O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Benátecký pohár: špičkový turnaj na úvod domácí sezóny

První celostátní turnaj GPA dospělých přinesl skutečně parádní obsazení i výborné výkony. Domácí sezónu nejlépe odstartovali výhrami ve svých disciplínách Jakub Bitman, Dominika Koukalová, sestry Pilařovy a páry Florian-Kopřiva a Okvana-Megawati.

Do Benátek nad Jizerou se o víkendu 7.-8. září sjela prakticky celá česká špička. V turnajovém pavouku nechyběli ani mnozí hráči, kteří jinak dávají přednost mezinárodní konfrontaci, třeba jako Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou, Ondřej Kopřiva, Pavel Florian, a také kvalitní hosté ze Slovenska (Juraj Vachálek a Matěj Hliničan).

Ve dvouhře mužů byl jasným adeptem vítězství první nasazený Jakub Bitman. Cestu za triumfem měl ale hodně složitou – už mezi osmi nejlepšími mu vzal set Matěj Hliničan a rozhodující sadu musel Jakub vybojovat i v semifinále proti Vojtěchu Šelongovi. Ve spodní polovině pavouka prodali rostoucí výkonnost a poctivou letní přípravu naši nejlepší junioři: Adam Mendrek v jednom z nejhezčích sobotních zápasů zdolal Viki Indru Okvanu (už předtím překvapivě vyřadil i Juraje Vachálka, turnajovou dvojku), jeho semifinálovým soupeřem se pak po výhrách nad Ivem Stoklasem, Janem Segečem a Petrem Jelínkem stal českokrumlovský Jaromír Janáček. V duelu dvou hráčů narozených v roce 1995 si vedl lépe Mendrek, ve finále už ale nestačil na zkušenějšího Bitmana.

Také dvouhra žen nabídla řadu vyrovnaných bitev. Turnajová jednička Kateřina Tomalová skončila už ve čtvrtfinále po těsné prohře s domácí Gustiani Megawati Sari. Populární benátecká "Mega" však ale vzápětí nenašla recept na nátlakovou hru Dominiky Koukalové. V turnaji mohli domácí diváci sledovat "obnovenou singlovou premiéru" Alžběty Bášové – ta skočila ve čtvrtfinále právě na Koukalové. Cenný výsledek si připsala také juniorka Monika Světničková, jež při svém návratu po zranění došla také mezi osm nejlepších.

Čtyřhra mužů byla podle všeho nejnabitější disciplínou turnaje. Za vše hovoří statistika: ve druhém kole, tedy mezi šestnácti nejlepšími, se jen dva zápasy nehrály na tři sety... Právě v tomto kole překvapivě opustili turnajový pavouk úřadující mistři ČR – dvojice Rubáš, Sobota podlehla proseckému páru Stádník-Svoboda. Turnajové dvojky Hošek-Teller to dotáhly dále – do semifinále. V něm ale v koncovce třetí sady uspěla níže nasazená dvojice Pavel Drančák-Vojtěch Šelong. Pavel Drančák odstartoval sezónu s novými partnery v obou párových disciplínách a jak v deblu, tak i v mixu naznačil velký potenciál. Ve čtyřhře tím "naznačením" bylo nakonec stříbro – po vydřeném prvním kole proti páru Okvana-Richtr už prošli Pavel Florian a Ondřej Kopřiva dalším průběhem turnaje suverénně a ukázali čtyřhru mezinárodní úrovně.

Ve čtyřhře žen se potvrdily papírové předpoklady. Ve finále se sešly nasazené dvojice číslo jedna (Monika Erbenová a Martina Vacková) a dvě (sestry Lucie a Petra Pilařovy). Pouze třetí místo zbylo na silné páry Megawati-Milisová a Křížková-Tomalová. Finálový duel rozhodovala až třetí sada, úspěšnější byla sesterská dvojice z Ústí nad Labem.

Naopak v mixu zvítězila dvojice nenasazená, respektive dosazená do turnajového pavouka na základě divoké karty. Viki Indra Okvana a Megawati Gustiani Sari však mají bohatou mezinárodní zkušenost a na začátku sezóny ukázali, že jsou výborně připraveni. V semifinále na tři sety zdolali turnajové jedničky Bitmana s Bášovou, v takřka úplně benáteckém finále si pak poradili i s Vojtěchem Šelongem a Denisou Šikalovou.

Kompletní výsledky finálových zápasů:

čtyřhra žen: Lucie a Petra Pilařovy (Chemička Ústí n. L.) - Monika Erbenová, Martina Vacková (BaC Kladno, Sokol Králův Dvůr) 21:17 17:21 21:10
dvouhra žen: Dominika Koukalová (BK 93 Hořovice) – Hana Milisová (SKB Český Krumlov) 21:13 21:12
čtyřhra mužů: Pavel Florian, Ondřej Kopřiva (SKB Český Krumlov, Sokol Dobruška) – Pavel Drančák, Vojtěch Šelong (Sokol Meteor Praha Radotín, TJ Orlová-Lutyně) 21:13 23:21
dvouhra mužů: Jakub Bitman – Adam Mendrek (oba Sokol Veselý Brno Jehnice) 21:17 21:18 21:17
smíšená čtyřhra: Viki Indra Okvana, Gustiani Sari Megawati (BK 1973 Deltacar Benátky n. Jiz.) - Vojtěch Šelong, Denisa Šikalová (TJ Orlová-Lutyně, BK 1973 Deltacar Benátky n. Jiz.) 21:16 21:13

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [08.09.2013]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

iBod a Sparing GPA: Memoriál Konstantina Holobradého

 Přijďte se podívat na celostátní turnaj Grand Prix A dospělých o víkendu 13.-15. listopadu v hale ZŠ Vinoř - Prachovická 340. V akci uvidíte hráče ze špičky republikového žebříčku, po celou dobu turnaje je vstup do haly zdarma.

Benátecký pohár: jubilejní ročník turnaje GPA

Medaile pro juniorské reprezentanty z věkové kategorie U17, dvě výhry Kateřiny Tomalové či přetrženou achillovku Hany Milisové – to vše přinesl jubilejní 20. ročník Benáteckého poháru – Memoriálu Petra Martince st.

Češi na Evropských hrách bez medaile, Bitman s Bášovou podlehli Dánům

Poslední českou medailovou nadějí v badmintonovém turnaji Evropských her byli Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Ani oni ale nedokázali projít do semifinále, ve dvou setech podlehli dánské dvojici Nohr-Thygesen.  

Petr Koukal podlehl Dieteru Domkemu ve třech setech

Blízko medaile z Evropských her byl dnes Petr Koukal. Německému soupeři Dieteru Domkemu podlehl nakonec ve třech setech 18:21 21:18 a 17:21.  

Evropské hry: o medaili hrají Koukal a Bitman s Bášovou

 Badmintonový turnaj na Evropských hrách v Baku vrcholí, dnes je na programu čtvrtfinále. O medaili stále hrají dva čeští zástupci - Petr Koukal ve dvouhře a mix Jakub Bitman - Alžběta Bášová. Povede se jim získat cenný kov? 

Evropské hry: dnes budou ve hře Koukal, Gavnholt a Bitman s Bášovou

 Petr Koukal a Kristína Gavnholt po úspěšném postupu ze skupiny dnes budou hrát své zápasy vyřazovací části mezi 16 nejlepšími singlisty. V Baku se pak v závěrečném duelu skupiny představí i mix Jakub Bitman-Alžběta Bášová.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!