O badmintonu víme vše, je to naše hra!

diskuze

e-shop

Adam Mendrek: "Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč v Česku!"

Náročný program absolvuje v létě Adam Mendrek. Český reprezentant zkouší asijský dril v prestižních akademiích v Malajsii a Indonésii. Ptali jsme se ho na zážitky a srovnání dvou badmintonových velmocí.

Proč jsi zvolil variantu letní přípravy v Asii a jaké máš cíle pro červencové a srpnové období?
Po delší době jsem se rozhodl pro změnu v letní přípravě. Po zkušenostech z Dánska a tréninku s Dickym Palyamou, jsem chtěl zkusit tuto cestu. Už v roce 2012, když jsem byl v Číně, to byl skvělý impuls a věřím, že i teď to bude zase něco nového, něco, co moje tělo potřebovalo.

Kde přesně v obou zemích trénuješ; s jakými trenéry a spoluhráči máš možnost se setkat?
V Malajsii jsem byl v Kuala Lumpur, konkrétně v New Vision Academy, kterou mi doporučil bývalý skvělý hráč Kenn Lim. Nejvíce se o mě staral trenér Yogendran Krishnam a Yeoah Kay Lun. Trénoval jsem s hráči z nejlepší světové badmintonové ligy, tzv: Purple League.

Naopak v Indonésii se připravuji v singlové akademii Djarum Kudus, kterou mi zařídil Dicky Palyama. Jsem pod vedení 6 trenérů, hlavním trenérem je byválý trenér Taufika Hidayata. Z hráčů mohu jmenovat aktuálního 21. hráče světa Dinosysius Hayom Rumbaka, nebo mého přemožitele z Canada Open Wisnu Yuli Prasetyo.

Jaké jsou hlavní rozdíly v přístupu v obou zemích? Je něco, čím se výrazně liší malajský trénink od indonéského?
Za první týden tréninku v Indonésii už mohu zcela porovnat tyto dvě asijské velmoci. Malajsie je dřina, ale je tam i hodně technických rad, vysvětlení a trénink jednotlivých vychytávek. Naopak zde v Indonésii je to pouze o tom drilu. Abych se přiznal, ještě v životě jsem nikdy nezažil takovou dřinu. Malajsie byla v porovnání s Indonésii procházka růžovým sadem. :)

Je pro tebe velkou změnou přesun do jiného prostředí, ať už co se týká podmínek pro trénink (teplota, vlhkost), tak i odlišné kultury?
Ihned po příletu do Malajsie, když jsem vyšel z letištní haly, na mě zavál typický asijský vzduch. Horko a dusno. To mi nejvíce dělalo potíže v počátcích. A v neposlední řadě vlhkost. Díky té je pro mě normální za 3 hodiny tréninku vyměnit 4 trika, 2 šortky, 2 páry ponožek a dokonce i 2 boty..

Co bylo zatím pro tebe v průběhu letní přípravy nejtěžší? Našel bys nějaký příklad cvičení, u kterého sis řekl něco jako "to je vražda"?
Jen jeden? To bych tady mohl napsat možná 5 řádků jen z Indonésie :-)). Ne, ale asi nejtěžší pro mě bylo cvičení 2 na 1, které zabralo asi 20 minut. 8 sérií, mezi každou 30s pauza. Každá série obsahuje 40 úderů 1 proti 2, každý 4 úder je smeč. Celkově 10 smečí za 1 sérii. Nesměli jsme udělat během těch 40 míčků více jak 3 chyby. Zde jsem si řekl, jestli jsem se už opravdu nezbláznil

Součástí tréninku je určitě také atletická příprava a posilovna. Mají Asiaté nějaký oblíbený cvik nebo sestavu?
No, bez kondiční přípravy by to nebyla přeci Asie. Avšak díky dlouhodobé přípravě v Česku pod vedením Davida Neruda to není pro mě moc velký šok. Zde v Indonésii máme 4krát do týdne kondici. Vždy 3 hodiny. Prvních 45 minut je posilovna, poté hodinu a čtvrt odrazy, rychlostní cvičení a přeběhy. Nakonec běhání. Musím přiznat, že je to také vražda jít po 2 hodinách ještě 4krát 400m a ihned na to 8krát 200m...

Jak bude tvá příprava pokračovat v podzimním období, a jaké budou tvé nejbližší turnajové plány a cíle?
V ČR budu zpět 11.8. Ihned 16.8 odjíždím na poslední dva týdny do polského národního centra, kde se budu s polským národním týmem připravovat na první turnaje. Koncem srpna už začínám novou sezónu se Slovak Open, Polish Open a MMČR. To jsou nejbližší turnajové plány. Jinak co se týče tréninků, řešíme tréninkové možnosti c zahraničí. Ve hře je celoroční trénink v národních centrech Rakouska, Polska, či trénink pod vedením Dickyho Palyamy v Holandsku.

Máš za sebou velký životní přelom, úspěšnou maturitu a v badmintonu přechod do kategorie dospělých. Zkus tedy závěrem říci, jaký je Adam Mendrek "model 2015," a jaký je tvůj dlouhodobý cíl a velký sen...
Kdybych měl zkusit nastínit verzi Adama Mendreka 2015, asi bych to řekl takhle: ,, Díky skvělému zákončení roku, počínaje odmaturováním na sportovním Gymnáziu Ludvíka Daňka, výhry na Lithuanian International 2015 a tvrdé přípravy v Asii, jsem s čistou hlavou připraven bojovat o vzestup na světovém žebříčku a touhou dotahovat se na ty nejlepší, protože vím, že mám na to a věřím tomu!" Dlouhodobý cíl? Být nejlepší hráč, co kdy byl v Česku.

Doporučit:


Autor: Tomáš Krajča [30.07.2015]

Diskuze k článku


Žádný příspěvek zatím nebyl do diskuze vložen.

Vložit nový příspěvek do diskuzeSouvisející články

Kristýna Brunátová: "Každý náskok se dá stáhnout."

Kristýna Brunátová patří k největším talentům českého badmintonu. Dvanáctiletá hráčka pražské Astry už dokázala vyhrát GPA U17 a získat stříbro na MČR U15. Na zvídavé otázky BadmintonWebu odpovídala Týna i hrdý táta Martin. Svůj ...

Lucie Havlová: "Chci si juniorské turnaje ještě užít."

Lucie Havlová je oporou české juniorské reprezentace. Na domácím mezinárodním mistrovství juniorů v Orlové dosáhla plzeňská hráčka na stříbrnou medaili ve dvouhře. Čtěte rozhovor BadmintonWebu a hodnocení trenéra Michala Turoně.

Max Koreny: „Myslím, že už začínám být doma.“

Max Koreny je bez diskuse turnajovým zjevením letošní sezóny. Kanaďan, který trénuje v Hořovicích pod vedením Petra Koukala, předvedl skvělé výkony na individuálních turnajích a stal se oporou pražského Meteoru. Nedávno navíc ...

Filip Budzel: "1 600 schodů byla obrovská výzva."

Absolvoval tři týdny drsné čínské přípravy a po Vánocích ovládl republikový turnaj mladších juniorů. Filip Budzel ze Sokola Klimkovic popisuje pro BadmintonWeb svou čínskou zkušenost a plány do budoucna.

Lithuanian International: Adam Mendrek zvítězil ve dvouhře!

Adam Mendrek se stal vítězem dvouhry mužů na mezinárodním mistrovství Litvy. Ve finále porazil turnajovou jedničku a hráče první světové stovky Kestutise Navickase 22:20 6:21 a 21:18.

Rozhovor: Mladičká MULTILIGA je stále oblíbenější

Amatérská MULTILIGA bude mít brzo rok. Zeptali jsme se zakladatelů, jak se miminu daří.


Prověřené badmintonové haly s komentáři:

Badminton Praha | Badminton Brno 
Badminton Ostrava 

Pravidla badmintonu

 

Badmintonový zpravodaj

  • Nechte si pravidelně zasílat nejzajímavější novinky ze světa badmintonu!