu nejlépe odstartovali výhrami ve svých disciplínách Jakub Bitman, Dominika Koukalová, sestry Pilařovy a páry Florian-Kopřiva a Okvana-Megawati.

Do Benátek nad Jizerou se o víkendu 7.-8. září sjela prakticky celá česká špička. V turnajovém pavouku nechyběli ani mnozí hráči, kteří jinak dávají přednost mezinárodní konfrontaci, třeba jako Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, Ondřej Kopřiva, Pavel Florian, a také kvalitní hosté ze Slovenska (Juraj Vachálek a Matěj Hliničan).

Ve dvouhře mužů byl jasným adeptem vítězství první nasazený Jakub Bitman. Cestu za triumfem měl ale hodně složitou – už mezi osmi nejlepšími mu vzal set Matěj Hliničan a rozhodující sadu musel Jakub vybojovat i v semifinále proti Vojtěchu Šelongovi. Ve spodní polovině pavouka prodali rostoucí výkonnost a poctivou letní přípravu naši nejlepší junioři: Adam Mendrek v jednom z nejhezčích sobotních zápasů zdolal Viki Indru Okvanu (už předtím překvapivě vyřadil i Juraje Vachálka, turnajovou dvojku), jeho semifinálovým soupeřem se pak po výhrách nad Ivem Stoklasem, Janem Segečem a Petrem Jelínkem stal českokrumlovský Jaromír Janáček. V duelu dvou hráčů narozených v roce 1995 si vedl lépe Mendrek, ve finále už ale nestačil na zkušenějšího Bitmana.

Také dvouhra žen nabídla řadu vyrovnaných bitev. Turnajová jednička Kateřina Tomalová skončila už ve čtvrtfinále po těsné prohře s domácí Gustiani Megawati Sari. Populární benátecká "Mega" však ale vzápětí nenašla recept na nátlakovou hru Dominiky Koukalové. V turnaji mohli domácí diváci sledovat "obnovenou singlovou premiéru" Alžběty Bášové – ta skočila ve čtvrtfinále právě na Koukalové. Cenný výsledek si připsala také juniorka Monika Světničková, jež při svém návratu po zranění došla také mezi osm nejlepších.

Čtyřhra mužů byla podle všeho nejnabitější disciplínou turnaje. Za vše hovoří statistika: ve druhém kole, tedy mezi šestnácti nejlepšími, se jen dva zápasy nehrály na tři sety... Právě v tomto kole překvapivě opustili turnajový pavouk úřadující mistři ČR – dvojice Rubáš, Sobota podlehla proseckému páru Stádník-Svoboda. Turnajové dvojky Hošek-Teller to dotáhly dále – do semifinále. V něm ale v koncovce třetí sady uspěla níže nasazená dvojice Pavel Drančák-Vojtěch Šelong. Pavel Drančák odstartoval sezónu s novými partnery v obou párových disciplínách a jak v deblu, tak i v mixu naznačil velký potenciál. Ve čtyřhře tím "naznačením" bylo nakonec stříbro – po vydřeném prvním kole proti páru Okvana-Richtr už prošli Pavel Florian a Ondřej Kopřiva dalším průběhem turnaje suverénně a ukázali čtyřhru mezinárodní úrovně.

Ve čtyřhře žen se potvrdily papírové předpoklady. Ve finále se sešly nasazené dvojice číslo jedna (Monika Erbenová a Martina Vacková) a dvě (sestry Lucie a Petra Pilařovy). Pouze třetí místo zbylo na silné páry Megawati-Milisová a Křížková-Tomalová. Finálový duel rozhodovala až třetí sada, úspěšnější byla sesterská dvojice z Ústí nad Labem.

Naopak v mixu zvítězila dvojice nenasazená, respektive dosazená do turnajového pavouka na základě divoké karty. Viki Indra Okvana a Megawati Gustiani Sari však mají bohatou mezinárodní zkušenost a na začátku sezóny ukázali, že jsou výborně připraveni. V semifinále na tři sety zdolali turnajové jedničky Bitmana s Bášovou, v takřka úplně benáteckém finále si pak poradili i s Vojtěchem Šelongem a Denisou Šikalovou.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

čtyřhra žen: Lucie a Petra Pilařovy (Chemička Ústí n. L.) - Monika Erbenová, Martina Vacková (BaC Kladno, Sokol Králův Dvůr) 21:17 17:21 21:10
dvouhra žen: Dominika Koukalová (BK 93 Hořovice) – Hana Milisová (SKB Český Krumlov) 21:13 21:12
čtyřhra mužů: Pavel Florian, Ondřej Kopřiva (SKB Český Krumlov, Sokol Dobruška) – Pavel Drančák, Vojtěch Šelong (Sokol Meteor Praha Radotín, TJ Orlová-Lutyně) 21:13 23:21
dvouhra mužů: Jakub Bitman – Adam Mendrek (oba Sokol Veselý Brno Jehnice) 21:17 21:18 21:17
smíšená čtyřhra: Viki Indra Okvana, Gustiani Sari Megawati (BK 1973 Deltacar Benátky n. Jiz.) - Vojtěch Šelong, Denisa Šikalová (TJ Orlová-Lutyně, BK 1973 Deltacar Benátky n. Jiz.) 21:16 21:13

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.09.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Zranění ukončilo sezónu Pavlu Floriánovi

Nečekané a nepříjemné patálie prožil na konci května Pavel Florián. Český reprezentant musel podstoupit operaci menisku pravého kolene a sezóna tak pro něj předčasně skončila.

Známe los mistrovství světa

Los MS byl k českým hráčům pro první kola mírný, mají ale možnost postavit se i největším favoritům. Dostane Kristína Gavnholt možnost potrápit olympijskou vítězku Li Xuerui?

Zítra startuje Mezinárodní mistrovství ČR

V Brně zítra kvalifikačními duely odstartuje prestižní turnaj Thwack Czech International – mezinárodní mistrovství ČR přilákalo i letos početnou a kvalitní účast. Špička evropského badmintonu se na prodloužený víkend stěhuje do ...

Z tréninku reprezentace: trable s barvičkami

Chcete vidět, jak trénuje česká badmintonová reprezentace? Hana Milisová nahrála na svůj YouTube účet záznam cvičení pohybu po kurtu, které je hodně náročné – ne tolik fyzicky, ale spíše mentálně.

White Nights: maximem bylo uhrané kolo

Turnaj evropského circuitu v ruské Gačině českým barvám přinesl jen ojedinělé úspěchy. Do druhého kola postoupili alespoň v jedné disciplíně všichni tři zúčastnění: Lucie Černá, Jaromír Janáček i Pavel Florian.

Welsh International: Kristína Gavnholt skončila třetí

Na turnaji evropského circuitu ve Walesu se dařilo Kristíně Gavnholt. Česká hráčka potvrdila nasazení a jako turnajová trojka se dostala až do semifinále, kde nestačila na americkou soupeřku asijského původu Zhang Beiwen.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!